MERCEDES-BENZ CL 55 AMG specifications — approved in Switzerland
500.5 HP
Max power
700.0 Nm
Max torque
250 km/h
Top speed
1 995 kg
Curb weight
1MD139
| Power | 500.5 HP (368.0 kW) @ 6 100 rpm |
| Torque | 700.0 Nm @ 2 750 rpm |
| Top speed |
| 250 km/h |
| Weight/power ratio | 3.99 kg/HP |
| Displacement | 5 439 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-T-inj |
| Transmission | Automatique 5 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 113991 |
| Curb weight | 1 995 kg |
| Gross weight | 2 420 kg |
| Length | 4 993 mm |
| Width | 1 857 mm |
| Height | 1 390 mm |
| Wheelbase | 2 885 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 317.0 g/km |
| Consumption | 13.20 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV+AR= 245/45R18 96H M+S: 8 1/2x18 DP44, 8x18 DP44 |
| Tires (option) | AV = 245/45R18 96Y: 8 1/2x18 DP44 AR= 265/40R18 97Y: 9x18 DP44 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 21/10/2002 |
| Type approval no. | 1MD139 |
1MD140
| Power | 500.5 HP (368.0 kW) @ 6 100 rpm |
| Torque | 700.0 Nm @ 2 750 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 3.99 kg/HP |
| Displacement | 5 439 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-T-inj |
| Transmission | Automatique 5 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 113991 |
| Curb weight | 1 995 kg |
| Gross weight | 2 420 kg |
| Length | 4 993 mm |
| Width | 1 857 mm |
| Height | 1 390 mm |
| Wheelbase | 2 885 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 317.0 g/km |
| Consumption | 13.20 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV+AR= 245/45R18 96H M+S: 8 1/2x18 DP44, 8x18 DP44 |
| Tires (option) | AV = 245/45R18 96Y: 8 1/2x18 DP44 AR= 265/40R18 97Y: 9x18 DP44 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 21/10/2002 |
| Type approval no. | 1MD140 |
1MC889
| Power | 360.4 HP (265.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 530.0 Nm @ 3 150 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 5.26 kg/HP |
| Displacement | 5 439 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-inj |
| Transmission | Automatique 5 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 113986 |
| Curb weight | 1 895 kg |
| Gross weight | 2 320 kg |
| Length | 4 993 mm |
| Width | 1 857 mm |
| Height | 1 390 mm |
| Wheelbase | 2 885 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 310.0 g/km |
| Consumption | 13.00 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV+AR= 225/55R17 97W: 7 1/2x17 DP46/51 / 245/45 R18 96Y: 8x18, 8 1/2x18 DP44 / 245/40ZR19: 8 1/2x19 DP44 |
| Tires (option) | AV = 245/45R18 96Y: 8 1/2x18 DP44 + AR= 275/40R18 99Y: 9 1/2x18 DP46 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 16/01/2002 |
| Type approval no. | 1MC889 |
1MC784
| Power | 360.4 HP (265.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 530.0 Nm @ 3 150 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 5.26 kg/HP |
| Displacement | 5 439 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-inj |
| Transmission | Automatique 5 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 113986 |
| Curb weight | 1 895 kg |
| Gross weight | 2 320 kg |
| Length | 4 993 mm |
| Width | 1 857 mm |
| Height | 1 390 mm |
| Wheelbase | 2 885 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 310.0 g/km |
| Consumption | 13.00 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV+AR= 225/55R17 97W: 7 1/2x17 DP46/51 / 245/45 R18 96Y: 8x18, 8 1/2x18 DP44 / 245/40ZR19: 8 1/2x19 DP44 |
| Tires (option) | AV = 245/45R18 96Y: 8 1/2x18 DP44 + AR= 275/40R18 99Y: 9 1/2x18 DP46 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 15/09/2000 |
| Type approval no. | 1MC784 |
1MC695
| Power | 360.4 HP (265.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 530.0 Nm @ 3 150 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 5.26 kg/HP |
| Displacement | 5 439 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-inj |
| Transmission | Automatique 5 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 113986 |
| Curb weight | 1 895 kg |
| Gross weight | 2 320 kg |
| Length | 4 993 mm |
| Width | 1 857 mm |
| Height | 1 390 mm |
| Wheelbase | 2 885 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 320.0 g/km |
| Consumption | 13.40 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV+AR= 225/55R17 97W: 7 1/2x17 DP46/51 / 245/45 R18 96Y: 8x18, 8 1/2x18 DP44 / 245/40ZR19: 8 1/2x19 DP44 |
| Tires (option) | AV = 245/45R18 96Y: 8 1/2x18 DP44 / 245/40ZR19: 8 1/2x19 DP44 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 20/01/2000 |
| Type approval no. | 1MC695 |