MERCEDES-BENZ GLE 350 d G specifications — approved in Switzerland
258.4 HP
Max power
620.0 Nm
Max torque
210 km/h
Top speed
2 765 kg
Curb weight
1MH609
| Power | 258.4 HP (190.0 kW) @ 3 400 rpm |
| Torque | 620.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed |
| 210 km/h |
| Weight/power ratio | 10.7 kg/HP |
| Displacement | 2 987 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 9 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 642826 |
| Curb weight | 2 765 kg |
| Gross weight | 3 350 kg |
| Length | 4 809 mm |
| Width | 1 935 mm |
| Height | 1 743 mm |
| Wheelbase | 2 915 mm |
| Body type | Limousine blindée |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 260.0 g/km |
| Consumption | 9.90 l/100km |
| Tires | 265/45R20 104Y: 9x20 DP57 |
| Tires (option) | 255/50R19 XL 107H M+S: 8.5x19 DP56 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 01/06/2018 |
| Type approval no. | 1MH609 |
1MH373
| Power | 258.4 HP (190.0 kW) @ 3 400 rpm |
| Torque | 620.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 210 km/h |
| Weight/power ratio | 10.7 kg/HP |
| Displacement | 2 987 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 9 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 642826 |
| Curb weight | 2 765 kg |
| Gross weight | 3 350 kg |
| Length | 4 809 mm |
| Width | 1 935 mm |
| Height | 1 743 mm |
| Wheelbase | 2 915 mm |
| Body type | Limousine blindée |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 197.0 g/km |
| Consumption | 7.60 l/100km |
| Tires | 265/45R20 104Y: 9x20 DP57 |
| Tires (option) | 255/50R19 XL 107H M+S: 8.5x19 DP56 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 18/09/2017 |
| Type approval no. | 1MH373 |
1MG562
| Power | 258.4 HP (190.0 kW) @ 3 400 rpm |
| Torque | 620.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 210 km/h |
| Weight/power ratio | 10.7 kg/HP |
| Displacement | 2 987 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 9 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 642826 |
| Curb weight | 2 765 kg |
| Gross weight | 3 350 kg |
| Length | 4 809 mm |
| Width | 1 935 mm |
| Height | 1 743 mm |
| Wheelbase | 2 915 mm |
| Body type | Limousine blindée |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 182.0 g/km |
| Consumption | 6.70 l/100km |
| Tires | 265/45R20 104Y: 9x20 DP57 |
| Tires (option) | 255/50R19 XL 107H M+S: 8.5x19 DP56 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 13/05/2015 |
| Type approval no. | 1MG562 |