MERCEDES-BENZ GLK 350 EC specifications — approved in Switzerland
306.0 HP
Max power
370.0 Nm
Max torque
238 km/h
Top speed
1 845 kg
Curb weight
1MF678
| Power | 306.0 HP (225.0 kW) @ 6 500 rpm |
| Torque | 370.0 Nm @ 3 500 rpm |
| Top speed |
| 238 km/h |
| Weight/power ratio | 6.03 kg/HP |
| Displacement | 3 498 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-DI |
| Transmission | Automatique 7 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 276957 |
| Curb weight | 1 845 kg |
| Gross weight | 2 420 kg |
| Length | 4 544 mm |
| Width | 1 840 mm |
| Height | 1 666 mm |
| Wheelbase | 2 755 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 189.0 g/km |
| Consumption | 8.10 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 235/60R17 102V: 7.5x17 DP47.5 |
| Tires (option) | 235/50R19 99V M+S: 7.5x19 DP47 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 20/09/2013 |
| Type approval no. | 1MF678 |
1ME872
| Power | 306.0 HP (225.0 kW) @ 6 500 rpm |
| Torque | 370.0 Nm @ 3 500 rpm |
| Top speed | 238 km/h |
| Weight/power ratio | 6.03 kg/HP |
| Displacement | 3 498 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-DI |
| Transmission | Automatique 7 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 276957 |
| Curb weight | 1 845 kg |
| Gross weight | 2 420 kg |
| Length | 4 544 mm |
| Width | 1 840 mm |
| Height | 1 666 mm |
| Wheelbase | 2 755 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 203.0 g/km |
| Consumption | 8.70 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 235/60R17 102V: 7.5x17 DP47.5 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 09/03/2012 |
| Type approval no. | 1ME872 |
1ME873
| Power | 306.0 HP (225.0 kW) @ 6 500 rpm |
| Torque | 370.0 Nm @ 3 500 rpm |
| Top speed | 238 km/h |
| Weight/power ratio | 6.03 kg/HP |
| Displacement | 3 498 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-DI |
| Transmission | Automatique 7 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 276957 |
| Curb weight | 1 845 kg |
| Gross weight | 2 420 kg |
| Length | 4 544 mm |
| Width | 1 840 mm |
| Height | 1 666 mm |
| Wheelbase | 2 755 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 189.0 g/km |
| Consumption | 8.10 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 235/60R17 102V: 7.5x17 DP47.5 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 09/03/2012 |
| Type approval no. | 1ME873 |
1ME424
| Power | 306.0 HP (225.0 kW) @ 6 500 rpm |
| Torque | 370.0 Nm @ 3 500 rpm |
| Top speed | 238 km/h |
| Weight/power ratio | 6.03 kg/HP |
| Displacement | 3 498 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-DI |
| Transmission | Automatique 7 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 276957 |
| Curb weight | 1 845 kg |
| Gross weight | 2 415 kg |
| Length | 4 528 mm |
| Width | 1 840 mm |
| Height | 1 683 mm |
| Wheelbase | 2 755 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 194.0 g/km |
| Consumption | 8.20 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 235/60R17 102V: 7.5x17 DP47.5 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 17/03/2011 |
| Type approval no. | 1ME424 |