MERCEDES-BENZ CL 63 AMG specifications — approved in Switzerland
544.0 HP
Max power
800.0 Nm
Max torque
250 km/h
Top speed
2 135 kg
Curb weight
1MF464
| Power | 544.0 HP (400.0 kW) @ 5 750 rpm |
| Torque | 800.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed |
| 250 km/h |
| Weight/power ratio | 3.92 kg/HP |
| Displacement | 5 461 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-T-DI |
| Transmission | m7a |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 157980 |
| Curb weight | 2 135 kg |
| Gross weight | 2 585 kg |
| Length | 5 098 mm |
| Width | 1 871 mm |
| Height | 1 419 mm |
| Wheelbase | 2 955 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| Energy category | G |
| Tires | AV= 255/40ZR19 XL: 8.5x19 DP43 / AR 275/40ZR19 XL: 9.5x19 DP43 |
| Tires (option) | AV= 255/35ZR20 XL: 8.5x20 DP43 / AR 275/35ZR20 XL: 9.5x20 DP43 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 21/03/2013 |
| Type approval no. | 1MF464 |
1ME389
| Power | 544.0 HP (400.0 kW) @ 5 750 rpm |
| Torque | 800.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 3.92 kg/HP |
| Displacement | 5 461 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 7 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 157980 |
| Curb weight | 2 135 kg |
| Gross weight | 2 585 kg |
| Length | 5 098 mm |
| Width | 1 871 mm |
| Height | 1 419 mm |
| Wheelbase | 2 955 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| Energy category | G |
| Tires | AV = 255/40ZR19 XL: 8.5x19 DP43 / AR= 275/40ZR19 XL: 9.5x19 DP43 |
| Tires (option) | AV = 255/35ZR20 XL: 8.5x20 DP43 / AR= 275/35ZR20 XL: 9.5x20 DP43 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 28/02/2011 |
| Type approval no. | 1ME389 |
1ME227
| Power | 544.0 HP (400.0 kW) @ 5 750 rpm |
| Torque | 800.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 3.92 kg/HP |
| Displacement | 5 461 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 7 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 157980 |
| Curb weight | 2 135 kg |
| Gross weight | 2 585 kg |
| Length | 5 098 mm |
| Width | 1 871 mm |
| Height | 1 419 mm |
| Wheelbase | 2 955 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| Energy category | G |
| Tires | AV = 255/40ZR19 XL: 8.5x19 DP43 / AR= 275/40ZR19 XL: 9.5x19 DP43 |
| Tires (option) | AV = 255/35ZR20 XL: 8.5x20 DP43 / AR= 275/35ZR20 XL: 9.5x20 DP43 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 29/06/2010 |
| Type approval no. | 1ME227 |
1MD717
| Power | 525.0 HP (386.0 kW) @ 6 800 rpm |
| Torque | 630.0 Nm @ 5 200 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 3.97 kg/HP |
| Displacement | 6 208 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-inj |
| Transmission | Automatique 7 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 156984 |
| Curb weight | 2 085 kg |
| Gross weight | 2 510 kg |
| Length | 5 065 mm |
| Width | 1 871 mm |
| Height | 1 418 mm |
| Wheelbase | 2 955 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| Energy category | G |
| Tires | AV = 255/40ZR19 XL: 8.5x19 DP43 / AR= 275/40ZR19 XL: 9.5x19 DP43 |
| Tires (option) | AV = 255/35ZR20 XL: 8.5x20 DP43 / AR= 275/35ZR20 XL: 9.5x20 DP43 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 29/01/2009 |
| Type approval no. | 1MD717 |
1MD529
| Power | 525.0 HP (386.0 kW) @ 6 800 rpm |
| Torque | 630.0 Nm @ 5 200 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 3.97 kg/HP |
| Displacement | 6 209 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-inj |
| Transmission | Automatique 7 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 156984 |
| Curb weight | 2 085 kg |
| Gross weight | 2 510 kg |
| Length | 5 065 mm |
| Width | 1 871 mm |
| Height | 1 418 mm |
| Wheelbase | 2 955 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| Energy category | G |
| Tires | AV= 255/40ZR19 XL: 8 1/2x19 DP43 / AR= 275/40ZR19 XL: 9 1/2x19 DP43 AV+AR seul. roues-AL AMG |
| Tires (option) | AV= 255/35ZR20 XL: 8 1/2x20 DP43 / AR= 275/35ZR20 XL: 9 1/2x20 DP43 AV+AR seul. roues-AL AMG |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 10/11/2006 |
| Type approval no. | 1MD529 |
1MC954
| Power | 443.4 HP (326.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 620.0 Nm @ 4 400 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 4.45 kg/HP |
| Displacement | 6 258 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 12 / V-inj |
| Transmission | Automatique 5 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 137980 |
| Curb weight | 1 975 kg |
| Gross weight | 2 380 kg |
| Length | 4 993 mm |
| Width | 1 857 mm |
| Height | 1 390 mm |
| Wheelbase | 2 885 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| Energy category | G |
| Tires | AV+AR= 225/55 R17 97W 7 1/2x17 DP46/51, 245/45 R18 96Y 8x18 DP44, 8 1/2x18 DP44 |
| Tires (option) | AV= 245/40ZR19 8 1/2x19 DP44 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 29/01/2002 |
| Type approval no. | 1MC954 |
1MC955
| Power | 443.4 HP (326.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 620.0 Nm @ 4 400 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 4.45 kg/HP |
| Displacement | 6 258 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 12 / V-inj |
| Transmission | Automatique 5 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 137980 |
| Curb weight | 1 975 kg |
| Gross weight | 2 380 kg |
| Length | 4 993 mm |
| Width | 1 857 mm |
| Height | 1 390 mm |
| Wheelbase | 2 885 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| Energy category | G |
| Tires | AV+AR= 225/55 R17 97W 7 1/2x17 DP46/51, 245/45 R18 96Y 8x18 DP44, 8 1/2x18 DP44 |
| Tires (option) | AV= 245/40ZR19 8 1/2x19 DP44 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 29/01/2002 |
| Type approval no. | 1MC955 |