MERCEDES-BENZ CLA 220 4m specifications — approved in Switzerland
190.4 HP
Max power
300.0 Nm
Max torque
237 km/h
Top speed
1 545 kg
Curb weight
1MJ399
| Power | 190.4 HP (140.0 kW) @ 6 100 rpm |
| Torque | 300.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed |
| 237 km/h |
| Weight/power ratio | 8.11 kg/HP |
| Displacement | 1 991 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m7a |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 260920 |
| Curb weight | 1 545 kg |
| Gross weight | 2 080 kg |
| Length | 4 681 mm |
| Width | 1 830 mm |
| Height | 1 399 mm |
| Wheelbase | 2 729 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 183.0 g/km |
| Consumption | 8.10 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 205/55R17 91W: 6.5x17 ET44 / 205/55R17 91H M+S: 6.5x17 ET44 |
| Tires (option) | 225/45R18 91W: 7.5x18 ET49 / 225/45R18 91H M+S: 7.5x18 ET49 |
| Tow cap. (braked) | 1 800 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | MERCEDES-BENZ AG, 70372 Stuttgart |
| Approval date | 07/11/2019 |
| Type approval no. | 1MJ399 |
1MH928
| Power | 190.4 HP (140.0 kW) @ 6 100 rpm |
| Torque | 300.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 237 km/h |
| Weight/power ratio | 8.11 kg/HP |
| Displacement | 1 991 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m7a |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 260920 |
| Curb weight | 1 545 kg |
| Gross weight | 2 080 kg |
| Length | 4 681 mm |
| Width | 1 830 mm |
| Height | 1 399 mm |
| Wheelbase | 2 729 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 185.0 g/km |
| Consumption | 8.10 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 205/55R17 91W: 6.5x17 DP44 / 205/55R17 91H M+S: 6.5x17 DP44 |
| Tires (option) | 225/45R18 91W: 7.5x18 DP49 / 225/45R18 91H M+S: 7.5x18 DP49 |
| Tow cap. (braked) | 1 800 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | MERCEDES-BENZ AG, 70372 Stuttgart |
| Approval date | 29/05/2019 |
| Type approval no. | 1MH928 |
1MH833
| Power | 190.4 HP (140.0 kW) @ 6 100 rpm |
| Torque | 300.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 237 km/h |
| Weight/power ratio | 8.11 kg/HP |
| Displacement | 1 991 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m7a |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 260920 |
| Curb weight | 1 545 kg |
| Gross weight | 2 080 kg |
| Length | 4 688 mm |
| Width | 1 830 mm |
| Height | 1 414 mm |
| Wheelbase | 2 729 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 183.0 g/km |
| Consumption | 8.10 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 205/55R17 91W: 6.5x17 DP44 / 205/55R17 91H M+S: 6.5x17 DP44 |
| Tires (option) | 225/45R18 91W: 7.5x18 DP49 / 225/45R18 91H M+S: 7.5x18 DP49 |
| Tow cap. (braked) | 1 800 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 03/04/2019 |
| Type approval no. | 1MH833 |
1MH658
| Power | 183.6 HP (135.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 300.0 Nm @ 1 200 rpm |
| Top speed | 240 km/h |
| Weight/power ratio | 8.33 kg/HP |
| Displacement | 1 991 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m7a |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 270920 |
| Curb weight | 1 530 kg |
| Gross weight | 2 020 kg |
| Length | 4 645 mm |
| Width | 1 777 mm |
| Height | 1 416 mm |
| Wheelbase | 2 699 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 198.0 g/km |
| Consumption | 8.70 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 205/55R16 91V: 6.5x16 DP49 |
| Tires (option) | 225/45R17 91V: 7.5x17 DP52.5 / 205/50R17 XL 93H M+S: 6.5x17 DP49 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 12/07/2018 |
| Type approval no. | 1MH658 |
1MH659
| Power | 183.6 HP (135.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 300.0 Nm @ 1 200 rpm |
| Top speed | 235 km/h |
| Weight/power ratio | 8.44 kg/HP |
| Displacement | 1 991 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m7a |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 270920 |
| Curb weight | 1 550 kg |
| Gross weight | 2 045 kg |
| Length | 4 645 mm |
| Width | 1 777 mm |
| Height | 1 416 mm |
| Wheelbase | 2 699 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 198.0 g/km |
| Consumption | 8.70 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 205/55R16 91V: 6.5x16 DP49 |
| Tires (option) | 225/45R17 91V: 7.5x17 DP52.5 / 205/50R17 XL 93H M+S: 6.5x17 DP49 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 12/07/2018 |
| Type approval no. | 1MH659 |
1XR840
| Power | 183.6 HP (135.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 300.0 Nm @ 1 200 rpm |
| Top speed | 240 km/h |
| Weight/power ratio | 8.33 kg/HP |
| Displacement | 1 991 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m7a |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 270920 |
| Curb weight | 1 530 kg |
| Gross weight | 2 020 kg |
| Length | 4 645 mm |
| Width | 1 777 mm |
| Height | 1 416 mm |
| Wheelbase | 2 699 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 156.0 g/km |
| Consumption | 6.70 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 205/55R16 91V: 6.5x16 DP49 |
| Tires (option) | 225/45R17 91V: 7.5x17 DP52.5 / 205/50R17 XL 93H M+S: 6.5x17 DP49 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 16/11/2017 |
| Type approval no. | 1XR840 |
1XR296
| Power | 183.6 HP (135.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 300.0 Nm @ 1 200 rpm |
| Top speed | 235 km/h |
| Weight/power ratio | 8.44 kg/HP |
| Displacement | 1 991 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m7a |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 270920 |
| Curb weight | 1 550 kg |
| Gross weight | 2 045 kg |
| Length | 4 645 mm |
| Width | 1 777 mm |
| Height | 1 416 mm |
| Wheelbase | 2 699 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 154.0 g/km |
| Consumption | 6.70 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 205/55R16 91V: 6.5x16 DP49 |
| Tires (option) | 225/45R17 91V: 7.5x17 DP52.5 / 205/50R17 XL 93H M+S: 6.5x17 DP49 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 04/08/2017 |
| Type approval no. | 1XR296 |
1XQ936
| Power | 183.6 HP (135.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 300.0 Nm @ 1 200 rpm |
| Top speed | 240 km/h |
| Weight/power ratio | 8.33 kg/HP |
| Displacement | 1 991 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m7a |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 270920 |
| Curb weight | 1 530 kg |
| Gross weight | 2 020 kg |
| Length | 4 645 mm |
| Width | 1 777 mm |
| Height | 1 416 mm |
| Wheelbase | 2 699 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 156.0 g/km |
| Consumption | 6.70 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 205/55R16 91V: 6.5x16 DP49 |
| Tires (option) | 225/45R17 91V: 7.5x17 DP52.5 / 205/50R17 XL 93H M+S: 6.5x17 DP49 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 16/06/2017 |
| Type approval no. | 1XQ936 |
1MG841
| Power | 183.6 HP (135.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 300.0 Nm @ 1 200 rpm |
| Top speed | 235 km/h |
| Weight/power ratio | 8.44 kg/HP |
| Displacement | 1 991 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m7a |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 270920 |
| Curb weight | 1 550 kg |
| Gross weight | 2 045 kg |
| Length | 4 645 mm |
| Width | 1 777 mm |
| Height | 1 416 mm |
| Wheelbase | 2 699 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 158.0 g/km |
| Consumption | 6.90 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 205/55R16 91V: 6.5x16 DP49 |
| Tires (option) | 225/45R17 91V: 7.5x17 DP52.5 / 205/50R17 XL 93H M+S: 6.5x17 DP49 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 30/03/2016 |
| Type approval no. | 1MG841 |
1MG840
| Power | 183.6 HP (135.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 300.0 Nm @ 1 200 rpm |
| Top speed | 240 km/h |
| Weight/power ratio | 8.33 kg/HP |
| Displacement | 1 991 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m7a |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 270920 |
| Curb weight | 1 530 kg |
| Gross weight | 2 020 kg |
| Length | 4 645 mm |
| Width | 1 777 mm |
| Height | 1 416 mm |
| Wheelbase | 2 699 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 156.0 g/km |
| Consumption | 6.70 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 205/55R16 91V: 6.5x16 DP49 |
| Tires (option) | 225/45R17 91V: 7.5x17 DP52.5 / 205/50R17 XL 93H M+S: 6.5x17 DP49 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 30/03/2016 |
| Type approval no. | 1MG840 |