MERCEDES-BENZ CL 65 AMG specifications — approved in Switzerland
629.7 HP
Max power
1000.0 Nm
Max torque
250 km/h
Top speed
2 245 kg
Curb weight
1ME981
| Power | 629.7 HP (463.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 1000.0 Nm @ 2 300 rpm |
| Top speed |
| 250 km/h |
| Weight/power ratio | 3.57 kg/HP |
| Displacement | 5 980 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 12 / V-T-inj |
| Transmission | Automatique 5 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 275982 |
| Curb weight | 2 245 kg |
| Gross weight | 2 645 kg |
| Length | 5 098 mm |
| Width | 1 871 mm |
| Height | 1 419 mm |
| Wheelbase | 2 955 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| Energy category | G |
| Tires | AV = 255/40ZR19 (XL): 8.5x19 DP43 / AR= 275/40ZR19 (XL): 9.5x19 DP43 |
| Tires (option) | AV = 255/35ZR20 (XL): 8.5x20 DP43 / AR= 275/35ZR20 (XL): 9.5x20 DP43 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 19/03/2012 |
| Type approval no. | 1ME981 |
1ME229
| Power | 629.7 HP (463.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 1000.0 Nm @ 2 300 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 3.57 kg/HP |
| Displacement | 5 980 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 12 / V-T-inj |
| Transmission | Automatique 5 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 275982 |
| Curb weight | 2 245 kg |
| Gross weight | 2 645 kg |
| Length | 5 098 mm |
| Width | 1 871 mm |
| Height | 1 419 mm |
| Wheelbase | 2 955 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| Energy category | G |
| Tires | AV = 255/40ZR19 XL: 8.5x19 DP43 / AR= 275/40ZR19 XL: 9.5x19 DP43 |
| Tires (option) | AV = 255/35ZR20 XL: 8.5x20 DP43 / AR= 275/35ZR20 XL: 9.5x20 DP43 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 29/06/2010 |
| Type approval no. | 1ME229 |
1MD530
| Power | 612.0 HP (450.0 kW) @ 4 800 rpm |
| Torque | 1000.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 3.66 kg/HP |
| Displacement | 5 981 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 12 / V-T-inj |
| Transmission | Automatique 5 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 275982 |
| Curb weight | 2 240 kg |
| Gross weight | 2 635 kg |
| Length | 5 065 mm |
| Width | 1 871 mm |
| Height | 1 418 mm |
| Wheelbase | 2 955 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| Energy category | G |
| Tires | AV= 255/40ZR19 XL: 8.5x19 DP43 / AR= 275/40ZR19 XL: 9.5x19 DP43 |
| Tires (option) | AV= 255/35ZR20 XL: 8.5x20 DP43 / AR= 275/35ZR20 XL: 9.5x20 DP43 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 10/11/2006 |
| Type approval no. | 1MD530 |
1MD202
| Power | 612.0 HP (450.0 kW) @ 5 100 rpm |
| Torque | 1000.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 3.52 kg/HP |
| Displacement | 5 980 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 12 / V-inj-T |
| Transmission | Automatique 5 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 275980 |
| Curb weight | 2 155 kg |
| Gross weight | 2 530 kg |
| Length | 4 993 mm |
| Width | 1 857 mm |
| Height | 1 390 mm |
| Wheelbase | 2 885 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| Energy category | G |
| Tires | AV= 245/40ZR19 98Y: 8 1/2x19 DP44 seul. AL |
| Tires (option) | AR= 275/35ZR19 100Y: 9 1/2x19 DP60 seul. AL |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 14/07/2003 |
| Type approval no. | 1MD202 |
1MD203
| Power | 612.0 HP (450.0 kW) @ 5 100 rpm |
| Torque | 1000.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 3.52 kg/HP |
| Displacement | 5 980 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 12 / V-inj-T |
| Transmission | Automatique 5 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 275980 |
| Curb weight | 2 155 kg |
| Gross weight | 2 530 kg |
| Length | 4 993 mm |
| Width | 1 857 mm |
| Height | 1 390 mm |
| Wheelbase | 2 885 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| Energy category | G |
| Tires | AV= 245/40ZR19 98Y: 8 1/2x19 DP44 seul. AL |
| Tires (option) | AR= 275/35ZR19 100Y: 9 1/2x19 DP60 seul. AL |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 14/07/2003 |
| Type approval no. | 1MD203 |