MERCEDES-BENZ CLA 220 d specifications — approved in Switzerland
190.4 HP
Max power
400.0 Nm
Max torque
237 km/h
Top speed
1 585 kg
Curb weight
1MJ556
| Power | 190.4 HP (140.0 kW) @ 3 800 rpm |
| Torque | 400.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed |
| 237 km/h |
| Weight/power ratio | 8.32 kg/HP |
| Displacement | 1 950 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m8a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 654920 |
| Curb weight | 1 585 kg |
| Gross weight | 2 140 kg |
| Length | 4 681 mm |
| Width | 1 830 mm |
| Height | 1 401 mm |
| Wheelbase | 2 729 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 152.0 g/km |
| Consumption | 5.80 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 205/55R17 91W: 6.5x17 ET44 / 205/55R17 91H M+S: 6.5x17 ET44 |
| Tires (option) | 225/45R18 91W: 7.5x18 ET49 / 225/45R18 91H M+S: 7.5x18 ET49 |
| Tow cap. (braked) | 1 600 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | MERCEDES-BENZ AG, 70372 Stuttgart |
| Approval date | 02/04/2020 |
| Type approval no. | 1MJ556 |
1MJ555
| Power | 190.4 HP (140.0 kW) @ 3 800 rpm |
| Torque | 400.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 244 km/h |
| Weight/power ratio | 8.19 kg/HP |
| Displacement | 1 950 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m8a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 654920 |
| Curb weight | 1 560 kg |
| Gross weight | 2 065 kg |
| Length | 4 681 mm |
| Width | 1 830 mm |
| Height | 1 399 mm |
| Wheelbase | 2 729 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 152.0 g/km |
| Consumption | 5.80 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 205/55R17 91W: 6.5x17 ET44 / 205/55R17 91H M+S: 6.5x17 ET44 |
| Tires (option) | 225/45R18 91W: 7.5x18 ET49 / 225/45R18 91H M+S: 7.5x18 ET49 |
| Tow cap. (braked) | 1 600 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | MERCEDES-BENZ AG, 70372 Stuttgart |
| Approval date | 02/04/2020 |
| Type approval no. | 1MJ555 |
1MJ297
| Power | 190.4 HP (140.0 kW) @ 3 800 rpm |
| Torque | 400.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 237 km/h |
| Weight/power ratio | 8.32 kg/HP |
| Displacement | 1 950 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m8a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 654920 |
| Curb weight | 1 585 kg |
| Gross weight | 2 140 kg |
| Length | 4 681 mm |
| Width | 1 830 mm |
| Height | 1 401 mm |
| Wheelbase | 2 729 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 148.0 g/km |
| Consumption | 5.60 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 205/55R17 91W: 6.5x17 DP44 / 205/55R17 91H M+S: 6.5x17 DP44 |
| Tires (option) | 225/45R18 91W: 7.5x18 DP49 / 225/45R18 91H M+S: 7.5x18 DP49 |
| Tow cap. (braked) | 1 600 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | MERCEDES-BENZ AG, 70372 Stuttgart |
| Approval date | 17/07/2019 |
| Type approval no. | 1MJ297 |
1MH929
| Power | 190.4 HP (140.0 kW) @ 3 800 rpm |
| Torque | 400.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 244 km/h |
| Weight/power ratio | 8.19 kg/HP |
| Displacement | 1 950 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m8a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 654920 |
| Curb weight | 1 560 kg |
| Gross weight | 2 065 kg |
| Length | 4 681 mm |
| Width | 1 830 mm |
| Height | 1 399 mm |
| Wheelbase | 2 729 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 148.0 g/km |
| Consumption | 5.60 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 205/55R17 91W: 6.5x17 DP44 / 205/55R17 91H M+S: 6.5x17 DP44 |
| Tires (option) | 225/45R18 91W: 7.5x18 DP49 / 225/45R18 91H M+S: 7.5x18 DP49 |
| Tow cap. (braked) | 1 600 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | MERCEDES-BENZ AG, 70372 Stuttgart |
| Approval date | 29/05/2019 |
| Type approval no. | 1MH929 |
1MG673
| Power | 176.8 HP (130.0 kW) @ 3 800 rpm |
| Torque | 350.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 232 km/h |
| Weight/power ratio | 8.63 kg/HP |
| Displacement | 2 143 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m7a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 651930 |
| Curb weight | 1 525 kg |
| Gross weight | 2 005 kg |
| Length | 4 635 mm |
| Width | 1 777 mm |
| Height | 1 416 mm |
| Wheelbase | 2 699 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 111.0 g/km |
| Consumption | 4.20 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | 205/55R16 91V: 6.5x16 DP49 |
| Tires (option) | 225/45R17 91V: 7.5x17 DP52.5 / 205/50R17 XL 93H M+S: 6.5x17 DP49 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 13/07/2015 |
| Type approval no. | 1MG673 |
1MG675
| Power | 176.8 HP (130.0 kW) @ 3 800 rpm |
| Torque | 350.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 228 km/h |
| Weight/power ratio | 8.8 kg/HP |
| Displacement | 2 143 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m7a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 651930 |
| Curb weight | 1 555 kg |
| Gross weight | 2 050 kg |
| Length | 4 635 mm |
| Width | 1 777 mm |
| Height | 1 416 mm |
| Wheelbase | 2 699 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 112.0 g/km |
| Consumption | 4.30 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | 205/55R16 91V: 6.5x16 DP49 |
| Tires (option) | 225/45R17 91V: 7.5x17 DP52.5 / 205/50R17 XL 93H M+S: 6.5x17 DP49 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 13/07/2015 |
| Type approval no. | 1MG675 |
1MH518
| Power | 170.0 HP (125.0 kW) @ 3 800 rpm |
| Torque | 350.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 232 km/h |
| Weight/power ratio | 8.97 kg/HP |
| Displacement | 2 143 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m7a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 651930 |
| Curb weight | 1 525 kg |
| Gross weight | 2 015 kg |
| Length | 4 645 mm |
| Width | 1 777 mm |
| Height | 1 416 mm |
| Wheelbase | 2 699 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 179.0 g/km |
| Consumption | 6.80 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 205/55R16 91V: 6.5x16 DP49 |
| Tires (option) | 225/45R17 91V: 7.5x17 DP52.5 / 205/50R17 XL 93H M+S: 6.5x17 DP49 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 24/05/2018 |
| Type approval no. | 1MH518 |
1MH519
| Power | 170.0 HP (125.0 kW) @ 3 800 rpm |
| Torque | 350.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 228 km/h |
| Weight/power ratio | 9.15 kg/HP |
| Displacement | 2 143 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m7a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 651930 |
| Curb weight | 1 555 kg |
| Gross weight | 2 050 kg |
| Length | 4 645 mm |
| Width | 1 777 mm |
| Height | 1 416 mm |
| Wheelbase | 2 699 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 179.0 g/km |
| Consumption | 6.80 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 205/55R16 91V: 6.5x16 DP49 |
| Tires (option) | 225/45R17 91V: 7.5x17 DP52.5 / 205/50R17 XL 93H M+S: 6.5x17 DP49 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 24/05/2018 |
| Type approval no. | 1MH519 |
1MH403
| Power | 170.0 HP (125.0 kW) @ 3 800 rpm |
| Torque | 350.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 228 km/h |
| Weight/power ratio | 9.15 kg/HP |
| Displacement | 2 143 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m7a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 651930 |
| Curb weight | 1 555 kg |
| Gross weight | 2 050 kg |
| Length | 4 645 mm |
| Width | 1 777 mm |
| Height | 1 416 mm |
| Wheelbase | 2 699 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 115.0 g/km |
| Consumption | 4.40 l/100km |
| Energy category | B |
| Tires | 205/55R16 91V: 6.5x16 DP49 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 21/11/2017 |
| Type approval no. | 1MH403 |
1MH402
| Power | 170.0 HP (125.0 kW) @ 3 800 rpm |
| Torque | 350.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 228 km/h |
| Weight/power ratio | 9.15 kg/HP |
| Displacement | 2 143 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m7a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 651930 |
| Curb weight | 1 555 kg |
| Gross weight | 2 050 kg |
| Length | 4 645 mm |
| Width | 1 777 mm |
| Height | 1 416 mm |
| Wheelbase | 2 699 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 123.0 g/km |
| Consumption | 4.50 l/100km |
| Energy category | B |
| Tires | 205/55R16 91V: 6.5x16 DP49 |
| Tires (option) | 225/45R17 91V: 7.5x17 DP52.5 / 205/50R17 XL 93H M+S: 6.5x17 DP49 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 21/11/2017 |
| Type approval no. | 1MH402 |
1MH401
| Power | 170.0 HP (125.0 kW) @ 3 800 rpm |
| Torque | 350.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 232 km/h |
| Weight/power ratio | 8.97 kg/HP |
| Displacement | 2 143 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m7a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 651930 |
| Curb weight | 1 525 kg |
| Gross weight | 2 015 kg |
| Length | 4 645 mm |
| Width | 1 777 mm |
| Height | 1 416 mm |
| Wheelbase | 2 699 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 112.0 g/km |
| Consumption | 4.30 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | 205/55R16 91V: 6.5x16 DP49 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 21/11/2017 |
| Type approval no. | 1MH401 |
1MH399
| Power | 170.0 HP (125.0 kW) @ 3 800 rpm |
| Torque | 350.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 232 km/h |
| Weight/power ratio | 8.97 kg/HP |
| Displacement | 2 143 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m7a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 651930 |
| Curb weight | 1 525 kg |
| Gross weight | 2 015 kg |
| Length | 4 645 mm |
| Width | 1 777 mm |
| Height | 1 416 mm |
| Wheelbase | 2 699 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 121.0 g/km |
| Consumption | 4.50 l/100km |
| Energy category | B |
| Tires | 205/55R16 91V: 6.5x16 DP49 |
| Tires (option) | 225/45R17 91V: 7.5x17 DP52.5 / 205/50R17 XL 93H M+S: 6.5x17 DP49 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 21/11/2017 |
| Type approval no. | 1MH399 |