MERCEDES-BENZ GLK 250 EC specifications — approved in Switzerland
210.8 HP
Max power
350.0 Nm
Max torque
215 km/h
Top speed
1 825 kg
Curb weight
1MF672
| Power | 210.8 HP (155.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 350.0 Nm @ 1 200 rpm |
| Top speed |
| 215 km/h |
| Weight/power ratio | 8.66 kg/HP |
| Displacement | 1 991 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 7 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 274920 |
| Curb weight | 1 825 kg |
| Gross weight | 2 400 kg |
| Length | 4 544 mm |
| Width | 1 840 mm |
| Height | 1 666 mm |
| Wheelbase | 2 755 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 173.0 g/km |
| Consumption | 7.40 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 235/60R17 102V: 7.5x17 DP47.5 |
| Tires (option) | 235/50R19 99V M+S: 7.5x19 DP47 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 20/09/2013 |
| Type approval no. | 1MF672 |
1MF423
| Power | 210.8 HP (155.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 350.0 Nm @ 1 200 rpm |
| Top speed | 215 km/h |
| Weight/power ratio | 8.66 kg/HP |
| Displacement | 1 991 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 7 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 274920 |
| Curb weight | 1 825 kg |
| Gross weight | 2 400 kg |
| Length | 4 544 mm |
| Width | 1 840 mm |
| Height | 1 666 mm |
| Wheelbase | 2 755 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 176.0 g/km |
| Consumption | 7.50 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 235/60R17 102V: 7.5x17 DP47.5 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 19/03/2013 |
| Type approval no. | 1MF423 |