MERCEDES-BENZ CLA 200 4m specifications — approved in Switzerland
163.2 HP
Max power
250.0 Nm
Max torque
225 km/h
Top speed
1 500 kg
Curb weight
1MJ873
| Power | 163.2 HP (120.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 250.0 Nm @ 1 620 rpm |
| Top speed |
| 225 km/h |
| Weight/power ratio | 9.19 kg/HP |
| Displacement | 1 332 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m8a |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 282914 |
| Curb weight | 1 500 kg |
| Gross weight | 2 025 kg |
| Length | 4 681 mm |
| Width | 1 830 mm |
| Height | 1 399 mm |
| Wheelbase | 2 729 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 159.0 g/km |
| Consumption | 7.00 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 205/60R16 92V: 6.5x16 ET44 / 205/60R16 92H M+S: 6.5x16 ET44 |
| Tires (option) | 205/55R17 91W: 6.5x17 ET44 / 205/55R17 91H M+S: 6.5x17 ET44 |
| Tow cap. (braked) | 1 800 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | MERCEDES-BENZ AG, 70372 Stuttgart |
| Approval date | 04/11/2020 |
| Type approval no. | 1MJ873 |
1MJ874
| Power | 163.2 HP (120.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 250.0 Nm @ 1 620 rpm |
| Top speed | 225 km/h |
| Weight/power ratio | 9.19 kg/HP |
| Displacement | 1 332 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m8a |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 282914 |
| Curb weight | 1 500 kg |
| Gross weight | 2 025 kg |
| Length | 4 681 mm |
| Width | 1 830 mm |
| Height | 1 399 mm |
| Wheelbase | 2 729 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 180.0 g/km |
| Consumption | 7.90 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 205/60R16 92V: 6.5x16 ET44 / 205/60R16 92H M+S: 6.5x16 ET44 |
| Tires (option) | 205/55R17 91W: 6.5x17 ET44 / 205/55R17 91H M+S: 6.5x17 ET44 |
| Tow cap. (braked) | 1 800 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | MERCEDES-BENZ AG, 70372 Stuttgart |
| Approval date | 04/11/2020 |
| Type approval no. | 1MJ874 |