MERCEDES-BENZ GLC 350e specifications — approved in Switzerland
210.8 HP
Max power
350.0 Nm
Max torque
235 km/h
Top speed
2 040 kg
Curb weight
1MH127
| Power | 210.8 HP (155.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 350.0 Nm @ 1 200 rpm |
| Top speed |
| 235 km/h |
| Weight/power ratio | 9.68 kg/HP |
| Displacement | 1 991 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 4 / ligne-T-DI-Pin |
| Transmission | Automatique 7 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 274920 |
| Curb weight | 2 040 kg |
| Gross weight | 2 625 kg |
| Length | 4 658 mm |
| Width | 1 890 mm |
| Height | 1 578 mm |
| Wheelbase | 2 873 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 64.0 g/km |
| Consumption | 2.70 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | AV+AR= 235/60R18 103V: 8x18 DP38 |
| Tires (option) | AV+AR= 235/55R19 101V: 8x19 DP38, au ch. AR= 255/50R19 103Y: 9x19 DP20 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 23/09/2016 |
| Type approval no. | 1MH127 |
1MG760
| Power | 210.8 HP (155.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 350.0 Nm @ 1 200 rpm |
| Top speed | 235 km/h |
| Weight/power ratio | 9.61 kg/HP |
| Displacement | 1 991 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 4 / ligne-T-DI-Pin |
| Transmission | Automatique 7 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 274920 |
| Curb weight | 2 025 kg |
| Gross weight | 2 605 kg |
| Length | 4 658 mm |
| Width | 1 890 mm |
| Height | 1 620 mm |
| Wheelbase | 2 873 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 64.0 g/km |
| Consumption | 2.70 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 235/60R18 103V: 8x18 DP38 |
| Tires (option) | 235/55R19 101V: 8x19 DP38 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 01/10/2015 |
| Type approval no. | 1MG760 |