MERCEDES-BENZ CLA 180 d specifications — approved in Switzerland
115.6 HP
Max power
280.0 Nm
Max torque
203 km/h
Top speed
1 560 kg
Curb weight
1MJ872
| Power | 115.6 HP (85.0 kW) @ 4 400 rpm |
| Torque | 280.0 Nm @ 1 300 rpm |
| Top speed |
| 203 km/h |
| Weight/power ratio | 13.49 kg/HP |
| Displacement | 1 950 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m8a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 654920 |
| Curb weight | 1 560 kg |
| Gross weight | 2 090 kg |
| Length | 4 681 mm |
| Width | 1 830 mm |
| Height | 1 401 mm |
| Wheelbase | 2 729 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 155.0 g/km |
| Consumption | 5.90 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 205/60R16 92V: 6.5x16 ET44 / 205/60R16 92H M+S: 6.5x16 ET44 |
| Tires (option) | 205/55R17 91W: 6.5x17 ET44 / 205/55R17 91H M+S: 6.5x17 ET44 |
| Tow cap. (braked) | 1 400 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | MERCEDES-BENZ AG, 70372 Stuttgart |
| Approval date | 04/11/2020 |
| Type approval no. | 1MJ872 |
1MJ871
| Power | 115.6 HP (85.0 kW) @ 4 400 rpm |
| Torque | 280.0 Nm @ 1 300 rpm |
| Top speed | 205 km/h |
| Weight/power ratio | 13.24 kg/HP |
| Displacement | 1 950 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m8a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 654920 |
| Curb weight | 1 530 kg |
| Gross weight | 2 025 kg |
| Length | 4 681 mm |
| Width | 1 830 mm |
| Height | 1 399 mm |
| Wheelbase | 2 729 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 155.0 g/km |
| Consumption | 5.90 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 205/60R16 92V: 6.5x16 ET44 / 205/60R16 92H M+S: 6.5x16 ET44 |
| Tires (option) | 205/55R17 91W: 6.5x17 ET44 / 205/55R17 91H M+S: 6.5x17 ET44 |
| Tow cap. (braked) | 1 400 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | MERCEDES-BENZ AG, 70372 Stuttgart |
| Approval date | 04/11/2020 |
| Type approval no. | 1MJ871 |
1MJ547
| Power | 115.6 HP (85.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 260.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 205 km/h |
| Weight/power ratio | 12.85 kg/HP |
| Displacement | 1 461 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m7a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | K9K |
| Curb weight | 1 485 kg |
| Gross weight | 1 980 kg |
| Length | 4 681 mm |
| Width | 1 830 mm |
| Height | 1 399 mm |
| Wheelbase | 2 729 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 139.0 g/km |
| Consumption | 5.30 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 205/60R16 92V: 6.5x16 ET44 / 205/60R16 92H M+S: 6.5x16 ET44 |
| Tires (option) | 205/55R17 91W: 6.5x17 ET44 / 205/55R17 91H M+S: 6.5x17 ET44 |
| Tow cap. (braked) | 1 400 kg |
| Manufacturer | MERCEDES-BENZ AG, 70372 Stuttgart |
| Approval date | 02/04/2020 |
| Type approval no. | 1MJ547 |
1MJ548
| Power | 115.6 HP (85.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 260.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 203 km/h |
| Weight/power ratio | 13.11 kg/HP |
| Displacement | 1 461 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m7a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | K9K |
| Curb weight | 1 515 kg |
| Gross weight | 2 055 kg |
| Length | 4 681 mm |
| Width | 1 830 mm |
| Height | 1 401 mm |
| Wheelbase | 2 729 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 139.0 g/km |
| Consumption | 5.30 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 205/60R16 92V: 6.5x16 ET44 / 205/60R16 92H M+S: 6.5x16 ET44 |
| Tires (option) | 205/55R17 91W: 6.5x17 ET44 / 205/55R17 91H M+S: 6.5x17 ET44 |
| Tow cap. (braked) | 1 400 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | MERCEDES-BENZ AG, 70372 Stuttgart |
| Approval date | 02/04/2020 |
| Type approval no. | 1MJ548 |
1MJ293
| Power | 115.6 HP (85.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 260.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 203 km/h |
| Weight/power ratio | 12.98 kg/HP |
| Displacement | 1 461 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m7a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | K9K |
| Curb weight | 1 500 kg |
| Gross weight | 2 055 kg |
| Length | 4 681 mm |
| Width | 1 830 mm |
| Height | 1 401 mm |
| Wheelbase | 2 729 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 139.0 g/km |
| Consumption | 5.30 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 205/60R16 92V: 6.5x16 DP44 / 205/60R16 92H M+S: 6.5x16 DP44 |
| Tires (option) | 205/55R17 91W: 6.5x17 DP44 / 205/55R17 91H M+S: 6.5x17 DP44 |
| Tow cap. (braked) | 1 400 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | MERCEDES-BENZ AG, 70372 Stuttgart |
| Approval date | 17/07/2019 |
| Type approval no. | 1MJ293 |
1MH830
| Power | 115.6 HP (85.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 260.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 205 km/h |
| Weight/power ratio | 12.72 kg/HP |
| Displacement | 1 461 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m7a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | K9K |
| Curb weight | 1 470 kg |
| Gross weight | 1 980 kg |
| Length | 4 681 mm |
| Width | 1 830 mm |
| Height | 1 399 mm |
| Wheelbase | 2 729 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 139.0 g/km |
| Consumption | 5.30 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 205/60R16 92V: 6.5x16 DP44 / 205/60R16 92H M+S: 6.5x16 DP44 |
| Tires (option) | 205/55R17 91W: 6.5x17 DP44 / 205/55R17 91H M+S: 6.5x17 DP44 |
| Tow cap. (braked) | 1 400 kg |
| Manufacturer | MERCEDES-BENZ AG, 70372 Stuttgart |
| Approval date | 03/04/2019 |
| Type approval no. | 1MH830 |
1MG836
| Power | 108.8 HP (80.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 260.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 200 km/h |
| Weight/power ratio | 13.51 kg/HP |
| Displacement | 1 461 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | K9K |
| Curb weight | 1 470 kg |
| Gross weight | 1 990 kg |
| Length | 4 645 mm |
| Width | 1 777 mm |
| Height | 1 416 mm |
| Wheelbase | 2 699 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 110.0 g/km |
| Consumption | 4.20 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | 205/55R16 91H: 6.5x16 DP49 |
| Tires (option) | 225/45R17 91V: 7.5x17 DP52.5 / 205/50R17 XL 93H M+S: 6.5x17 DP49 |
| Tow cap. (braked) | 1 200 kg |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 30/03/2016 |
| Type approval no. | 1MG836 |
1MG833
| Power | 108.8 HP (80.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 260.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 205 km/h |
| Weight/power ratio | 13.24 kg/HP |
| Displacement | 1 461 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | K9K |
| Curb weight | 1 440 kg |
| Gross weight | 1 955 kg |
| Length | 4 645 mm |
| Width | 1 777 mm |
| Height | 1 416 mm |
| Wheelbase | 2 699 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 108.0 g/km |
| Consumption | 4.00 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | 205/55R16 91H: 6.5x16 DP49 |
| Tires (option) | 225/45R17 91V: 7.5x17 DP52.5 / 205/50R17 XL 93H M+S: 6.5x17 DP49 |
| Tow cap. (braked) | 1 200 kg |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 30/03/2016 |
| Type approval no. | 1MG833 |
1MG659
| Power | 108.8 HP (80.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 260.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 205 km/h |
| Weight/power ratio | 13.33 kg/HP |
| Displacement | 1 461 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | K9K |
| Curb weight | 1 450 kg |
| Gross weight | 1 955 kg |
| Length | 4 635 mm |
| Width | 1 777 mm |
| Height | 1 416 mm |
| Wheelbase | 2 699 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 108.0 g/km |
| Consumption | 4.00 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | 205/55R16 91H: 6.5x16 DP49 |
| Tires (option) | 225/45R17 91V: 7.5x17 DP52.5 / 205/50R17 XL 93H M+S: 6.5x17 DP49 |
| Tow cap. (braked) | 1 200 kg |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 13/07/2015 |
| Type approval no. | 1MG659 |
1MG662
| Power | 108.8 HP (80.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 260.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 200 km/h |
| Weight/power ratio | 13.47 kg/HP |
| Displacement | 1 461 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | K9K |
| Curb weight | 1 465 kg |
| Gross weight | 1 990 kg |
| Length | 4 635 mm |
| Width | 1 777 mm |
| Height | 1 419 mm |
| Wheelbase | 2 699 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 110.0 g/km |
| Consumption | 4.20 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | 205/55R16 91H: 6.5x16 DP49 |
| Tires (option) | 225/45R17 91V: 7.5x17 DP52.5 / 205/50R17 XL 93H M+S: 6.5x17 DP49 |
| Tow cap. (braked) | 1 200 kg |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 13/07/2015 |
| Type approval no. | 1MG662 |