MERCEDES-BENZ CLA 200 CDI specifications — approved in Switzerland
136.0 HP
Max power
300.0 Nm
Max torque
215 km/h
Top speed
1 555 kg
Curb weight
1XK167
| Power | 136.0 HP (100.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 300.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed |
| 215 km/h |
| Weight/power ratio | 11.43 kg/HP |
| Displacement | 2 143 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m7a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 651930 |
| Curb weight | 1 555 kg |
| Gross weight | 2 050 kg |
| Length | 4 635 mm |
| Width | 1 777 mm |
| Height | 1 419 mm |
| Wheelbase | 2 699 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 111.0 g/km |
| Consumption | 4.20 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | 205/55R16 91V: 6.5x16 DP49 |
| Tires (option) | 225/45R17 91V: 7.5x17 DP52.5 / 205/50R17 XL 93H M+S: 6.5x17 DP49 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 25/03/2015 |
| Type approval no. | 1XK167 |
1MG192
| Power | 136.0 HP (100.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 300.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 215 km/h |
| Weight/power ratio | 11.25 kg/HP |
| Displacement | 2 143 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m7a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 651930 |
| Curb weight | 1 530 kg |
| Gross weight | 2 050 kg |
| Length | 4 635 mm |
| Width | 1 777 mm |
| Height | 1 419 mm |
| Wheelbase | 2 699 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 111.0 g/km |
| Consumption | 4.20 l/100km |
| Energy category | B |
| Tires | 205/55R16 91V: 6.5x16 DP49 |
| Tires (option) | 225/45R17 91V: 7.5x17 DP52.5 / 205/50R17 XL 93H M+S: 6.5x17 DP49 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 27/11/2014 |
| Type approval no. | 1MG192 |
1MF851
| Power | 136.0 HP (100.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 300.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 220 km/h |
| Weight/power ratio | 11.03 kg/HP |
| Displacement | 2 143 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 651930 |
| Curb weight | 1 500 kg |
| Gross weight | 2 005 kg |
| Length | 4 635 mm |
| Width | 1 777 mm |
| Height | 1 416 mm |
| Wheelbase | 2 699 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 114.0 g/km |
| Consumption | 4.40 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | 205/55R16 91V: 6.5x16 DP49 |
| Tires (option) | 225/45R17 91V: 7.5x17 DP52.5 / 205/50R17 XL 93H M+S: 6.5x17 DP49 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 02/07/2014 |
| Type approval no. | 1MF851 |
1MF530
| Power | 136.0 HP (100.0 kW) @ 4 400 rpm |
| Torque | 300.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 220 km/h |
| Weight/power ratio | 10.88 kg/HP |
| Displacement | 1 796 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 651901 |
| Curb weight | 1 480 kg |
| Gross weight | 1 985 kg |
| Length | 4 635 mm |
| Width | 1 777 mm |
| Height | 1 416 mm |
| Wheelbase | 2 699 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 117.0 g/km |
| Consumption | 4.40 l/100km |
| Energy category | B |
| Tires | 205/55R16 91V: 6.5x16 DP49 |
| Tires (option) | 225/45R17 91V: 7.5x17 DP52.5 / 205/50R17 XL 93H M+S: 6.5x17 DP49 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 18/06/2013 |
| Type approval no. | 1MF530 |