MERCEDES-BENZ CLA 200 d specifications — approved in Switzerland
149.6 HP
Max power
320.0 Nm
Max torque
226 km/h
Top speed
1 560 kg
Curb weight
1XW176
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 4 400 rpm |
| Torque | 320.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed |
| 226 km/h |
| Weight/power ratio | 10.43 kg/HP |
| Displacement | 1 950 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m8a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 654920 |
| Curb weight | 1 560 kg |
| Gross weight | 2 055 kg |
| Length | 4 681 mm |
| Width | 1 830 mm |
| Height | 1 399 mm |
| Wheelbase | 2 729 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 152.0 g/km |
| Consumption | 5.80 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 205/60R16 92V: 6.5x16 ET44 / 205/60R16 92H M+S: 6.5x16 ET44 |
| Tires (option) | 205/55R17 91W: 6.5x17 ET44 / 205/55R17 91H M+S: 6.5x17 ET44 |
| Tow cap. (braked) | 1 600 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | MERCEDES-BENZ AG, 70372 Stuttgart |
| Approval date | 09/02/2021 |
| Type approval no. | 1XW176 |
1MJ552
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 4 400 rpm |
| Torque | 320.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 221 km/h |
| Weight/power ratio | 10.43 kg/HP |
| Displacement | 1 950 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m8a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 654920 |
| Curb weight | 1 560 kg |
| Gross weight | 2 090 kg |
| Length | 4 681 mm |
| Width | 1 830 mm |
| Height | 1 401 mm |
| Wheelbase | 2 729 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 152.0 g/km |
| Consumption | 5.80 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 205/60R16 92V: 6.5x16 ET44 / 205/60R16 92H M+S: 6.5x16 ET44 |
| Tires (option) | 205/55R17 91W: 6.5x17 ET44 / 205/55R17 91H M+S: 6.5x17 ET44 |
| Tow cap. (braked) | 1 600 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | MERCEDES-BENZ AG, 70372 Stuttgart |
| Approval date | 02/04/2020 |
| Type approval no. | 1MJ552 |
1MJ551
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 4 400 rpm |
| Torque | 320.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 226 km/h |
| Weight/power ratio | 10.23 kg/HP |
| Displacement | 1 950 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m8a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 654920 |
| Curb weight | 1 530 kg |
| Gross weight | 2 025 kg |
| Length | 4 681 mm |
| Width | 1 830 mm |
| Height | 1 399 mm |
| Wheelbase | 2 729 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 152.0 g/km |
| Consumption | 5.80 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 205/60R16 92V: 6.5x16 ET44 / 205/60R16 92H M+S: 6.5x16 ET44 |
| Tires (option) | 205/55R17 91W: 6.5x17 ET44 / 205/55R17 91H M+S: 6.5x17 ET44 |
| Tow cap. (braked) | 1 600 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | MERCEDES-BENZ AG, 70372 Stuttgart |
| Approval date | 02/04/2020 |
| Type approval no. | 1MJ551 |
1MJ295
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 4 400 rpm |
| Torque | 320.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 221 km/h |
| Weight/power ratio | 10.49 kg/HP |
| Displacement | 1 950 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m8a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 654920 |
| Curb weight | 1 570 kg |
| Gross weight | 2 120 kg |
| Length | 4 681 mm |
| Width | 1 830 mm |
| Height | 1 401 mm |
| Wheelbase | 2 729 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 148.0 g/km |
| Consumption | 5.60 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 205/60R16 92V: 6.5x16 DP44 / 205/60R16 92H M+S: 6.5x16 DP44 |
| Tires (option) | 205/55R17 91W: 6.5x17 DP44 / 205/55R17 91H M+S: 6.5x17 DP44 |
| Tow cap. (braked) | 1 600 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | MERCEDES-BENZ AG, 70372 Stuttgart |
| Approval date | 17/07/2019 |
| Type approval no. | 1MJ295 |
1MH926
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 4 400 rpm |
| Torque | 320.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 226 km/h |
| Weight/power ratio | 10.33 kg/HP |
| Displacement | 1 950 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m8a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 654920 |
| Curb weight | 1 545 kg |
| Gross weight | 2 050 kg |
| Length | 4 681 mm |
| Width | 1 830 mm |
| Height | 1 399 mm |
| Wheelbase | 2 729 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 148.0 g/km |
| Consumption | 5.60 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 205/60R16 92V: 6.5x16 DP44 / 205/60R16 92H M+S: 6.5x16 DP44 |
| Tires (option) | 205/55R17 91W: 6.5x17 DP44 / 205/55R17 91H M+S: 6.5x17 DP44 |
| Tow cap. (braked) | 1 600 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | MERCEDES-BENZ AG, 70372 Stuttgart |
| Approval date | 29/05/2019 |
| Type approval no. | 1MH926 |
1MH514
| Power | 136.0 HP (100.0 kW) @ 4 400 rpm |
| Torque | 300.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 220 km/h |
| Weight/power ratio | 11.21 kg/HP |
| Displacement | 2 143 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m7a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 651930 |
| Curb weight | 1 525 kg |
| Gross weight | 2 015 kg |
| Length | 4 645 mm |
| Width | 1 777 mm |
| Height | 1 416 mm |
| Wheelbase | 2 699 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 179.0 g/km |
| Consumption | 6.80 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 205/55R16 91V: 6.5x16 DP49 |
| Tires (option) | 225/45R17 91V: 7.5x17 DP52.5 / 205/50R17 XL 93H M+S: 6.5x17 DP49 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 24/05/2018 |
| Type approval no. | 1MH514 |
1MH515
| Power | 136.0 HP (100.0 kW) @ 4 400 rpm |
| Torque | 300.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 215 km/h |
| Weight/power ratio | 11.43 kg/HP |
| Displacement | 2 143 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m7a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 651930 |
| Curb weight | 1 555 kg |
| Gross weight | 2 050 kg |
| Length | 4 645 mm |
| Width | 1 777 mm |
| Height | 1 416 mm |
| Wheelbase | 2 699 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 179.0 g/km |
| Consumption | 6.80 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 205/55R16 91V: 6.5x16 DP49 |
| Tires (option) | 225/45R17 91V: 7.5x17 DP52.5 / 205/50R17 XL 93H M+S: 6.5x17 DP49 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 24/05/2018 |
| Type approval no. | 1MH515 |
1MH393
| Power | 136.0 HP (100.0 kW) @ 4 400 rpm |
| Torque | 300.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 215 km/h |
| Weight/power ratio | 11.25 kg/HP |
| Displacement | 2 143 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m7a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 651930 |
| Curb weight | 1 530 kg |
| Gross weight | 2 050 kg |
| Length | 4 645 mm |
| Width | 1 777 mm |
| Height | 1 416 mm |
| Wheelbase | 2 699 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 123.0 g/km |
| Consumption | 4.50 l/100km |
| Energy category | C |
| Tires | 205/55R16 91V: 6.5x16 DP49 |
| Tires (option) | 225/45R17 91V: 7.5x17 DP52.5 / 205/50R17 XL 93H M+S: 6.5x17 DP49 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 21/11/2017 |
| Type approval no. | 1MH393 |
1MH391
| Power | 136.0 HP (100.0 kW) @ 4 400 rpm |
| Torque | 300.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 220 km/h |
| Weight/power ratio | 11.03 kg/HP |
| Displacement | 2 143 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 651930 |
| Curb weight | 1 500 kg |
| Gross weight | 2 005 kg |
| Length | 4 645 mm |
| Width | 1 777 mm |
| Height | 1 416 mm |
| Wheelbase | 2 699 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 123.0 g/km |
| Consumption | 4.70 l/100km |
| Energy category | B |
| Tires | 205/55R16 91V: 6.5x16 DP49 |
| Tires (option) | 225/45R17 91V: 7.5x17 DP52.5 / 205/50R17 XL 93H M+S: 6.5x17 DP49 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 21/11/2017 |
| Type approval no. | 1MH391 |
1XQ826
| Power | 136.0 HP (100.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 300.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 215 km/h |
| Weight/power ratio | 11.43 kg/HP |
| Displacement | 2 143 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m7a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 651930 |
| Curb weight | 1 555 kg |
| Gross weight | 2 050 kg |
| Length | 4 635 mm |
| Width | 1 777 mm |
| Height | 1 416 mm |
| Wheelbase | 2 699 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 111.0 g/km |
| Consumption | 4.20 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | 205/55R16 91V: 6.5x16 DP49 |
| Tires (option) | 225/45R17 91V: 7.5x17 DP52.5 / 205/50R17 XL 93H M+S: 6.5x17 DP49 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 01/06/2017 |
| Type approval no. | 1XQ826 |
1MG667
| Power | 136.0 HP (100.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 300.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 215 km/h |
| Weight/power ratio | 11.25 kg/HP |
| Displacement | 2 143 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m7a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 651930 |
| Curb weight | 1 530 kg |
| Gross weight | 2 050 kg |
| Length | 4 635 mm |
| Width | 1 777 mm |
| Height | 1 416 mm |
| Wheelbase | 2 699 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 111.0 g/km |
| Consumption | 4.20 l/100km |
| Energy category | B |
| Tires | 205/55R16 91V: 6.5x16 DP49 |
| Tires (option) | 225/45R17 91V: 7.5x17 DP52.5 / 205/50R17 XL 93H M+S: 6.5x17 DP49 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 13/07/2015 |
| Type approval no. | 1MG667 |
1MG665
| Power | 136.0 HP (100.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 300.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 220 km/h |
| Weight/power ratio | 11.03 kg/HP |
| Displacement | 2 143 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 651930 |
| Curb weight | 1 500 kg |
| Gross weight | 2 005 kg |
| Length | 4 635 mm |
| Width | 1 777 mm |
| Height | 1 416 mm |
| Wheelbase | 2 699 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 114.0 g/km |
| Consumption | 4.40 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | 205/55R16 91V: 6.5x16 DP49 |
| Tires (option) | 225/45R17 91V: 7.5x17 DP52.5 / 205/50R17 XL 93H M+S: 6.5x17 DP49 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 13/07/2015 |
| Type approval no. | 1MG665 |