MERCEDES-BENZ CL 500 4m specifications — approved in Switzerland
435.2 HP
Max power
700.0 Nm
Max torque
250 km/h
Top speed
2 120 kg
Curb weight
1MF463
| Power | 435.2 HP (320.0 kW) @ 5 250 rpm |
| Torque | 700.0 Nm @ 1 800 rpm |
| Top speed |
| 250 km/h |
| Weight/power ratio | 4.87 kg/HP |
| Displacement | 4 663 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 7 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 278920 |
| Curb weight | 2 120 kg |
| Gross weight | 2 555 kg |
| Length | 5 098 mm |
| Width | 1 871 mm |
| Height | 1 419 mm |
| Wheelbase | 2 955 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 242.0 g/km |
| Consumption | 10.10 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV+AR= 255/45R18 99Y: 8.5x18 DP43 |
| Tires (option) | AV+AR= 255/40R19 XL 100Y: 8.5x19 DP43 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 21/03/2013 |
| Type approval no. | 1MF463 |
1ME387
| Power | 435.2 HP (320.0 kW) @ 5 250 rpm |
| Torque | 700.0 Nm @ 1 800 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 4.87 kg/HP |
| Displacement | 4 663 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 7 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 278920 |
| Curb weight | 2 120 kg |
| Gross weight | 2 555 kg |
| Length | 5 098 mm |
| Width | 1 871 mm |
| Height | 1 419 mm |
| Wheelbase | 2 955 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 242.0 g/km |
| Consumption | 10.10 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV+AR= 255/45R18 99Y: 8.5x18 DP43 |
| Tires (option) | AV+AR= 255/40R19 XL 100Y: 8.5x19 DP43 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 28/02/2011 |
| Type approval no. | 1ME387 |
1ME386
| Power | 435.2 HP (320.0 kW) @ 5 250 rpm |
| Torque | 700.0 Nm @ 1 800 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 4.87 kg/HP |
| Displacement | 4 663 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 7 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 278920 |
| Curb weight | 2 120 kg |
| Gross weight | 2 555 kg |
| Length | 5 098 mm |
| Width | 1 871 mm |
| Height | 1 419 mm |
| Wheelbase | 2 955 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 264.0 g/km |
| Consumption | 11.20 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV+AR= 255/45R18 99Y: 8.5x18 DP43 |
| Tires (option) | AV+AR= 255/40R19 XL 100Y: 8.5x19 DP43 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 28/02/2011 |
| Type approval no. | 1ME386 |
1ME224
| Power | 435.2 HP (320.0 kW) @ 5 250 rpm |
| Torque | 700.0 Nm @ 1 800 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 4.87 kg/HP |
| Displacement | 4 663 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 7 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 278920 |
| Curb weight | 2 120 kg |
| Gross weight | 2 555 kg |
| Length | 5 098 mm |
| Width | 1 871 mm |
| Height | 1 419 mm |
| Wheelbase | 2 955 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 242.0 g/km |
| Consumption | 10.10 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV+AR= 235/55R17 99W: 8x17 DP43 |
| Tires (option) | AV+AR= 255/45R18 99Y: 8.5x18 DP43 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 29/06/2010 |
| Type approval no. | 1ME224 |
1ME223
| Power | 435.2 HP (320.0 kW) @ 5 250 rpm |
| Torque | 700.0 Nm @ 1 800 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 4.87 kg/HP |
| Displacement | 4 663 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 7 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 278920 |
| Curb weight | 2 120 kg |
| Gross weight | 2 555 kg |
| Length | 5 098 mm |
| Width | 1 871 mm |
| Height | 1 419 mm |
| Wheelbase | 2 955 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 264.0 g/km |
| Consumption | 11.20 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV+AR= 235/55R17 99W: 8x17 DP43 |
| Tires (option) | AV+AR= 255/45R18 99Y: 8.5x18 DP43 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 29/06/2010 |
| Type approval no. | 1ME223 |
1MD715
| Power | 387.6 HP (285.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 530.0 Nm @ 2 800 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 5.28 kg/HP |
| Displacement | 5 461 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-inj |
| Transmission | Automatique 7 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 273968 |
| Curb weight | 2 045 kg |
| Gross weight | 2 510 kg |
| Length | 5 065 mm |
| Width | 1 871 mm |
| Height | 1 418 mm |
| Wheelbase | 2 955 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 289.0 g/km |
| Consumption | 12.30 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV+AR= 235/55R17 99W: 8x17 DP43 |
| Tires (option) | AV+AR= 255/45R18 99Y: 8.5x18 DP43 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 29/01/2009 |
| Type approval no. | 1MD715 |
1MD632
| Power | 387.6 HP (285.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 530.0 Nm @ 2 800 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 5.28 kg/HP |
| Displacement | 5 461 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-inj |
| Transmission | Automatique 7 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 273968 |
| Curb weight | 2 045 kg |
| Gross weight | 2 510 kg |
| Length | 5 065 mm |
| Width | 1 871 mm |
| Height | 1 418 mm |
| Wheelbase | 2 955 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 289.0 g/km |
| Consumption | 12.10 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV+AR= 235/55R17 99W: 8x17 DP43 |
| Tires (option) | AV+AR= 255/45R18 99Y: 8.5x18 DP43 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 06/03/2008 |
| Type approval no. | 1MD632 |