MERCEDES-BENZ CLA 220 specifications — approved in Switzerland
190.4 HP
Max power
300.0 Nm
Max torque
240 km/h
Top speed
1 515 kg
Curb weight
1MJ296
| Power | 190.4 HP (140.0 kW) @ 6 100 rpm |
| Torque | 300.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed |
| 240 km/h |
| Weight/power ratio | 7.96 kg/HP |
| Displacement | 1 991 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m7a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 260920 |
| Curb weight | 1 515 kg |
| Gross weight | 2 090 kg |
| Length | 4 681 mm |
| Width | 1 830 mm |
| Height | 1 401 mm |
| Wheelbase | 2 729 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 179.0 g/km |
| Consumption | 7.90 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 205/55R17 91W: 6.5x17 DP44 / 205/55R17 91H M+S: 6.5x17 DP44 |
| Tires (option) | 225/45R18 91W: 7.5x18 DP49 / 225/45R18 91H M+S: 7.5x18 DP49 |
| Tow cap. (braked) | 1 600 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | MERCEDES-BENZ AG, 70372 Stuttgart |
| Approval date | 17/07/2019 |
| Type approval no. | 1MJ296 |
1MH927
| Power | 190.4 HP (140.0 kW) @ 6 100 rpm |
| Torque | 300.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 241 km/h |
| Weight/power ratio | 7.83 kg/HP |
| Displacement | 1 991 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m7a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 260920 |
| Curb weight | 1 490 kg |
| Gross weight | 2 020 kg |
| Length | 4 681 mm |
| Width | 1 830 mm |
| Height | 1 399 mm |
| Wheelbase | 2 729 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 179.0 g/km |
| Consumption | 7.90 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 205/55R17 91W: 6.5x17 DP44 / 205/55R17 91H M+S: 6.5x17 DP44 |
| Tires (option) | 225/45R18 91W: 7.5x18 DP49 / 225/45R18 91H M+S: 7.5x18 DP49 |
| Tow cap. (braked) | 1 600 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 745 kg |
| Manufacturer | MERCEDES-BENZ AG, 70372 Stuttgart |
| Approval date | 29/05/2019 |
| Type approval no. | 1MH927 |
1MH832
| Power | 190.4 HP (140.0 kW) @ 6 100 rpm |
| Torque | 300.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 241 km/h |
| Weight/power ratio | 7.83 kg/HP |
| Displacement | 1 991 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m7a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 260920 |
| Curb weight | 1 490 kg |
| Gross weight | 2 020 kg |
| Length | 4 688 mm |
| Width | 1 830 mm |
| Height | 1 414 mm |
| Wheelbase | 2 729 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 177.0 g/km |
| Consumption | 7.80 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 205/55R17 91W: 6.5x17 DP44 / 205/55R17 91H M+S: 6.5x17 DP44 |
| Tires (option) | 225/45R18 91W: 7.5x18 DP49 / 225/45R18 91H M+S: 7.5x18 DP49 |
| Tow cap. (braked) | 1 600 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 745 kg |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 03/04/2019 |
| Type approval no. | 1MH832 |