MERCEDES-BENZ GLE 500 e specifications — approved in Switzerland
333.2 HP
Max power
480.0 Nm
Max torque
245 km/h
Top speed
2 465 kg
Curb weight
1MG574
| Power | 333.2 HP (245.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 480.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed |
| 245 km/h |
| Weight/power ratio | 7.4 kg/HP |
| Displacement | 2 996 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-T-DI-Pin |
| Transmission | Automatique 7 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 276821 |
| Curb weight | 2 465 kg |
| Gross weight | 3 050 kg |
| Length | 4 809 mm |
| Width | 1 935 mm |
| Height | 1 743 mm |
| Wheelbase | 2 915 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| Energy category | G |
| Tires | 255/50R19 103W: 8x19 DP56, 8.5x19 DP59/62 |
| Tires (option) | 265/45R20 104Y: 9x20 DP57 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 13/05/2015 |
| Type approval no. | 1MG574 |
1MG575
| Power | 333.2 HP (245.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 480.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 245 km/h |
| Weight/power ratio | 7.4 kg/HP |
| Displacement | 2 996 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-T-DI-Pin |
| Transmission | Automatique 7 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 276821 |
| Curb weight | 2 465 kg |
| Gross weight | 3 050 kg |
| Length | 4 809 mm |
| Width | 1 935 mm |
| Height | 1 743 mm |
| Wheelbase | 2 915 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| Energy category | G |
| Tires | 255/50R19 103W: 8x19 DP56, 8.5x19 DP59/62 |
| Tires (option) | 265/45R20 104Y: 9x20 DP57 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 13/05/2015 |
| Type approval no. | 1MG575 |