MERCEDES-BENZ CLA 180 CDI specifications — approved in Switzerland
108.8 HP
Max power
260.0 Nm
Max torque
205 km/h
Top speed
1 450 kg
Curb weight
1MG186
| Power | 108.8 HP (80.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 260.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed |
| 205 km/h |
| Weight/power ratio | 13.33 kg/HP |
| Displacement | 1 461 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | K9K |
| Curb weight | 1 450 kg |
| Gross weight | 1 955 kg |
| Length | 4 635 mm |
| Width | 1 777 mm |
| Height | 1 416 mm |
| Wheelbase | 2 699 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 108.0 g/km |
| Consumption | 4.00 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | 205/55R16 91H: 6.5x16 DP49 |
| Tires (option) | 225/45R17 91V: 7.5x17 DP52.5 / 205/50R17 XL 93H M+S: 6.5x17 DP49 |
| Tow cap. (braked) | 1 200 kg |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 27/11/2014 |
| Type approval no. | 1MG186 |
1MF657
| Power | 108.8 HP (80.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 260.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 205 km/h |
| Weight/power ratio | 13.33 kg/HP |
| Displacement | 1 461 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | K9K |
| Curb weight | 1 450 kg |
| Gross weight | 1 955 kg |
| Length | 4 635 mm |
| Width | 1 777 mm |
| Height | 1 416 mm |
| Wheelbase | 2 699 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 108.0 g/km |
| Consumption | 4.20 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | 205/55R16 91H: 6.5x16 DP49 |
| Tires (option) | 225/45R17 91V: 7.5x17 DP52.5 / 205/50R17 XL 93H M+S: 6.5x17 DP49 |
| Tow cap. (braked) | 1 200 kg |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 19/09/2013 |
| Type approval no. | 1MF657 |