MERCEDES-BENZ GLK 320 CDI specifications — approved in Switzerland
224.4 HP
Max power
510.0 Nm
Max torque
220 km/h
Top speed
1 880 kg
Curb weight
1MD751
| Power | 224.4 HP (165.0 kW) @ 3 800 rpm |
| Torque | 510.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed |
| 220 km/h |
| Weight/power ratio | 8.38 kg/HP |
| Displacement | 2 987 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 7 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 642961 |
| Curb weight | 1 880 kg |
| Gross weight | 2 500 kg |
| Length | 4 528 mm |
| Width | 1 840 mm |
| Height | 1 683 mm |
| Wheelbase | 2 755 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 220.0 g/km |
| Consumption | 8.40 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV+AR= 235/60R17 102V: 7.5x17 DP47.5 / AR= 255/55R17 104V: 8x17 DP57 |
| Tires (option) | AV+AR= 235/50R19 99V: 7.5x19 DP47 / AR= 255/45R19 100V: 8.5x19 DP52 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 16/02/2009 |
| Type approval no. | 1MD751 |
1MD666
| Power | 224.4 HP (165.0 kW) @ 3 800 rpm |
| Torque | 510.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 220 km/h |
| Weight/power ratio | 8.38 kg/HP |
| Displacement | 2 987 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 7 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 642961 |
| Curb weight | 1 880 kg |
| Gross weight | 2 500 kg |
| Length | 4 528 mm |
| Width | 1 840 mm |
| Height | 1 683 mm |
| Wheelbase | 2 755 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 220.0 g/km |
| Consumption | 8.40 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV+AR= 235/60R17 102V: 7.5x17 DP47.5 / AR= 255/55R17 104V: 8x17 DP57 |
| Tires (option) | AV+AR= 235/50R19 99V: 7.5x19 DP47 / AR= 255/45R19 100V: 8.5x19 DP52 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 08/07/2008 |
| Type approval no. | 1MD666 |