MERCEDES-BENZ GLE 320 specifications — approved in Switzerland
272.0 HP
Max power
400.0 Nm
Max torque
230 km/h
Top speed
2 185 kg
Curb weight
| Power | 272.0 HP (200.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 400.0 Nm @ 1 300 rpm |
| Top speed | 230 km/h |
| Weight/power ratio | 8.03 kg/HP |
| Displacement | 2 996 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout |
| 4-temp / 6 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 7 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 276821 |
| Curb weight | 2 185 kg |
| Gross weight | 2 900 kg |
| Length | 4 809 mm |
| Width | 1 935 mm |
| Height | 1 743 mm |
| Wheelbase | 2 915 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 217.0 g/km |
| Consumption | 9.30 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 255/55R18 105W: 8x18 DP56/56.5 / 255/50R19 103W: 8x19 DP56, 8.5x19 DP59/62 |
| Tires (option) | 265/45R20 104Y: 9x20 DP57 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 13/05/2015 |
| Type approval no. | 1MG559 |