MERCEDES-BENZ CLA 200 d 4m specifications — approved in Switzerland
149.6 HP
Max power
320.0 Nm
Max torque
222 km/h
Top speed
1 615 kg
Curb weight
1MJ553
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 4 400 rpm |
| Torque | 320.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed |
| 222 km/h |
| Weight/power ratio | 10.8 kg/HP |
| Displacement | 1 950 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m8a |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 654920 |
| Curb weight | 1 615 kg |
| Gross weight | 2 115 kg |
| Length | 4 681 mm |
| Width | 1 830 mm |
| Height | 1 399 mm |
| Wheelbase | 2 729 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 155.0 g/km |
| Consumption | 5.90 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 205/60R16 92V: 6.5x16 ET44 / 205/60R16 92H M+S: 6.5x16 ET44 |
| Tires (option) | 205/55R17 91W: 6.5x17 ET44 / 205/55R17 91H M+S: 6.5x17 ET44 |
| Tow cap. (braked) | 1 800 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | MERCEDES-BENZ AG, 70372 Stuttgart |
| Approval date | 02/04/2020 |
| Type approval no. | 1MJ553 |
1MJ554
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 4 400 rpm |
| Torque | 320.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 218 km/h |
| Weight/power ratio | 10.96 kg/HP |
| Displacement | 1 950 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m8a |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 654920 |
| Curb weight | 1 640 kg |
| Gross weight | 2 185 kg |
| Length | 4 681 mm |
| Width | 1 830 mm |
| Height | 1 401 mm |
| Wheelbase | 2 729 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 162.0 g/km |
| Consumption | 6.20 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 205/60R16 92V: 6.5x16 ET44 / 205/60R16 92H M+S: 6.5x16 ET44 |
| Tires (option) | 205/55R17 91W: 6.5x17 ET44 / 205/55R17 91H M+S: 6.5x17 ET44 |
| Tow cap. (braked) | 1 800 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | MERCEDES-BENZ AG, 70372 Stuttgart |
| Approval date | 02/04/2020 |
| Type approval no. | 1MJ554 |
1MJ398
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 4 400 rpm |
| Torque | 320.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 218 km/h |
| Weight/power ratio | 10.9 kg/HP |
| Displacement | 1 950 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m8a |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 654920 |
| Curb weight | 1 630 kg |
| Gross weight | 2 185 kg |
| Length | 4 681 mm |
| Width | 1 830 mm |
| Height | 1 401 mm |
| Wheelbase | 2 729 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 162.0 g/km |
| Consumption | 6.20 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 205/60R16 92V: 6.5x16 ET44 / 205/60R16 92H M+S: 6.5x16 ET44 |
| Tires (option) | 205/55R17 91W: 6.5x17 ET44 / 205/55R17 91H M+S: 6.5x17 ET44 |
| Tow cap. (braked) | 1 800 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | MERCEDES-BENZ AG, 70372 Stuttgart |
| Approval date | 07/11/2019 |
| Type approval no. | 1MJ398 |