MERCEDES-BENZ CLA 220 CDI specifications — approved in Switzerland
176.8 HP
Max power
350.0 Nm
Max torque
228 km/h
Top speed
1 555 kg
Curb weight
1MG197
| Power | 176.8 HP (130.0 kW) @ 3 800 rpm |
| Torque | 350.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed |
| 228 km/h |
| Weight/power ratio | 8.8 kg/HP |
| Displacement | 2 143 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m7a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 651930 |
| Curb weight | 1 555 kg |
| Gross weight | 2 050 kg |
| Length | 4 635 mm |
| Width | 1 777 mm |
| Height | 1 419 mm |
| Wheelbase | 2 699 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 112.0 g/km |
| Consumption | 4.30 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | 205/55R16 91V: 6.5x16 DP49 |
| Tires (option) | 225/45R17 91V: 7.5x17 DP52.5 / 205/50R17 XL 93H M+S: 6.5x17 DP49 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 27/11/2014 |
| Type approval no. | 1MG197 |
1MG104
| Power | 176.8 HP (130.0 kW) @ 3 800 rpm |
| Torque | 350.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 232 km/h |
| Weight/power ratio | 8.63 kg/HP |
| Displacement | 2 143 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m7a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 651930 |
| Curb weight | 1 525 kg |
| Gross weight | 2 005 kg |
| Length | 4 635 mm |
| Width | 1 777 mm |
| Height | 1 416 mm |
| Wheelbase | 2 699 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 111.0 g/km |
| Consumption | 4.20 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | 205/55R16 91V: 6.5x16 DP49 |
| Tires (option) | 225/45R17 91V: 7.5x17 DP52.5 / 205/50R17 XL 93H M+S: 6.5x17 DP49 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 01/09/2014 |
| Type approval no. | 1MG104 |
1XH809
| Power | 170.0 HP (125.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 350.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 230 km/h |
| Weight/power ratio | 8.97 kg/HP |
| Displacement | 2 143 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m7a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 651930 |
| Curb weight | 1 525 kg |
| Gross weight | 2 005 kg |
| Length | 4 635 mm |
| Width | 1 777 mm |
| Height | 1 416 mm |
| Wheelbase | 2 699 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 111.0 g/km |
| Consumption | 4.20 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | 205/55R16 91V: 6.5x16 DP49 |
| Tires (option) | 225/45R17 91V: 7.5x17 DP52.5 / 205/50R17 XL 93H M+S: 6.5x17 DP49 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 21/07/2014 |
| Type approval no. | 1XH809 |
1MF855
| Power | 170.0 HP (125.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 350.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 230 km/h |
| Weight/power ratio | 8.97 kg/HP |
| Displacement | 2 143 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m7a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 651930 |
| Curb weight | 1 525 kg |
| Gross weight | 2 005 kg |
| Length | 4 635 mm |
| Width | 1 777 mm |
| Height | 1 416 mm |
| Wheelbase | 2 699 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 111.0 g/km |
| Consumption | 4.20 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | 205/55R16 91V: 6.5x16 DP49 |
| Tires (option) | 225/45R17 91V: 7.5x17 DP52.5 / 205/50R17 XL 93H M+S: 6.5x17 DP49 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 02/07/2014 |
| Type approval no. | 1MF855 |
1XF898
| Power | 170.0 HP (125.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 350.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 230 km/h |
| Weight/power ratio | 8.97 kg/HP |
| Displacement | 2 143 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m7a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 651930 |
| Curb weight | 1 525 kg |
| Gross weight | 2 005 kg |
| Length | 4 635 mm |
| Width | 1 777 mm |
| Height | 1 416 mm |
| Wheelbase | 2 699 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 117.0 g/km |
| Consumption | 4.50 l/100km |
| Energy category | B |
| Tires | 205/55R16 91V: 6.5x16 DP49 |
| Tires (option) | 225/45R17 91V: 7.5x17 DP52.5 / 205/50R17 XL 93H M+S: 6.5x17 DP49 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 09/09/2013 |
| Type approval no. | 1XF898 |
1MF534
| Power | 170.0 HP (125.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 350.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 230 km/h |
| Weight/power ratio | 8.97 kg/HP |
| Displacement | 2 143 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m7a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 651930 |
| Curb weight | 1 525 kg |
| Gross weight | 2 005 kg |
| Length | 4 635 mm |
| Width | 1 777 mm |
| Height | 1 416 mm |
| Wheelbase | 2 699 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 117.0 g/km |
| Consumption | 4.50 l/100km |
| Energy category | B |
| Tires | 205/55R16 91V: 6.5x16 DP49 |
| Tires (option) | 225/45R17 91V: 7.5x17 DP52.5 / 205/50R17 XL 93H M+S: 6.5x17 DP49 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 18/06/2013 |
| Type approval no. | 1MF534 |
1MF175
| Power | 170.0 HP (125.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 350.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 230 km/h |
| Weight/power ratio | 8.97 kg/HP |
| Displacement | 2 143 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m7a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 651930 |
| Curb weight | 1 525 kg |
| Gross weight | 2 005 kg |
| Length | 4 635 mm |
| Width | 1 777 mm |
| Height | 1 416 mm |
| Wheelbase | 2 699 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 117.0 g/km |
| Consumption | 4.50 l/100km |
| Energy category | B |
| Tires | 205/55R16 91V: 6.5x16 DP49 |
| Tires (option) | 225/45R17 91V: 7.5x17 DP52.5 / 205/50R17 XL 93H M+S: 6.5x17 DP49 |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 14/11/2012 |
| Type approval no. | 1MF175 |