MERCEDES-BENZ GLC 350d specifications — approved in Switzerland
258.4 HP
Max power
620.0 Nm
Max torque
238 km/h
Top speed
1 915 kg
Curb weight
1MH761
| Power | 258.4 HP (190.0 kW) @ 3 400 rpm |
| Torque | 620.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed |
| 238 km/h |
| Weight/power ratio | 7.41 kg/HP |
| Displacement | 2 987 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 9 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 642873 |
| Curb weight | 1 915 kg |
| Gross weight | 2 540 kg |
| Length | 4 658 mm |
| Width | 1 890 mm |
| Height | 1 578 mm |
| Wheelbase | 2 873 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 216.0 g/km |
| Consumption | 8.20 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV+AR 235/60R18 103V: 8x18 DP38 |
| Tires (option) | AV+AR 235/55R19 101V: 8x19 DP38, au ch. AR 255/50R19 103Y: 9x19 DP20 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 23/11/2018 |
| Type approval no. | 1MH761 |
1MH762
| Power | 258.4 HP (190.0 kW) @ 3 400 rpm |
| Torque | 620.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 238 km/h |
| Weight/power ratio | 7.33 kg/HP |
| Displacement | 2 987 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 9 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 642873 |
| Curb weight | 1 895 kg |
| Gross weight | 2 530 kg |
| Length | 4 658 mm |
| Width | 1 890 mm |
| Height | 1 620 mm |
| Wheelbase | 2 873 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 216.0 g/km |
| Consumption | 8.20 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 235/65R17 104V: 7.5x17 DP36 |
| Tires (option) | 235/60R18 103V: 8x18 DP38 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 23/11/2018 |
| Type approval no. | 1MH762 |
1MH501
| Power | 258.4 HP (190.0 kW) @ 3 400 rpm |
| Torque | 620.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 238 km/h |
| Weight/power ratio | 7.41 kg/HP |
| Displacement | 2 987 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 9 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 642873 |
| Curb weight | 1 915 kg |
| Gross weight | 2 540 kg |
| Length | 4 658 mm |
| Width | 1 890 mm |
| Height | 1 578 mm |
| Wheelbase | 2 873 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 228.0 g/km |
| Consumption | 8.70 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV+AR= 235/60R18 103V: 8x18 DP38 |
| Tires (option) | AV+AR= 235/55R19 101V: 8x19 DP38, au ch. AR= 255/50R19 103Y: 9x19 DP20 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 18/05/2018 |
| Type approval no. | 1MH501 |
1MH502
| Power | 258.4 HP (190.0 kW) @ 3 400 rpm |
| Torque | 620.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 238 km/h |
| Weight/power ratio | 7.33 kg/HP |
| Displacement | 2 987 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 9 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 642873 |
| Curb weight | 1 895 kg |
| Gross weight | 2 530 kg |
| Length | 4 658 mm |
| Width | 1 890 mm |
| Height | 1 620 mm |
| Wheelbase | 2 873 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 228.0 g/km |
| Consumption | 8.70 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 235/65R17 104V: 7.5x17 DP36 |
| Tires (option) | 235/60R18 103V: 8x18 DP38 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 18/05/2018 |
| Type approval no. | 1MH502 |
1MH384
| Power | 258.4 HP (190.0 kW) @ 3 400 rpm |
| Torque | 620.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 238 km/h |
| Weight/power ratio | 7.31 kg/HP |
| Displacement | 2 987 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 9 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 642873 |
| Curb weight | 1 890 kg |
| Gross weight | 2 500 kg |
| Length | 4 658 mm |
| Width | 1 890 mm |
| Height | 1 620 mm |
| Wheelbase | 2 873 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 169.0 g/km |
| Consumption | 6.80 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 235/65R17 104V: 7.5x17 DP36 |
| Tires (option) | 235/60R18 103V: 8x18 DP38 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 19/10/2017 |
| Type approval no. | 1MH384 |
1MH383
| Power | 258.4 HP (190.0 kW) @ 3 400 rpm |
| Torque | 620.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 238 km/h |
| Weight/power ratio | 7.41 kg/HP |
| Displacement | 2 987 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 9 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 642873 |
| Curb weight | 1 915 kg |
| Gross weight | 2 530 kg |
| Length | 4 658 mm |
| Width | 1 890 mm |
| Height | 1 578 mm |
| Wheelbase | 2 873 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 169.0 g/km |
| Consumption | 6.80 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | AV+AR= 235/60R18 103V: 8x18 DP38 |
| Tires (option) | AV+AR= 235/55R19 101V: 8x19 DP38, au ch. AR= 255/50R19 103Y: 9x19 DP20 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 19/10/2017 |
| Type approval no. | 1MH383 |
1XR450
| Power | 258.4 HP (190.0 kW) @ 3 400 rpm |
| Torque | 620.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 238 km/h |
| Weight/power ratio | 7.31 kg/HP |
| Displacement | 2 987 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 9 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 642873 |
| Curb weight | 1 890 kg |
| Gross weight | 2 500 kg |
| Length | 4 658 mm |
| Width | 1 890 mm |
| Height | 1 630 mm |
| Wheelbase | 2 873 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 169.0 g/km |
| Consumption | 6.20 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 235/65R17 104V: 7.5x17 DP36 |
| Tires (option) | 235/60R18 103V: 8x18 DP38 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 01/09/2017 |
| Type approval no. | 1XR450 |
1XQ783
| Power | 258.4 HP (190.0 kW) @ 3 400 rpm |
| Torque | 620.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 238 km/h |
| Weight/power ratio | 7.41 kg/HP |
| Displacement | 2 987 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 9 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 642873 |
| Curb weight | 1 915 kg |
| Gross weight | 2 530 kg |
| Length | 4 658 mm |
| Width | 1 890 mm |
| Height | 1 594 mm |
| Wheelbase | 2 873 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 169.0 g/km |
| Consumption | 6.20 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | AV+AR= 235/60R18 103V: 8x18 DP38 |
| Tires (option) | AV+AR= 235/55R19 101V: 8x19 DP38, au ch. AR= 255/50R19 103Y: 9x19 DP20 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 24/05/2017 |
| Type approval no. | 1XQ783 |
1MH126
| Power | 258.4 HP (190.0 kW) @ 3 400 rpm |
| Torque | 620.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 238 km/h |
| Weight/power ratio | 7.31 kg/HP |
| Displacement | 2 987 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 9 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 642873 |
| Curb weight | 1 890 kg |
| Gross weight | 2 500 kg |
| Length | 4 658 mm |
| Width | 1 890 mm |
| Height | 1 630 mm |
| Wheelbase | 2 873 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 169.0 g/km |
| Consumption | 6.20 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 235/65R17 104V: 7.5x17 DP36 |
| Tires (option) | 235/60R18 103V: 8x18 DP38 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 23/09/2016 |
| Type approval no. | 1MH126 |
1MH125
| Power | 258.4 HP (190.0 kW) @ 3 400 rpm |
| Torque | 620.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 238 km/h |
| Weight/power ratio | 7.41 kg/HP |
| Displacement | 2 987 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 9 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 642873 |
| Curb weight | 1 915 kg |
| Gross weight | 2 530 kg |
| Length | 4 658 mm |
| Width | 1 890 mm |
| Height | 1 594 mm |
| Wheelbase | 2 873 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 169.0 g/km |
| Consumption | 6.20 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | AV+AR= 235/60R18 103V: 8x18 DP38 |
| Tires (option) | AV+AR= 235/55R19 101V: 8x19 DP38, au ch. AR= 255/50R19 103Y: 9x19 DP20 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 23/09/2016 |
| Type approval no. | 1MH125 |