MERCEDES-BENZ GLK 250 Blue specifications — approved in Switzerland
204.0 HP
Max power
500.0 Nm
Max torque
210 km/h
Top speed
1 925 kg
Curb weight
1MG613
| Power | 204.0 HP (150.0 kW) @ 3 800 rpm |
| Torque | 500.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed |
| 210 km/h |
| Weight/power ratio | 9.44 kg/HP |
| Displacement | 2 143 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 7 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 651912 |
| Curb weight | 1 925 kg |
| Gross weight | 2 500 kg |
| Length | 4 544 mm |
| Width | 1 840 mm |
| Height | 1 666 mm |
| Wheelbase | 2 755 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 162.0 g/km |
| Consumption | 6.20 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | AV+AR 235/60R17 102V: 7.5x17 DP47.5 / AR 255/55R17 104V: 8x17 DP57 |
| Tires (option) | AV 235/50R19 99V: 7.5x19 DP47 / AR 255/45R19 100V: 8.5x19 DP52 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 11/06/2015 |
| Type approval no. | 1MG613 |
1XG147
| Power | 204.0 HP (150.0 kW) @ 3 800 rpm |
| Torque | 500.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 210 km/h |
| Weight/power ratio | 9.44 kg/HP |
| Displacement | 2 143 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 7 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 651912 |
| Curb weight | 1 925 kg |
| Gross weight | 2 500 kg |
| Length | 4 544 mm |
| Width | 1 840 mm |
| Height | 1 666 mm |
| Wheelbase | 2 755 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 169.0 g/km |
| Consumption | 6.50 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | AV+AR= 235/60R17 102V: 7.5x17 DP47.5 / AR= 255/55R17 104V: 8x17 DP57 |
| Tires (option) | AV+AR= 235/50R19 99V: 7.5x19 DP47 / AR= 255/45R19 100V: 8.5x19 DP52 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 04/10/2013 |
| Type approval no. | 1XG147 |
1MF670
| Power | 204.0 HP (150.0 kW) @ 3 800 rpm |
| Torque | 500.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 210 km/h |
| Weight/power ratio | 9.44 kg/HP |
| Displacement | 2 143 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 7 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 651912 |
| Curb weight | 1 925 kg |
| Gross weight | 2 500 kg |
| Length | 4 544 mm |
| Width | 1 840 mm |
| Height | 1 666 mm |
| Wheelbase | 2 755 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 162.0 g/km |
| Consumption | 6.20 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | AV+AR= 235/60R17 102V: 7.5x17 DP47.5 / AR= 255/55R17 104V: 8x17 DP57 |
| Tires (option) | AV= 235/50R19 99V: 7.5x19 DP47 / AR= 255/45R19 100V: 8.5x19 DP52 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 20/09/2013 |
| Type approval no. | 1MF670 |
1XF579
| Power | 204.0 HP (150.0 kW) @ 3 800 rpm |
| Torque | 500.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 210 km/h |
| Weight/power ratio | 9.44 kg/HP |
| Displacement | 2 143 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 7 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 651912 |
| Curb weight | 1 925 kg |
| Gross weight | 2 500 kg |
| Length | 4 544 mm |
| Width | 1 840 mm |
| Height | 1 666 mm |
| Wheelbase | 2 755 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 169.0 g/km |
| Consumption | 6.50 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | AV+AR= 235/60R17 102V: 7.5x17 DP47.5 / AR= 255/55R17 104V: 8x17 DP57 |
| Tires (option) | AV+AR= 235/50R19 99V: 7.5x19 DP47 / AR= 255/45R19 100V: 8.5x19 DP52 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 04/07/2013 |
| Type approval no. | 1XF579 |
1ME862
| Power | 204.0 HP (150.0 kW) @ 3 800 rpm |
| Torque | 500.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 210 km/h |
| Weight/power ratio | 9.44 kg/HP |
| Displacement | 2 143 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 7 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 651912 |
| Curb weight | 1 925 kg |
| Gross weight | 2 500 kg |
| Length | 4 544 mm |
| Width | 1 840 mm |
| Height | 1 666 mm |
| Wheelbase | 2 755 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 169.0 g/km |
| Consumption | 6.50 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | AV+AR= 235/60R17 102V: 7.5x17 DP47.5 / AR= 255/55R17 104V: 8x17 DP57 |
| Tires (option) | AV+AR= 235/50R19 99V: 7.5x19 DP47 / AR= 255/45R19 100V: 8.5x19 DP52 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 09/03/2012 |
| Type approval no. | 1ME862 |