MERCEDES-BENZ GLK 220 CDI specifications — approved in Switzerland
170.0 HP
Max power
400.0 Nm
Max torque
205 km/h
Top speed
1 825 kg
Curb weight
1MF665
| Power | 170.0 HP (125.0 kW) @ 4 200 rpm |
| Torque | 400.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed |
| 205 km/h |
| Weight/power ratio | 10.74 kg/HP |
| Displacement | 2 143 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 651916 |
| Curb weight | 1 825 kg |
| Gross weight | 2 400 kg |
| Length | 4 544 mm |
| Width | 1 840 mm |
| Height | 1 666 mm |
| Wheelbase | 2 755 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 145.0 g/km |
| Consumption | 5.50 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | AV+AR= 235/60R17 102V: 7.5x17 DP47.5 / AR= 255/55R17 104V: 8x17 DP57 |
| Tires (option) | AV= 235/50R19 99V: 7.5x19 DP47 / AR= 255/45R19 100V: 8.5x19 DP52 |
| Tow cap. (braked) | 2 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 20/09/2013 |
| Type approval no. | 1MF665 |
1MF664
| Power | 170.0 HP (125.0 kW) @ 4 200 rpm |
| Torque | 400.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 205 km/h |
| Weight/power ratio | 11.06 kg/HP |
| Displacement | 2 143 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 7 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 651912 |
| Curb weight | 1 880 kg |
| Gross weight | 2 455 kg |
| Length | 4 544 mm |
| Width | 1 840 mm |
| Height | 1 666 mm |
| Wheelbase | 2 755 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 161.0 g/km |
| Consumption | 6.20 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | AV+AR= 235/60R17 102V: 7.5x17 DP47.5 / AR= 255/55R17 104V: 8x17 DP57 |
| Tires (option) | AV= 235/50R19 99V: 7.5x19 DP47 / AR= 255/45R19 100V: 8.5x19 DP52 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 20/09/2013 |
| Type approval no. | 1MF664 |
1MF419
| Power | 170.0 HP (125.0 kW) @ 4 200 rpm |
| Torque | 400.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 205 km/h |
| Weight/power ratio | 11.06 kg/HP |
| Displacement | 2 143 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 7 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 651912 |
| Curb weight | 1 880 kg |
| Gross weight | 2 455 kg |
| Length | 4 544 mm |
| Width | 1 840 mm |
| Height | 1 666 mm |
| Wheelbase | 2 755 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 168.0 g/km |
| Consumption | 6.50 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | AV+AR= 235/60R17 102V: 7.5x17 DP47.5 / AR= 255/55R17 104V: 8x17 ET57 |
| Tires (option) | AV+AR= 235/50R19 99V: 7.5x19 DP47 / AR= 255/45R19 100V: 8.5x19 ET52 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 19/03/2013 |
| Type approval no. | 1MF419 |
1MF418
| Power | 170.0 HP (125.0 kW) @ 4 200 rpm |
| Torque | 400.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 205 km/h |
| Weight/power ratio | 10.74 kg/HP |
| Displacement | 2 143 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 651916 |
| Curb weight | 1 825 kg |
| Gross weight | 2 400 kg |
| Length | 4 544 mm |
| Width | 1 840 mm |
| Height | 1 666 mm |
| Wheelbase | 2 755 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 147.0 g/km |
| Consumption | 5.60 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | AV+AR= 235/60R17 102V: 7.5x17 DP47.5 / AR= 255/55R17 104V: 8x17 ET57 |
| Tires (option) | AV+AR= 235/50R19 99V: 7.5x19 DP47 / AR= 255/45R19 100V: 8.5x19 ET52 |
| Tow cap. (braked) | 2 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 19/03/2013 |
| Type approval no. | 1MF418 |
1XE598
| Power | 170.0 HP (125.0 kW) @ 4 200 rpm |
| Torque | 400.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 205 km/h |
| Weight/power ratio | 11.06 kg/HP |
| Displacement | 2 143 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 7 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 651912 |
| Curb weight | 1 880 kg |
| Gross weight | 2 450 kg |
| Length | 4 528 mm |
| Width | 1 840 mm |
| Height | 1 683 mm |
| Wheelbase | 2 755 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 168.0 g/km |
| Consumption | 6.50 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | AV+AR= 235/60R17 102V: 7.5x17 DP47.5 / AR= 255/55R17 104V: 8x17 DP57 |
| Tires (option) | AV+AR= 235/50R19 99V: 7.5x19 DP47 / AR= 255/45R19 100V: 8.5x19 DP52 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 11/02/2013 |
| Type approval no. | 1XE598 |
1XD853
| Power | 170.0 HP (125.0 kW) @ 4 200 rpm |
| Torque | 400.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 205 km/h |
| Weight/power ratio | 11.06 kg/HP |
| Displacement | 2 143 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 7 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 651912 |
| Curb weight | 1 880 kg |
| Gross weight | 2 420 kg |
| Length | 4 544 mm |
| Width | 1 840 mm |
| Height | 1 666 mm |
| Wheelbase | 2 755 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 168.0 g/km |
| Consumption | 6.50 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | AV+AR= 235/60R17 102V: 7.5x17 DP47.5 / AR= 255/55R17 104V: 8x17 DP57 |
| Tires (option) | AV+AR= 235/50R19 99V: 7.5x19 DP47 / AR= 255/45R19 100V: 8.5x19 DP52 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 17/10/2012 |
| Type approval no. | 1XD853 |
1ME859
| Power | 170.0 HP (125.0 kW) @ 4 200 rpm |
| Torque | 400.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 205 km/h |
| Weight/power ratio | 10.74 kg/HP |
| Displacement | 2 143 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 651916 |
| Curb weight | 1 825 kg |
| Gross weight | 2 400 kg |
| Length | 4 544 mm |
| Width | 1 840 mm |
| Height | 1 666 mm |
| Wheelbase | 2 755 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 147.0 g/km |
| Consumption | 5.60 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | AV+AR= 235/60R17 102V: 7.5x17 DP47.5 / AR= 255/55R17 104V: 8x17 DP57 |
| Tires (option) | AV+AR= 235/50R19 99V: 7.5x19 DP47 / AR= 255/45R19 100V: 8.5x19 DP52 |
| Tow cap. (braked) | 2 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 09/03/2012 |
| Type approval no. | 1ME859 |
1ME858
| Power | 170.0 HP (125.0 kW) @ 4 200 rpm |
| Torque | 400.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 205 km/h |
| Weight/power ratio | 11.06 kg/HP |
| Displacement | 2 143 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 7 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 651912 |
| Curb weight | 1 880 kg |
| Gross weight | 2 455 kg |
| Length | 4 544 mm |
| Width | 1 840 mm |
| Height | 1 666 mm |
| Wheelbase | 2 755 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 168.0 g/km |
| Consumption | 6.50 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | AV+AR= 235/60R17 102V: 7.5x17 DP47.5 / AR= 255/55R17 104V: 8x17 DP57 |
| Tires (option) | AV+AR= 235/50R19 99V: 7.5x19 DP47 / AR= 255/45R19 100V: 8.5x19 DP52 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 09/03/2012 |
| Type approval no. | 1ME858 |
1ME421
| Power | 170.0 HP (125.0 kW) @ 4 200 rpm |
| Torque | 400.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 205 km/h |
| Weight/power ratio | 10.74 kg/HP |
| Displacement | 2 143 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 651916 |
| Curb weight | 1 825 kg |
| Gross weight | 2 400 kg |
| Length | 4 528 mm |
| Width | 1 840 mm |
| Height | 1 683 mm |
| Wheelbase | 2 755 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 159.0 g/km |
| Consumption | 6.10 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | AV+AR= 235/60R17 102V: 7.5x17 DP47.5 / AR= 255/55R17 104V: 8x17 DP57 |
| Tires (option) | AV+AR= 235/50R19 99V: 7.5x19 DP47 / AR= 255/45R19 100V: 8.5x19 DP52 |
| Tow cap. (braked) | 2 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 17/03/2011 |
| Type approval no. | 1ME421 |
1ME418
| Power | 170.0 HP (125.0 kW) @ 4 200 rpm |
| Torque | 400.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 205 km/h |
| Weight/power ratio | 11.06 kg/HP |
| Displacement | 2 143 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 7 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 651912 |
| Curb weight | 1 880 kg |
| Gross weight | 2 450 kg |
| Length | 4 528 mm |
| Width | 1 840 mm |
| Height | 1 683 mm |
| Wheelbase | 2 755 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 168.0 g/km |
| Consumption | 6.50 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | AV+AR= 235/60R17 102V: 7.5x17 DP47.5 / AR= 255/55R17 104V: 8x17 DP57 |
| Tires (option) | AV+AR= 235/50R19 99V: 7.5x19 DP47 / AR= 255/45R19 100V: 8.5x19 DP52 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 17/03/2011 |
| Type approval no. | 1ME418 |
1ME141
| Power | 170.0 HP (125.0 kW) @ 4 800 rpm |
| Torque | 400.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 205 km/h |
| Weight/power ratio | 10.53 kg/HP |
| Displacement | 2 143 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 651916 |
| Curb weight | 1 790 kg |
| Gross weight | 2 385 kg |
| Length | 4 528 mm |
| Width | 1 840 mm |
| Height | 1 683 mm |
| Wheelbase | 2 755 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 160.0 g/km |
| Consumption | 6.10 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | AV+AR= 235/60R17 102V: 7.5x17 DP47.5 / AR= 255/55R17 104V: 8x17 DP57 |
| Tires (option) | AV+AR= 235/50R19 99V: 7.5x19 DP47 / AR= 255/45R19 100V: 8.5x19 DP52 |
| Tow cap. (braked) | 2 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 11/01/2010 |
| Type approval no. | 1ME141 |
1MD938
| Power | 170.0 HP (125.0 kW) @ 4 800 rpm |
| Torque | 400.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 205 km/h |
| Weight/power ratio | 10.53 kg/HP |
| Displacement | 2 143 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 651916 |
| Curb weight | 1 790 kg |
| Gross weight | 2 385 kg |
| Length | 4 528 mm |
| Width | 1 840 mm |
| Height | 1 683 mm |
| Wheelbase | 2 755 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 168.0 g/km |
| Consumption | 6.40 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | AV+AR= 235/60R17 102V: 7.5x17 DP47.5 / AR= 255/55R17 104V: 8x17 DP57 |
| Tires (option) | AV+AR= 235/50R19 99V: 7.5x19 DP47 / AR= 255/45R19 100V: 8.5x19 DP52 |
| Tow cap. (braked) | 2 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 20/07/2009 |
| Type approval no. | 1MD938 |
1MD750
| Power | 170.0 HP (125.0 kW) @ 4 800 rpm |
| Torque | 400.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 205 km/h |
| Weight/power ratio | 10.85 kg/HP |
| Displacement | 2 143 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 7 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 651912 |
| Curb weight | 1 845 kg |
| Gross weight | 2 440 kg |
| Length | 4 528 mm |
| Width | 1 840 mm |
| Height | 1 683 mm |
| Wheelbase | 2 755 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 182.0 g/km |
| Consumption | 6.90 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV+AR= 235/60R17 102V: 7.5x17 DP47.5 / AR= 255/55R17 104V: 8x17 DP57 |
| Tires (option) | AV+AR= 235/50R19 99V: 7.5x19 DP47 / AR= 255/45R19 100V: 8.5x19 DP52 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 16/02/2009 |
| Type approval no. | 1MD750 |