MERCEDES-BENZ GLE 500 specifications — approved in Switzerland
455.6 HP
Max power
700.0 Nm
Max torque
250 km/h
Top speed
2 290 kg
Curb weight
1MH748
| Power | 455.6 HP (335.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 700.0 Nm @ 1 800 rpm |
| Top speed |
| 250 km/h |
| Weight/power ratio | 5.03 kg/HP |
| Displacement | 4 663 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 9 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 278928 |
| Curb weight | 2 290 kg |
| Gross weight | 2 900 kg |
| Length | 4 886 mm |
| Width | 2 003 mm |
| Height | 1 719 mm |
| Wheelbase | 2 915 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 278.0 g/km |
| Consumption | 12.10 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV 275/50R20 109W: 8.5x20 DP53/53.5 / AR 275/50R20 109W: 8.5x20 DP29 |
| Tires (option) | AV 275/45R21 107Y: 10x21 DP52/52.5 / AR 315/40R21 111Y: 11x21 DP38 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 29/10/2018 |
| Type approval no. | 1MH748 |
1MH259
| Power | 455.6 HP (335.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 700.0 Nm @ 1 800 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 5.02 kg/HP |
| Displacement | 4 663 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 9 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 278928 |
| Curb weight | 2 285 kg |
| Gross weight | 2 900 kg |
| Length | 4 886 mm |
| Width | 2 003 mm |
| Height | 1 719 mm |
| Wheelbase | 2 915 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 254.0 g/km |
| Consumption | 10.90 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV= 275/50R20 109W: 8.5x20 DP53/53.5 / AR= 275/50R20 109W: 8.5x20 DP29 |
| Tires (option) | AV= 275/45R21 107Y: 10x21 DP52/52.5 / AR= 315/40R21 111Y: 11x21 DP38 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 07/03/2017 |
| Type approval no. | 1MH259 |
1XP122
| Power | 455.6 HP (335.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 700.0 Nm @ 1 800 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 4.91 kg/HP |
| Displacement | 4 663 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 9 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 278928 |
| Curb weight | 2 235 kg |
| Gross weight | 2 950 kg |
| Length | 4 809 mm |
| Width | 1 935 mm |
| Height | 1 743 mm |
| Wheelbase | 2 915 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 247.0 g/km |
| Consumption | 10.60 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 255/50R19 103W: 8x19 DP56, 8.5x19 DP59/62 |
| Tires (option) | 265/45R20 104Y: 9x20 DP57 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 23/08/2016 |
| Type approval no. | 1XP122 |
1MG905
| Power | 455.6 HP (335.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 700.0 Nm @ 1 800 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 4.93 kg/HP |
| Displacement | 4 663 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 9 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 278928 |
| Curb weight | 2 245 kg |
| Gross weight | 2 950 kg |
| Length | 4 809 mm |
| Width | 1 935 mm |
| Height | 1 743 mm |
| Wheelbase | 2 915 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 249.0 g/km |
| Consumption | 10.60 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 255/50R19 103W: 8x19 DP56, 8.5x19 DP59/62 |
| Tires (option) | 265/45R20 104Y: 9x20 DP57 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 08/04/2016 |
| Type approval no. | 1MG905 |
1MG752
| Power | 455.6 HP (335.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 700.0 Nm @ 1 800 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 4.98 kg/HP |
| Displacement | 4 663 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 9 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 278928 |
| Curb weight | 2 270 kg |
| Gross weight | 2 900 kg |
| Length | 4 886 mm |
| Width | 2 003 mm |
| Height | 1 719 mm |
| Wheelbase | 2 915 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 254.0 g/km |
| Consumption | 10.90 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV 275/50R20 109W: 8.5x20 DP53/53.5 / AR 275/50R20 109W: 8.5x20 DP29 |
| Tires (option) | AV 275/45R21 107Y: 10x21 DP52/52.5 / AR 315/40R21 111Y: 11x21 DP38 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 17/09/2015 |
| Type approval no. | 1MG752 |
1MG749
| Power | 455.6 HP (335.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 700.0 Nm @ 1 800 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 4.91 kg/HP |
| Displacement | 4 663 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 9 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 278928 |
| Curb weight | 2 235 kg |
| Gross weight | 2 950 kg |
| Length | 4 809 mm |
| Width | 1 935 mm |
| Height | 1 743 mm |
| Wheelbase | 2 915 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 247.0 g/km |
| Consumption | 10.60 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 255/50R19 103W: 8x19 DP56, 8.5x19 DP59/62 |
| Tires (option) | 265/45R20 104Y: 9x20 DP57 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 17/09/2015 |
| Type approval no. | 1MG749 |
1MG571
| Power | 435.2 HP (320.0 kW) @ 5 250 rpm |
| Torque | 700.0 Nm @ 1 800 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 5.14 kg/HP |
| Displacement | 4 663 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 7 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 278928 |
| Curb weight | 2 235 kg |
| Gross weight | 2 950 kg |
| Length | 4 809 mm |
| Width | 1 935 mm |
| Height | 1 743 mm |
| Wheelbase | 2 915 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 269.0 g/km |
| Consumption | 11.50 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 255/50R19 103W: 8x19 DP56, 8.5x19 DP59/62 |
| Tires (option) | 265/45R20 104Y: 9x20 DP57 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 13/05/2015 |
| Type approval no. | 1MG571 |