MERCEDES-BENZ CLA 180 EC specifications — approved in Switzerland
122.4 HP
Max power
200.0 Nm
Max torque
210 km/h
Top speed
1 395 kg
Curb weight
1XP370
| Power | 122.4 HP (90.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 200.0 Nm @ 1 250 rpm |
| Top speed |
| 210 km/h |
| Weight/power ratio | 11.4 kg/HP |
| Displacement | 1 595 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 270910 |
| Curb weight | 1 395 kg |
| Gross weight | 1 920 kg |
| Length | 4 635 mm |
| Width | 1 777 mm |
| Height | 1 416 mm |
| Wheelbase | 2 699 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 125.0 g/km |
| Consumption | 5.40 l/100km |
| Energy category | C |
| Tires | 205/55R16 91H: 6.5x16 DP49 |
| Tow cap. (braked) | 1 200 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 695 kg |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 18/10/2016 |
| Type approval no. | 1XP370 |
1MG831
| Power | 122.4 HP (90.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 200.0 Nm @ 1 250 rpm |
| Top speed | 190 km/h |
| Weight/power ratio | 11.68 kg/HP |
| Displacement | 1 595 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 270910 |
| Curb weight | 1 430 kg |
| Gross weight | 1 955 kg |
| Length | 4 645 mm |
| Width | 1 777 mm |
| Height | 1 416 mm |
| Wheelbase | 2 699 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 126.0 g/km |
| Consumption | 5.50 l/100km |
| Energy category | C |
| Tires | 205/55R16 91H: 6.5x16 DP49 |
| Tow cap. (braked) | 1 200 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 715 kg |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 30/03/2016 |
| Type approval no. | 1MG831 |
1MG830
| Power | 122.4 HP (90.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 200.0 Nm @ 1 250 rpm |
| Top speed | 190 km/h |
| Weight/power ratio | 11.4 kg/HP |
| Displacement | 1 595 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 270910 |
| Curb weight | 1 395 kg |
| Gross weight | 1 850 kg |
| Length | 4 645 mm |
| Width | 1 777 mm |
| Height | 1 416 mm |
| Wheelbase | 2 699 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 117.0 g/km |
| Consumption | 5.00 l/100km |
| Energy category | B |
| Tires | 195/65R15 91T: 6.5x15 DP47 |
| Tires (option) | 205/55R16 91H: 6.5x16 DP49 |
| Tow cap. (braked) | 1 200 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 695 kg |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 30/03/2016 |
| Type approval no. | 1MG830 |
1MG299
| Power | 122.4 HP (90.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 200.0 Nm @ 1 250 rpm |
| Top speed | 210 km/h |
| Weight/power ratio | 11.4 kg/HP |
| Displacement | 1 595 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 270910 |
| Curb weight | 1 395 kg |
| Gross weight | 1 920 kg |
| Length | 4 635 mm |
| Width | 1 777 mm |
| Height | 1 416 mm |
| Wheelbase | 2 699 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 125.0 g/km |
| Consumption | 5.40 l/100km |
| Energy category | C |
| Tires | 205/55R16 91H: 6.5x16 DP49 |
| Tow cap. (braked) | 1 200 kg |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 30/01/2015 |
| Type approval no. | 1MG299 |
1MG188
| Power | 122.4 HP (90.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 200.0 Nm @ 1 250 rpm |
| Top speed | 210 km/h |
| Weight/power ratio | 11.68 kg/HP |
| Displacement | 1 595 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 270910 |
| Curb weight | 1 430 kg |
| Gross weight | 1 955 kg |
| Length | 4 635 mm |
| Width | 1 777 mm |
| Height | 1 416 mm |
| Wheelbase | 2 699 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 128.0 g/km |
| Consumption | 5.50 l/100km |
| Energy category | C |
| Tires | 205/55R16 91V: 6.5x16 DP49 |
| Tow cap. (braked) | 1 200 kg |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 27/11/2014 |
| Type approval no. | 1MG188 |
1XF814
| Power | 122.4 HP (90.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 200.0 Nm @ 1 250 rpm |
| Top speed | 210 km/h |
| Weight/power ratio | 11.4 kg/HP |
| Displacement | 1 595 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m7a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 270910 |
| Curb weight | 1 395 kg |
| Gross weight | 1 920 kg |
| Length | 4 635 mm |
| Width | 1 777 mm |
| Height | 1 416 mm |
| Wheelbase | 2 699 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 122.0 g/km |
| Consumption | 5.20 l/100km |
| Energy category | C |
| Tires | 205/55R16 91V: 6.5x16 DP49 |
| Tow cap. (braked) | 1 200 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 715 kg |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 22/08/2013 |
| Type approval no. | 1XF814 |
1MF527
| Power | 122.4 HP (90.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 200.0 Nm @ 1 250 rpm |
| Top speed | 210 km/h |
| Weight/power ratio | 11.4 kg/HP |
| Displacement | 1 595 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 270910 |
| Curb weight | 1 395 kg |
| Gross weight | 1 920 kg |
| Length | 4 635 mm |
| Width | 1 777 mm |
| Height | 1 416 mm |
| Wheelbase | 2 699 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 126.0 g/km |
| Consumption | 5.40 l/100km |
| Energy category | C |
| Tires | 205/55R16 91V: 6.5x16 DP49 |
| Tow cap. (braked) | 1 200 kg |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 18/06/2013 |
| Type approval no. | 1MF527 |
1MF526
| Power | 122.4 HP (90.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 200.0 Nm @ 1 250 rpm |
| Top speed | 190 km/h |
| Weight/power ratio | 11.36 kg/HP |
| Displacement | 1 595 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 270910 |
| Curb weight | 1 390 kg |
| Gross weight | 1 850 kg |
| Length | 4 635 mm |
| Width | 1 777 mm |
| Height | 1 416 mm |
| Wheelbase | 2 699 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 117.0 g/km |
| Consumption | 5.00 l/100km |
| Energy category | B |
| Tires | 195/65R15 91T: 6.5x15 DP47 |
| Tires (option) | 205/55R16 91H: 6.5x16 DP49 |
| Tow cap. (braked) | 1 200 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 695 kg |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 18/06/2013 |
| Type approval no. | 1MF526 |
1MF525
| Power | 122.4 HP (90.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 200.0 Nm @ 1 250 rpm |
| Top speed | 210 km/h |
| Weight/power ratio | 11.4 kg/HP |
| Displacement | 1 595 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 270910 |
| Curb weight | 1 395 kg |
| Gross weight | 1 920 kg |
| Length | 4 635 mm |
| Width | 1 777 mm |
| Height | 1 416 mm |
| Wheelbase | 2 699 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 129.0 g/km |
| Consumption | 5.50 l/100km |
| Energy category | C |
| Tires | 205/55R16 91V: 6.5x16 DP49 |
| Tow cap. (braked) | 1 200 kg |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 18/06/2013 |
| Type approval no. | 1MF525 |
1MF371
| Power | 122.4 HP (90.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 200.0 Nm @ 1 250 rpm |
| Top speed | 190 km/h |
| Weight/power ratio | 11.36 kg/HP |
| Displacement | 1 595 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 270910 |
| Curb weight | 1 390 kg |
| Gross weight | 1 850 kg |
| Length | 4 635 mm |
| Width | 1 777 mm |
| Height | 1 416 mm |
| Wheelbase | 2 699 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 118.0 g/km |
| Consumption | 5.00 l/100km |
| Energy category | B |
| Tires | 195/65R15 91T: 6.5x15 DP47 |
| Tires (option) | 205/55R16 91H: 6.5x16 DP49 |
| Tow cap. (braked) | 1 200 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 695 kg |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 28/02/2013 |
| Type approval no. | 1MF371 |
1MF172
| Power | 122.4 HP (90.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 200.0 Nm @ 1 250 rpm |
| Top speed | 210 km/h |
| Weight/power ratio | 11.4 kg/HP |
| Displacement | 1 595 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 270910 |
| Curb weight | 1 395 kg |
| Gross weight | 1 920 kg |
| Length | 4 635 mm |
| Width | 1 777 mm |
| Height | 1 416 mm |
| Wheelbase | 2 699 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 126.0 g/km |
| Consumption | 5.40 l/100km |
| Energy category | C |
| Tires | 205/55R16 91V: 6.5x16 DP49 |
| Tow cap. (unbraked) | 695 kg |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 14/11/2012 |
| Type approval no. | 1MF172 |