MERCEDES-BENZ GLC 400d specifications — approved in Switzerland
330.5 HP
Max power
700.0 Nm
Max torque
240 km/h
Top speed
1 935 kg
Curb weight
1MJ838
| Power | 330.5 HP (243.0 kW) @ 4 200 rpm |
| Torque | 700.0 Nm @ 1 200 rpm |
| Top speed |
| 240 km/h |
| Weight/power ratio | 5.85 kg/HP |
| Displacement | 2 925 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 9 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 656929 |
| Curb weight | 1 935 kg |
| Gross weight | 2 585 kg |
| Length | 4 729 mm |
| Width | 1 890 mm |
| Height | 1 571 mm |
| Wheelbase | 2 873 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 206.0 g/km |
| Consumption | 7.90 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV+AR= 235/60R18 103V: 8x18 ET38 |
| Tires (option) | AV+AR= 235/55R19 101V: 8x19 ET38, au ch. AR= 255/50R19 103V: 9x19 ET20 |
| Manufacturer | MERCEDES-BENZ AG, 70372 Stuttgart |
| Approval date | 30/09/2020 |
| Type approval no. | 1MJ838 |
1MJ839
| Power | 330.5 HP (243.0 kW) @ 4 200 rpm |
| Torque | 700.0 Nm @ 1 200 rpm |
| Top speed | 240 km/h |
| Weight/power ratio | 5.79 kg/HP |
| Displacement | 2 925 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 9 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 656929 |
| Curb weight | 1 915 kg |
| Gross weight | 2 575 kg |
| Length | 4 661 mm |
| Width | 1 890 mm |
| Height | 1 612 mm |
| Wheelbase | 2 873 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 206.0 g/km |
| Consumption | 7.90 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 235/60R18 103V: 8x18 ET38 / 235/60R18 103H M+S: 8x18 ET38 |
| Tires (option) | AV+AR= 235/55R19 101V: 8x19 ET38, au ch. AR= 255/50R19 103V: 9x19 ET20 |
| Manufacturer | MERCEDES-BENZ AG, 70372 Stuttgart |
| Approval date | 30/09/2020 |
| Type approval no. | 1MJ839 |
1MJ694
| Power | 330.5 HP (243.0 kW) @ 4 200 rpm |
| Torque | 700.0 Nm @ 1 200 rpm |
| Top speed | 240 km/h |
| Weight/power ratio | 5.84 kg/HP |
| Displacement | 2 925 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 9 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 656929 |
| Curb weight | 1 930 kg |
| Gross weight | 2 585 kg |
| Length | 4 729 mm |
| Width | 1 890 mm |
| Height | 1 571 mm |
| Wheelbase | 2 873 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 206.0 g/km |
| Consumption | 7.90 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV+AR= 235/60R18 103V: 8x18 ET38 |
| Tires (option) | AV+AR= 235/55R19 101V: 8x19 ET38, au ch. AR= 255/50R19 103V: 9x19 ET20 |
| Manufacturer | MERCEDES-BENZ AG, 70372 Stuttgart |
| Approval date | 25/06/2020 |
| Type approval no. | 1MJ694 |
1MJ695
| Power | 330.5 HP (243.0 kW) @ 4 200 rpm |
| Torque | 700.0 Nm @ 1 200 rpm |
| Top speed | 240 km/h |
| Weight/power ratio | 5.78 kg/HP |
| Displacement | 2 925 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 9 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 656929 |
| Curb weight | 1 910 kg |
| Gross weight | 2 575 kg |
| Length | 4 661 mm |
| Width | 1 890 mm |
| Height | 1 612 mm |
| Wheelbase | 2 873 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 206.0 g/km |
| Consumption | 7.90 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 235/60R18 103V: 8x18 ET38 / 235/60R18 103H M+S: 8x18 ET38 |
| Tires (option) | AV+AR= 235/55R19 101V: 8x19 ET38, au ch. AR= 255/50R19 103V: 9x19 ET20 25 |
| Manufacturer | MERCEDES-BENZ AG, 70372 Stuttgart |
| Approval date | 25/06/2020 |
| Type approval no. | 1MJ695 |
1MJ511
| Power | 330.5 HP (243.0 kW) @ 4 200 rpm |
| Torque | 700.0 Nm @ 1 200 rpm |
| Top speed | 240 km/h |
| Weight/power ratio | 5.84 kg/HP |
| Displacement | 2 925 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 9 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 656929 |
| Curb weight | 1 930 kg |
| Gross weight | 2 585 kg |
| Length | 4 729 mm |
| Width | 1 890 mm |
| Height | 1 571 mm |
| Wheelbase | 2 873 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 201.0 g/km |
| Consumption | 7.70 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV+AR= 235/60R18 103V: 8x18 ET38 |
| Tires (option) | AV+AR= 235/55R19 101V: 8x19 ET38, au ch. AR= 255/50R19 103V: 9x19 ET20 |
| Manufacturer | MERCEDES-BENZ AG, 70372 Stuttgart |
| Approval date | 14/01/2020 |
| Type approval no. | 1MJ511 |
1MJ512
| Power | 330.5 HP (243.0 kW) @ 4 200 rpm |
| Torque | 700.0 Nm @ 1 200 rpm |
| Top speed | 240 km/h |
| Weight/power ratio | 5.78 kg/HP |
| Displacement | 2 925 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 9 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 656929 |
| Curb weight | 1 910 kg |
| Gross weight | 2 575 kg |
| Length | 4 661 mm |
| Width | 1 890 mm |
| Height | 1 612 mm |
| Wheelbase | 2 873 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 203.0 g/km |
| Consumption | 7.70 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 235/60R18 103V: 8x18 ET38 / 235/60R18 103H M+S: 8x18 ET38 |
| Tires (option) | AV+AR= 235/55R19 101V: 8x19 ET38, au ch. AR= 255/50R19 103V: 9x19 ET20 |
| Manufacturer | MERCEDES-BENZ AG, 70372 Stuttgart |
| Approval date | 14/01/2020 |
| Type approval no. | 1MJ512 |
1MJ375
| Power | 330.5 HP (243.0 kW) @ 4 200 rpm |
| Torque | 700.0 Nm @ 1 200 rpm |
| Top speed | 240 km/h |
| Weight/power ratio | 5.84 kg/HP |
| Displacement | 2 925 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 9 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 656929 |
| Curb weight | 1 930 kg |
| Gross weight | 2 585 kg |
| Length | 4 729 mm |
| Width | 1 890 mm |
| Height | 1 571 mm |
| Wheelbase | 2 873 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 206.0 g/km |
| Consumption | 7.90 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV/AR= 235/60R18 103V: 8x18 DP38 |
| Tires (option) | AV/AR= 235/55R19 101V: 8x19 DP38, au ch. AR= 255/50R19 103V: 9x19 DP20 |
| Manufacturer | MERCEDES-BENZ AG, 70372 Stuttgart |
| Approval date | 30/08/2019 |
| Type approval no. | 1MJ375 |
1MJ376
| Power | 330.5 HP (243.0 kW) @ 4 200 rpm |
| Torque | 700.0 Nm @ 1 200 rpm |
| Top speed | 240 km/h |
| Weight/power ratio | 5.78 kg/HP |
| Displacement | 2 925 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 9 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 656929 |
| Curb weight | 1 910 kg |
| Gross weight | 2 575 kg |
| Length | 4 661 mm |
| Width | 1 890 mm |
| Height | 1 612 mm |
| Wheelbase | 2 873 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 206.0 g/km |
| Consumption | 7.90 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 235/60R18 103V: 8x18 DP38/ 235/60R18 103H M+S: 8x18 DP38 |
| Tires (option) | AV/AR= 235/55R19 101V: 8x19 DP38, au ch. AR= 255/50R19 103V: 9x19 DP20 |
| Manufacturer | MERCEDES-BENZ AG, 70372 Stuttgart |
| Approval date | 30/08/2019 |
| Type approval no. | 1MJ376 |