MERCEDES-BENZ GLE 400 specifications — approved in Switzerland
333.2 HP
Max power
480.0 Nm
Max torque
247 km/h
Top speed
2 215 kg
Curb weight
1MH747
| Power | 333.2 HP (245.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 480.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed |
| 247 km/h |
| Weight/power ratio | 6.65 kg/HP |
| Displacement | 2 996 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 9 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 276821 |
| Curb weight | 2 215 kg |
| Gross weight | 2 850 kg |
| Length | 4 886 mm |
| Width | 2 003 mm |
| Height | 1 719 mm |
| Wheelbase | 2 915 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 279.0 g/km |
| Consumption | 12.30 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV 275/50R20 109W: 8.5x20 DP53/53.5 / AR 275/50R20 109W: 8.5x20 DP29 |
| Tires (option) | AV 275/45R21 107Y: 10x21 DP52/52.5 / AR 315/40R21 111Y: 11x21 DP38 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 29/10/2018 |
| Type approval no. | 1MH747 |
1MH746
| Power | 333.2 HP (245.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 480.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 247 km/h |
| Weight/power ratio | 6.65 kg/HP |
| Displacement | 2 996 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 9 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 276821 |
| Curb weight | 2 215 kg |
| Gross weight | 2 850 kg |
| Length | 4 886 mm |
| Width | 2 003 mm |
| Height | 1 719 mm |
| Wheelbase | 2 915 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 279.0 g/km |
| Consumption | 12.30 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV 275/50R20 109W: 8.5x20 DP53/53.5 / AR 275/50R20 109W: 8.5x20 DP29 |
| Tires (option) | AV 275/45R21 107Y: 10x21 DP52/52.5 / AR 315/40R21 111Y: 11x21 DP38 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 29/10/2018 |
| Type approval no. | 1MH746 |
1XS268
| Power | 333.2 HP (245.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 480.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 247 km/h |
| Weight/power ratio | 6.56 kg/HP |
| Displacement | 2 996 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 9 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 276821 |
| Curb weight | 2 185 kg |
| Gross weight | 2 850 kg |
| Length | 4 886 mm |
| Width | 2 003 mm |
| Height | 1 719 mm |
| Wheelbase | 2 915 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 211.0 g/km |
| Consumption | 9.00 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV 275/50R20 109W: 8.5x20 DP53/53.5 / AR 275/50R20 109W: 8.5x20 DP29 |
| Tires (option) | AV 275/45R21 107Y: 10x21 DP52/52.5 / AR 315/40R21 111Y: 11x21 DP38 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 28/02/2018 |
| Type approval no. | 1XS268 |
1XN716
| Power | 333.2 HP (245.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 480.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 247 km/h |
| Weight/power ratio | 6.56 kg/HP |
| Displacement | 2 996 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 9 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 276821 |
| Curb weight | 2 185 kg |
| Gross weight | 2 850 kg |
| Length | 4 886 mm |
| Width | 2 003 mm |
| Height | 1 719 mm |
| Wheelbase | 2 915 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 207.0 g/km |
| Consumption | 8.90 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV 275/50R20 109W: 8.5x20 DP53/53.5 / AR 275/50R20 109W: 8.5x20 DP29 |
| Tires (option) | AV 275/45R21 107Y: 10x21 DP52/52.5 / AR 315/40R21 111Y: 11x21 DP38 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 28/06/2016 |
| Type approval no. | 1XN716 |
1XN626
| Power | 333.2 HP (245.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 480.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 247 km/h |
| Weight/power ratio | 6.39 kg/HP |
| Displacement | 2 996 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 7 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 276821 |
| Curb weight | 2 130 kg |
| Gross weight | 2 900 kg |
| Length | 4 809 mm |
| Width | 1 935 mm |
| Height | 1 743 mm |
| Wheelbase | 2 915 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 215.0 g/km |
| Consumption | 9.20 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 255/55R18 105W: 8x18 DP56/56.5 / 255/50R19 103W: 8x19 DP56, 8.5x19 DP59/62 |
| Tires (option) | 265/45R20 104Y: 9x20 DP57 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 20/06/2016 |
| Type approval no. | 1XN626 |
1MG904
| Power | 333.2 HP (245.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 480.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 247 km/h |
| Weight/power ratio | 6.45 kg/HP |
| Displacement | 2 996 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 9 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 276821 |
| Curb weight | 2 150 kg |
| Gross weight | 2 900 kg |
| Length | 4 809 mm |
| Width | 1 935 mm |
| Height | 1 743 mm |
| Wheelbase | 2 915 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 204.0 g/km |
| Consumption | 8.70 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 255/50R19 103W: 8x19 DP56, 8.5x19 DP59/62 |
| Tires (option) | 265/45R20 104Y: 9x20 DP57 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 08/04/2016 |
| Type approval no. | 1MG904 |
1MG903
| Power | 333.2 HP (245.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 480.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 247 km/h |
| Weight/power ratio | 6.45 kg/HP |
| Displacement | 2 996 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 9 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 276821 |
| Curb weight | 2 150 kg |
| Gross weight | 2 900 kg |
| Length | 4 809 mm |
| Width | 1 935 mm |
| Height | 1 743 mm |
| Wheelbase | 2 915 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 204.0 g/km |
| Consumption | 8.70 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 255/55R18 105W: 8x18 DP56/56.5 / 255/50R19 103W: 8x19 DP56, 8.5x19 DP59/62 |
| Tires (option) | 265/45R20 104Y: 9x20 DP57 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 08/04/2016 |
| Type approval no. | 1MG903 |
1MG565
| Power | 333.2 HP (245.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 480.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 247 km/h |
| Weight/power ratio | 6.39 kg/HP |
| Displacement | 2 996 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 7 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 276821 |
| Curb weight | 2 130 kg |
| Gross weight | 2 900 kg |
| Length | 4 809 mm |
| Width | 1 935 mm |
| Height | 1 743 mm |
| Wheelbase | 2 915 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 215.0 g/km |
| Consumption | 9.20 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 255/55R18 105W: 8x18 DP56/56.5 / 255/50R19 103W: 8x19 DP56, 8.5x19 DP59/62 |
| Tires (option) | 265/45R20 104Y: 9x20 DP57 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 13/05/2015 |
| Type approval no. | 1MG565 |
1MG569
| Power | 333.2 HP (245.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 480.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 247 km/h |
| Weight/power ratio | 6.56 kg/HP |
| Displacement | 2 996 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 9 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 276821 |
| Curb weight | 2 185 kg |
| Gross weight | 2 850 kg |
| Length | 4 886 mm |
| Width | 2 003 mm |
| Height | 1 719 mm |
| Wheelbase | 2 915 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 211.0 g/km |
| Consumption | 9.00 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV 275/50R20 109W: 8.5x20 DP53/53.5 / AR 275/50R20 109W: 8.5x20 DP29 |
| Tires (option) | AV 275/45R21 107Y: 10x21 DP52/52.5 / AR 315/40R21 111Y: 11x21 DP38 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 13/05/2015 |
| Type approval no. | 1MG569 |
1MG568
| Power | 333.2 HP (245.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 480.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 247 km/h |
| Weight/power ratio | 6.56 kg/HP |
| Displacement | 2 996 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 9 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 276821 |
| Curb weight | 2 185 kg |
| Gross weight | 2 850 kg |
| Length | 4 886 mm |
| Width | 2 003 mm |
| Height | 1 719 mm |
| Wheelbase | 2 915 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 211.0 g/km |
| Consumption | 9.00 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV 275/50R20 109W: 8.5x20 DP53/53.5 / AR 275/50R20 109W: 8.5x20 DP29 |
| Tires (option) | AV 275/45R21 107Y: 10x21 DP52/52.5 / AR 315/40R21 111Y: 11x21 DP38 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 13/05/2015 |
| Type approval no. | 1MG568 |
1MG566
| Power | 333.2 HP (245.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 480.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 247 km/h |
| Weight/power ratio | 6.39 kg/HP |
| Displacement | 2 996 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 7 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 276821 |
| Curb weight | 2 130 kg |
| Gross weight | 2 900 kg |
| Length | 4 809 mm |
| Width | 1 935 mm |
| Height | 1 743 mm |
| Wheelbase | 2 915 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 215.0 g/km |
| Consumption | 9.20 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 255/50R19 103W: 8x19 DP56, 8.5x19 DP59/62 |
| Tires (option) | 265/45R20 104Y: 9x20 DP57 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 13/05/2015 |
| Type approval no. | 1MG566 |