MERCEDES-BENZ GLK 350 4m specifications — approved in Switzerland
272.0 HP
Max power
350.0 Nm
Max torque
230 km/h
Top speed
1 830 kg
Curb weight
1MD687
| Power | 272.0 HP (200.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 350.0 Nm @ 2 400 rpm |
| Top speed |
| 230 km/h |
| Weight/power ratio | 6.73 kg/HP |
| Displacement | 3 498 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-inj |
| Transmission | Automatique 7 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 272971 |
| Curb weight | 1 830 kg |
| Gross weight | 2 480 kg |
| Length | 4 528 mm |
| Width | 1 840 mm |
| Height | 1 683 mm |
| Wheelbase | 2 755 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 251.0 g/km |
| Consumption | 10.80 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV+AR= 235/60R17 102V: 7.5x17 DP47.5 / AR= 255/55R17 104V: 8x17 DP57 |
| Tires (option) | AV+AR= 235/50R19 99V: 7.5x19 DP47 / AR= 255/45R19 100V: 8.5x19 DP52 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 08/09/2008 |
| Type approval no. | 1MD687 |
1MD667
| Power | 272.0 HP (200.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 350.0 Nm @ 2 400 rpm |
| Top speed | 230 km/h |
| Weight/power ratio | 6.73 kg/HP |
| Displacement | 3 498 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-inj |
| Transmission | Automatique 7 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 272971 |
| Curb weight | 1 830 kg |
| Gross weight | 2 480 kg |
| Length | 4 528 mm |
| Width | 1 840 mm |
| Height | 1 683 mm |
| Wheelbase | 2 755 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 251.0 g/km |
| Consumption | 10.80 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV+AR= 235/60R17 102V: 7.5x17 DP47.5 / AR= 255/55R17 104V: 8x17 DP57 |
| Tires (option) | AV+AR= 235/50R19 99V: 7.5x19 DP47 / AR= 255/45R19 100V: 8.5x19 DP52 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 08/07/2008 |
| Type approval no. | 1MD667 |