MERCEDES-BENZ CL 600 specifications — approved in Switzerland
516.8 HP
Max power
830.0 Nm
Max torque
250 km/h
Top speed
2 185 kg
Curb weight
1ME980
| Power | 516.8 HP (380.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 830.0 Nm @ 1 900 rpm |
| Top speed |
| 250 km/h |
| Weight/power ratio | 4.23 kg/HP |
| Displacement | 5 513 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 12 / V-T-inj |
| Transmission | Automatique 5 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 275953 |
| Curb weight | 2 185 kg |
| Gross weight | 2 620 kg |
| Length | 5 098 mm |
| Width | 1 871 mm |
| Height | 1 419 mm |
| Wheelbase | 2 955 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 328.0 g/km |
| Consumption | 14.00 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV= 255/45R18 99Y: 8.52x18 DP43 / AR= 275/45R18 103Y: 9.5x18 DP43 |
| Tires (option) | AV= 255/40R19 XL 100Y, 255/40ZR19 (XL): 8.5x19 DP43 / AR= 275/40R19 101Y, 275/40ZR19 (XL): 9.5x19 DP43 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 19/03/2012 |
| Type approval no. | 1ME980 |
1ME226
| Power | 516.8 HP (380.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 830.0 Nm @ 1 900 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 4.23 kg/HP |
| Displacement | 5 513 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 12 / V-T-inj |
| Transmission | Automatique 5 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 275953 |
| Curb weight | 2 185 kg |
| Gross weight | 2 620 kg |
| Length | 5 098 mm |
| Width | 1 871 mm |
| Height | 1 419 mm |
| Wheelbase | 2 955 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 328.0 g/km |
| Consumption | 14.00 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV= 255/45R18 99Y: 8.52x18 DP43 / AR= 275/45R18 103Y: 9.5x18 DP43 |
| Tires (option) | AV= 255/40R19 XL 100Y, 255/40ZR19 XL: 8.5x19 DP43 / AR= 275/40R19 101Y, 275/40ZR19 XL: 9.5x19 DP43 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 29/06/2010 |
| Type approval no. | 1ME226 |
1MD502
| Power | 516.8 HP (380.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 830.0 Nm @ 1 900 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 4.23 kg/HP |
| Displacement | 5 514 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 12 / V-T-inj |
| Transmission | Automatique 5 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 275953 |
| Curb weight | 2 185 kg |
| Gross weight | 2 620 kg |
| Length | 5 065 mm |
| Width | 1 871 mm |
| Height | 1 418 mm |
| Wheelbase | 2 955 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 340.0 g/km |
| Consumption | 14.30 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV= 255/45R18 99Y: 8 1/2x18 DP43 / AR= 275/45R18 103Y: 9 1/2x18 DP43 |
| Tires (option) | AV= 255/40R19 96Y, 255/40ZR19 XL: 8 1/2x19 DP43 / AR= 275/40R19 101Y, 275/40ZR19 XL: 9 1/2x19 DP43 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 28/06/2006 |
| Type approval no. | 1MD502 |
1MD141
| Power | 500.5 HP (368.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 800.0 Nm @ 1 800 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 4.15 kg/HP |
| Displacement | 5 513 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 12 / V-T-inj |
| Transmission | Automatique 5 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 275950 |
| Curb weight | 2 075 kg |
| Gross weight | 2 500 kg |
| Length | 4 993 mm |
| Width | 1 857 mm |
| Height | 1 390 mm |
| Wheelbase | 2 885 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 353.0 g/km |
| Consumption | 14.70 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 245/45 R18 96Y: 8x18, 8 1/2x18 DP44 |
| Tires (option) | 245/40ZR19 (98Y): 8 1/2x19 DP44 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 05/09/2002 |
| Type approval no. | 1MD141 |
1MD142
| Power | 500.5 HP (368.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 800.0 Nm @ 1 800 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 4.15 kg/HP |
| Displacement | 5 513 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 12 / V-T-inj |
| Transmission | Automatique 5 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 275950 |
| Curb weight | 2 075 kg |
| Gross weight | 2 500 kg |
| Length | 4 993 mm |
| Width | 1 857 mm |
| Height | 1 390 mm |
| Wheelbase | 2 885 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 353.0 g/km |
| Consumption | 14.70 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 245/45 R18 96Y: 8x18, 8 1/2x18 DP44 |
| Tires (option) | 245/40ZR19 (98Y): 8 1/2x19 DP44 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 05/09/2002 |
| Type approval no. | 1MD142 |
1MC595
| Power | 394.4 HP (290.0 kW) @ 5 200 rpm |
| Torque | 570.0 Nm @ 3 800 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 5.86 kg/HP |
| Displacement | 5 987 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 12 / V-inj |
| Transmission | Automatique 5 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 120982 |
| Curb weight | 2 310 kg |
| Gross weight | 2 720 kg |
| Length | 5 065 mm |
| Width | 1 912 mm |
| Height | 1 450 mm |
| Wheelbase | 2 945 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 388.0 g/km |
| Consumption | 16.90 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 235/60 R16 100W ou ZR: 7 1/2x16 DP51 |
| Tires (option) | 255/45ZR18: 8 1/2x18 DP44/47 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 05/02/1998 |
| Type approval no. | 1MC595 |
1MC531
| Power | 394.4 HP (290.0 kW) @ 5 200 rpm |
| Torque | 570.0 Nm @ 3 800 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 5.86 kg/HP |
| Displacement | 5 987 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 12 / V-inj. |
| Transmission | Automatique 5 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 120982 |
| Curb weight | 2 310 kg |
| Gross weight | 2 720 kg |
| Length | 5 065 mm |
| Width | 1 912 mm |
| Height | 1 450 mm |
| Wheelbase | 2 945 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 388.0 g/km |
| Consumption | 16.90 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 235/60R16: 7.5x16 DP51 |
| Tires (option) | 255/45R18: 8.5x18 DP47, 8.5x18 DP44 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 16/07/1996 |
| Type approval no. | 1MC531 |
1MC890
| Power | 367.2 HP (270.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 530.0 Nm @ 4 250 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 5.32 kg/HP |
| Displacement | 5 786 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 12 / V-inj |
| Transmission | Automatique 5 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 137970 |
| Curb weight | 1 955 kg |
| Gross weight | 2 380 kg |
| Length | 4 993 mm |
| Width | 1 857 mm |
| Height | 1 390 mm |
| Wheelbase | 2 885 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 320.0 g/km |
| Consumption | 13.40 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 225/55 R17 97W: 7 1/2x17 DP46/51 seulement roues-AL |
| Tires (option) | 245/45 R18 96Y: 8x18, 8 1/2x18 DP44 seulement roues-AL |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 16/01/2002 |
| Type approval no. | 1MC890 |
1MC785
| Power | 367.2 HP (270.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 530.0 Nm @ 4 250 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 5.32 kg/HP |
| Displacement | 5 786 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 12 / V-inj |
| Transmission | Automatique 5 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 137970 |
| Curb weight | 1 955 kg |
| Gross weight | 2 380 kg |
| Length | 4 993 mm |
| Width | 1 857 mm |
| Height | 1 390 mm |
| Wheelbase | 2 885 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 333.0 g/km |
| Consumption | 13.90 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 225/55 R17 97W: 7 1/2x17 DP46/51 seul. roues alliage léger |
| Tires (option) | 245/45 R18 96Y: 8x18, 8 1/2x18 DP44 seul. roues alliage léger |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 15/09/2000 |
| Type approval no. | 1MC785 |
1MC689
| Power | 367.2 HP (270.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 530.0 Nm @ 4 250 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 5.32 kg/HP |
| Displacement | 5 786 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 12 / V-inj |
| Transmission | Automatique 5 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 137970 |
| Curb weight | 1 955 kg |
| Gross weight | 2 380 kg |
| Length | 4 993 mm |
| Width | 1 857 mm |
| Height | 1 390 mm |
| Wheelbase | 2 885 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 321.0 g/km |
| Consumption | 13.40 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 225/55 R17 97W: 7 1/2x17 DP46, DP51 seulement roues alliage léger |
| Tires (option) | 245/45 R18 96Y: 8x18, 8 1/2x18 DP44 seulement roues alliage léger |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 08/10/1999 |
| Type approval no. | 1MC689 |