MERCEDES-BENZ GLK 200 specifications — approved in Switzerland
183.6 HP
Max power
300.0 Nm
Max torque
210 km/h
Top speed
1 735 kg
Curb weight
| Power | 183.6 HP (135.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 300.0 Nm @ 1 200 rpm |
| Top speed | 210 km/h |
| Weight/power ratio | 9.45 kg/HP |
| Displacement | 1 991 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout |
| 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 274920 |
| Curb weight | 1 735 kg |
| Gross weight | 2 310 kg |
| Length | 4 544 mm |
| Width | 1 840 mm |
| Height | 1 666 mm |
| Wheelbase | 2 755 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 170.0 g/km |
| Consumption | 7.30 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | AV+AR= 235/60R17 102V: 7.5x17 DP47.5 / AR= 255/55R17 104V: 8x17 ET57 |
| Tires (option) | AV= 235/50R19 99V: 7.5x19 DP47 / AR= 255/45R19 100V: 8.5x19 ET52 |
| Tow cap. (braked) | 2 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 20/09/2013 |
| Type approval no. | 1MF659 |