MERCEDES-BENZ GLC 300 e specifications — approved in Switzerland
210.8 HP
Max power
350.0 Nm
Max torque
230 km/h
Top speed
2 030 kg
Curb weight
1MX107
| Power | 210.8 HP (155.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 350.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed |
| 230 km/h |
| Weight/power ratio | 9.63 kg/HP |
| Displacement | 1 991 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 4 / ligne-T-DI-Pin |
| Transmission | Automatique 9 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 274920 |
| Curb weight | 2 030 kg |
| Gross weight | 2 615 kg |
| Length | 4 661 mm |
| Width | 1 890 mm |
| Height | 1 612 mm |
| Wheelbase | 2 873 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| Energy category | F |
| Tires | AV+AR= 235/60R18 103V: 8x18 ET38 |
| Tires (option) | AV+AR= 235/55R19 101V: 8x19 ET38, au ch. AR= 255/50R19 103V: 9x19 ET20 |
| Manufacturer | MERCEDES-BENZ AG, 70372 Stuttgart |
| Approval date | 14/06/2021 |
| Type approval no. | 1MX107 |
1MX104
| Power | 210.8 HP (155.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 350.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 230 km/h |
| Weight/power ratio | 9.68 kg/HP |
| Displacement | 1 991 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 4 / ligne-T-DI-Pin |
| Transmission | Automatique 9 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 274920 |
| Curb weight | 2 040 kg |
| Gross weight | 2 610 kg |
| Length | 4 729 mm |
| Width | 1 890 mm |
| Height | 1 571 mm |
| Wheelbase | 2 873 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| Energy category | E |
| Tires | AV+AR= 235/60R18 103V: 8x18 ET38 |
| Tires (option) | AV+AR= 235/55R19 101V: 8x19 ET38, au ch. AR= 255/50R19 103V: 9x19 ET20 |
| Manufacturer | MERCEDES-BENZ AG, 70372 Stuttgart |
| Approval date | 14/06/2021 |
| Type approval no. | 1MX104 |
1MX106
| Power | 210.8 HP (155.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 350.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 230 km/h |
| Weight/power ratio | 9.63 kg/HP |
| Displacement | 1 991 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 4 / ligne-T-DI-Pin |
| Transmission | Automatique 9 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 274920 |
| Curb weight | 2 030 kg |
| Gross weight | 2 615 kg |
| Length | 4 661 mm |
| Width | 1 890 mm |
| Height | 1 612 mm |
| Wheelbase | 2 873 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| Energy category | E |
| Tires | AV+AR= 235/60R18 103V: 8x18 ET38 |
| Tires (option) | AV+AR= 235/55R19 101V: 8x19 ET38, au ch. AR= 255/50R19 103V: 9x19 ET20 |
| Manufacturer | MERCEDES-BENZ AG, 70372 Stuttgart |
| Approval date | 14/06/2021 |
| Type approval no. | 1MX106 |
1MX105
| Power | 210.8 HP (155.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 350.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 230 km/h |
| Weight/power ratio | 9.68 kg/HP |
| Displacement | 1 991 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 4 / ligne-T-DI-Pin |
| Transmission | Automatique 9 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 274920 |
| Curb weight | 2 040 kg |
| Gross weight | 2 610 kg |
| Length | 4 729 mm |
| Width | 1 890 mm |
| Height | 1 571 mm |
| Wheelbase | 2 873 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| Energy category | F |
| Tires | AV+AR= 235/60R18 103V: 8x18 ET38 |
| Tires (option) | AV+AR= 235/55R19 101V: 8x19 ET38, au ch. AR= 255/50R19 103V: 9x19 ET20 |
| Manufacturer | MERCEDES-BENZ AG, 70372 Stuttgart |
| Approval date | 14/06/2021 |
| Type approval no. | 1MX105 |
1MJ837
| Power | 210.8 HP (155.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 350.0 Nm @ 1 200 rpm |
| Top speed | 230 km/h |
| Weight/power ratio | 9.63 kg/HP |
| Displacement | 1 991 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 4 / ligne-T-DI-Pin |
| Transmission | Automatique 9 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 274920 |
| Curb weight | 2 030 kg |
| Gross weight | 2 615 kg |
| Length | 4 661 mm |
| Width | 1 890 mm |
| Height | 1 612 mm |
| Wheelbase | 2 873 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| Energy category | G |
| Tires | AV+AR= 235/60R18 103V: 8x18 ET38 |
| Tires (option) | AV+AR= 235/55R19 101V: 8x19 ET38, au ch. AR= 255/50R19 103V: 9x19 ET20 |
| Manufacturer | MERCEDES-BENZ AG, 70372 Stuttgart |
| Approval date | 30/09/2020 |
| Type approval no. | 1MJ837 |
1MJ836
| Power | 210.8 HP (155.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 350.0 Nm @ 1 200 rpm |
| Top speed | 230 km/h |
| Weight/power ratio | 9.68 kg/HP |
| Displacement | 1 991 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 4 / ligne-T-DI-Pin |
| Transmission | Automatique 9 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 274920 |
| Curb weight | 2 040 kg |
| Gross weight | 2 610 kg |
| Length | 4 729 mm |
| Width | 1 890 mm |
| Height | 1 571 mm |
| Wheelbase | 2 873 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| Energy category | G |
| Tires | AV+AR= 235/60R18 103V: 8x18 ET38 |
| Tires (option) | AV+AR= 235/55R19 101V: 8x19 ET38, au ch. AR= 255/50R19 103V: 9x19 ET20 |
| Manufacturer | MERCEDES-BENZ AG, 70372 Stuttgart |
| Approval date | 30/09/2020 |
| Type approval no. | 1MJ836 |
1MJ812
| Power | 210.8 HP (155.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 350.0 Nm @ 1 200 rpm |
| Top speed | 230 km/h |
| Weight/power ratio | 9.68 kg/HP |
| Displacement | 1 991 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 4 / ligne-T-DI-Pin |
| Transmission | Automatique 9 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 274920 |
| Curb weight | 2 040 kg |
| Gross weight | 2 610 kg |
| Length | 4 729 mm |
| Width | 1 890 mm |
| Height | 1 571 mm |
| Wheelbase | 2 873 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| Energy category | F |
| Tires | AV+AR= 235/60R18 103V: 8x18 ET38 |
| Tires (option) | AV+AR= 235/55R19 101V: 8x19 ET38, au ch. AR= 255/50R19 103V: 9x19 ET20 |
| Manufacturer | MERCEDES-BENZ AG, 70372 Stuttgart |
| Approval date | 03/08/2020 |
| Type approval no. | 1MJ812 |
1MJ813
| Power | 210.8 HP (155.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 350.0 Nm @ 1 200 rpm |
| Top speed | 230 km/h |
| Weight/power ratio | 9.63 kg/HP |
| Displacement | 1 991 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 4 / ligne-T-DI-Pin |
| Transmission | Automatique 9 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 274920 |
| Curb weight | 2 030 kg |
| Gross weight | 2 615 kg |
| Length | 4 661 mm |
| Width | 1 890 mm |
| Height | 1 612 mm |
| Wheelbase | 2 873 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| Energy category | F |
| Tires | AV+AR= 235/60R18 103V: 8x18 ET38 |
| Tires (option) | AV+AR= 235/55R19 101V: 8x19 ET38, au ch. AR= 255/50R19 103V: 9x19 ET20 |
| Manufacturer | MERCEDES-BENZ AG, 70372 Stuttgart |
| Approval date | 03/08/2020 |
| Type approval no. | 1MJ813 |
1MJ383
| Power | 210.8 HP (155.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 350.0 Nm @ 1 200 rpm |
| Top speed | 230 km/h |
| Weight/power ratio | 9.68 kg/HP |
| Displacement | 1 991 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 4 / ligne-T-DI-Pin |
| Transmission | Automatique 9 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 274920 |
| Curb weight | 2 040 kg |
| Gross weight | 2 610 kg |
| Length | 4 729 mm |
| Width | 1 890 mm |
| Height | 1 571 mm |
| Wheelbase | 2 873 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| Energy category | G |
| Tires | AV+AR= 235/60R18 103V: 8x18 DP38 |
| Tires (option) | AV+AR= 235/55R19 101V: 8x19 DP38, au ch. AR= 255/50R19 103Y: 9x19 DP20 |
| Manufacturer | MERCEDES-BENZ AG, 70372 Stuttgart |
| Approval date | 23/10/2019 |
| Type approval no. | 1MJ383 |
1MJ384
| Power | 210.8 HP (155.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 350.0 Nm @ 1 200 rpm |
| Top speed | 230 km/h |
| Weight/power ratio | 9.63 kg/HP |
| Displacement | 1 991 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 4 / ligne-T-DI-Pin |
| Transmission | Automatique 9 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 274920 |
| Curb weight | 2 030 kg |
| Gross weight | 2 615 kg |
| Length | 4 661 mm |
| Width | 1 890 mm |
| Height | 1 612 mm |
| Wheelbase | 2 873 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| Energy category | G |
| Tires | AV+AR= 235/60R18 103V: 8x18 DP38 |
| Tires (option) | AV+AR= 235/55R19 101V: 8x19 DP38, au ch. AR= 255/50R19 103V: 9x19 DP20 |
| Manufacturer | MERCEDES-BENZ AG, 70372 Stuttgart |
| Approval date | 23/10/2019 |
| Type approval no. | 1MJ384 |