MERCEDES-BENZ CL 63 AMG II specifications — approved in Switzerland
571.2 HP
Max power
900.0 Nm
Max torque
250 km/h
Top speed
2 135 kg
Curb weight
1MF465
| Power | 571.2 HP (420.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 900.0 Nm @ 2 250 rpm |
| Top speed |
| 250 km/h |
| Weight/power ratio | 3.74 kg/HP |
| Displacement | 5 461 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-T-DI |
| Transmission | m7a |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 157980 |
| Curb weight | 2 135 kg |
| Gross weight | 2 585 kg |
| Length | 5 098 mm |
| Width | 1 871 mm |
| Height | 1 419 mm |
| Wheelbase | 2 955 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| Energy category | G |
| Tires | AV= 255/40ZR19 XL: 8.5x19 DP43 / AR 275/40ZR19 XL: 9.5x19 DP43 |
| Tires (option) | AV= 255/35ZR20 XL: 8.5x20 DP43 / AR 275/35ZR20 XL: 9.5x20 DP43 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 21/03/2013 |
| Type approval no. | 1MF465 |
1ME390
| Power | 571.2 HP (420.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 900.0 Nm @ 2 250 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 3.74 kg/HP |
| Displacement | 5 461 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 7 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 157980 |
| Curb weight | 2 135 kg |
| Gross weight | 2 585 kg |
| Length | 5 098 mm |
| Width | 1 871 mm |
| Height | 1 419 mm |
| Wheelbase | 2 955 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| Energy category | G |
| Tires | AV = 255/40ZR19 XL: 8.5x19 DP43 / AR= 275/40ZR19 XL: 9.5x19 DP43 |
| Tires (option) | AV = 255/35ZR20 XL: 8.5x20 DP43 / AR= 275/35ZR20 XL: 9.5x20 DP43 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 28/02/2011 |
| Type approval no. | 1ME390 |
1ME228
| Power | 571.2 HP (420.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 900.0 Nm @ 2 250 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 3.74 kg/HP |
| Displacement | 5 461 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 7 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 157980 |
| Curb weight | 2 135 kg |
| Gross weight | 2 585 kg |
| Length | 5 098 mm |
| Width | 1 871 mm |
| Height | 1 419 mm |
| Wheelbase | 2 955 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| Energy category | G |
| Tires | AV = 255/40ZR19 XL: 8.5x19 DP43 / AR= 275/40ZR19 XL: 9.5x19 DP43 |
| Tires (option) | AV = 255/35ZR20 XL: 8.5x20 DP43 / AR= 275/35ZR20 XL: 9.5x20 DP43 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 29/06/2010 |
| Type approval no. | 1ME228 |