MERCEDES-BENZ GLC 300 EC specifications — approved in Switzerland
244.8 HP
Max power
370.0 Nm
Max torque
235 km/h
Top speed
1 735 kg
Curb weight
1XS119
| Power | 244.8 HP (180.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 370.0 Nm @ 1 300 rpm |
| Top speed |
| 235 km/h |
| Weight/power ratio | 7.09 kg/HP |
| Displacement | 1 991 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 9 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 274920 |
| Curb weight | 1 735 kg |
| Gross weight | 2 400 kg |
| Length | 4 658 mm |
| Width | 1 890 mm |
| Height | 1 620 mm |
| Wheelbase | 2 873 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 163.0 g/km |
| Consumption | 7.20 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 235/65R17 104V: 7.5x17 DP36 |
| Tires (option) | 235/60R18 103V: 8x18 DP38 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 09/01/2018 |
| Type approval no. | 1XS119 |
1MH123
| Power | 244.8 HP (180.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 370.0 Nm @ 1 300 rpm |
| Top speed | 235 km/h |
| Weight/power ratio | 7.09 kg/HP |
| Displacement | 1 991 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 9 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 274920 |
| Curb weight | 1 735 kg |
| Gross weight | 2 400 kg |
| Length | 4 658 mm |
| Width | 1 890 mm |
| Height | 1 620 mm |
| Wheelbase | 2 873 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 163.0 g/km |
| Consumption | 7.20 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 235/65R17 104V: 7.5x17 DP36 |
| Tires (option) | 235/60R18 103V: 8x18 DP38 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 23/09/2016 |
| Type approval no. | 1MH123 |
1MG611
| Power | 244.8 HP (180.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 370.0 Nm @ 1 300 rpm |
| Top speed | 235 km/h |
| Weight/power ratio | 7.09 kg/HP |
| Displacement | 1 991 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 9 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 274920 |
| Curb weight | 1 735 kg |
| Gross weight | 2 400 kg |
| Length | 4 658 mm |
| Width | 1 890 mm |
| Height | 1 630 mm |
| Wheelbase | 2 873 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 163.0 g/km |
| Consumption | 7.00 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 235/65R17 104V: 7.5x17 DP36 |
| Tires (option) | 235/60R18 103V: 8x18 DP38 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 11/06/2015 |
| Type approval no. | 1MG611 |