MERCEDES-BENZ GLK220CDI EC specifications — approved in Switzerland
170.0 HP
Max power
400.0 Nm
Max torque
205 km/h
Top speed
1 825 kg
Curb weight
1MF667
| Power | 170.0 HP (125.0 kW) @ 4 200 rpm |
| Torque | 400.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed |
| 205 km/h |
| Weight/power ratio | 10.74 kg/HP |
| Displacement | 2 143 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 651916 |
| Curb weight | 1 825 kg |
| Gross weight | 2 400 kg |
| Length | 4 544 mm |
| Width | 1 840 mm |
| Height | 1 666 mm |
| Wheelbase | 2 755 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 143.0 g/km |
| Consumption | 5.50 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 235/60R17 102V: 7.5x17 DP47.5 |
| Tires (option) | 235/50R19 99V M+S: 7.5x19 DP47 |
| Tow cap. (braked) | 2 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 20/09/2013 |
| Type approval no. | 1MF667 |
1MF666
| Power | 170.0 HP (125.0 kW) @ 4 200 rpm |
| Torque | 400.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 205 km/h |
| Weight/power ratio | 11.06 kg/HP |
| Displacement | 2 143 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 7 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 651912 |
| Curb weight | 1 880 kg |
| Gross weight | 2 455 kg |
| Length | 4 544 mm |
| Width | 1 840 mm |
| Height | 1 666 mm |
| Wheelbase | 2 755 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 159.0 g/km |
| Consumption | 6.10 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 235/60R17 102V: 7.5x17 DP47.5 |
| Tires (option) | 235/50R19 99V M+S: 7.5x19 DP47 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 20/09/2013 |
| Type approval no. | 1MF666 |
1MF420
| Power | 170.0 HP (125.0 kW) @ 4 200 rpm |
| Torque | 400.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 205 km/h |
| Weight/power ratio | 11.06 kg/HP |
| Displacement | 2 143 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 7 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 651912 |
| Curb weight | 1 880 kg |
| Gross weight | 2 455 kg |
| Length | 4 544 mm |
| Width | 1 840 mm |
| Height | 1 666 mm |
| Wheelbase | 2 755 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 159.0 g/km |
| Consumption | 6.10 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 235/60R17 102V: 7.5x17 DP47.5 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 19/03/2013 |
| Type approval no. | 1MF420 |
1MF421
| Power | 170.0 HP (125.0 kW) @ 4 200 rpm |
| Torque | 400.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 205 km/h |
| Weight/power ratio | 10.74 kg/HP |
| Displacement | 2 143 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 651916 |
| Curb weight | 1 825 kg |
| Gross weight | 2 400 kg |
| Length | 4 544 mm |
| Width | 1 840 mm |
| Height | 1 666 mm |
| Wheelbase | 2 755 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 143.0 g/km |
| Consumption | 5.50 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 235/60R17 102V: 7.5x17 DP47.5 |
| Tow cap. (braked) | 2 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 19/03/2013 |
| Type approval no. | 1MF421 |
1XD641
| Power | 170.0 HP (125.0 kW) @ 4 200 rpm |
| Torque | 400.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 205 km/h |
| Weight/power ratio | 11.06 kg/HP |
| Displacement | 2 143 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 7 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 651912 |
| Curb weight | 1 880 kg |
| Gross weight | 2 420 kg |
| Length | 4 544 mm |
| Width | 1 840 mm |
| Height | 1 666 mm |
| Wheelbase | 2 755 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 159.0 g/km |
| Consumption | 6.10 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 235/60R17 102V: 7.5x17 DP47.5 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 23/08/2012 |
| Type approval no. | 1XD641 |
1ME861
| Power | 170.0 HP (125.0 kW) @ 4 200 rpm |
| Torque | 400.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 205 km/h |
| Weight/power ratio | 10.74 kg/HP |
| Displacement | 2 143 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 651916 |
| Curb weight | 1 825 kg |
| Gross weight | 2 400 kg |
| Length | 4 544 mm |
| Width | 1 840 mm |
| Height | 1 666 mm |
| Wheelbase | 2 755 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 143.0 g/km |
| Consumption | 5.50 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 235/60R17 102V: 7.5x17 DP47.5 |
| Tow cap. (braked) | 2 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 09/03/2012 |
| Type approval no. | 1ME861 |
1ME860
| Power | 170.0 HP (125.0 kW) @ 4 200 rpm |
| Torque | 400.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 205 km/h |
| Weight/power ratio | 11.06 kg/HP |
| Displacement | 2 143 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 7 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 651912 |
| Curb weight | 1 880 kg |
| Gross weight | 2 455 kg |
| Length | 4 544 mm |
| Width | 1 840 mm |
| Height | 1 666 mm |
| Wheelbase | 2 755 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 159.0 g/km |
| Consumption | 6.10 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 235/60R17 102V: 7.5x17 DP47.5 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 09/03/2012 |
| Type approval no. | 1ME860 |
1ME420
| Power | 170.0 HP (125.0 kW) @ 4 200 rpm |
| Torque | 400.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 205 km/h |
| Weight/power ratio | 10.74 kg/HP |
| Displacement | 2 143 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 651916 |
| Curb weight | 1 825 kg |
| Gross weight | 2 400 kg |
| Length | 4 528 mm |
| Width | 1 840 mm |
| Height | 1 683 mm |
| Wheelbase | 2 755 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 149.0 g/km |
| Consumption | 5.70 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 235/60R17 102V: 7.5x17 DP47.5 |
| Tow cap. (braked) | 2 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 17/03/2011 |
| Type approval no. | 1ME420 |
1ME419
| Power | 170.0 HP (125.0 kW) @ 4 200 rpm |
| Torque | 400.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 205 km/h |
| Weight/power ratio | 11.06 kg/HP |
| Displacement | 2 143 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 7 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 651912 |
| Curb weight | 1 880 kg |
| Gross weight | 2 450 kg |
| Length | 4 528 mm |
| Width | 1 840 mm |
| Height | 1 683 mm |
| Wheelbase | 2 755 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 159.0 g/km |
| Consumption | 6.10 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 235/60R17 102V: 7.5x17 DP47.5 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 17/03/2011 |
| Type approval no. | 1ME419 |
1ME142
| Power | 170.0 HP (125.0 kW) @ 4 800 rpm |
| Torque | 400.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 205 km/h |
| Weight/power ratio | 10.53 kg/HP |
| Displacement | 2 143 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 651916 |
| Curb weight | 1 790 kg |
| Gross weight | 2 385 kg |
| Length | 4 528 mm |
| Width | 1 840 mm |
| Height | 1 683 mm |
| Wheelbase | 2 755 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 153.0 g/km |
| Consumption | 5.80 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 235/60R17 102V: 7.5x17 DP47.5 |
| Tow cap. (braked) | 2 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 11/01/2010 |
| Type approval no. | 1ME142 |
1MD947
| Power | 170.0 HP (125.0 kW) @ 4 800 rpm |
| Torque | 400.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 205 km/h |
| Weight/power ratio | 10.85 kg/HP |
| Displacement | 2 143 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 7 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 651912 |
| Curb weight | 1 845 kg |
| Gross weight | 2 440 kg |
| Length | 4 528 mm |
| Width | 1 840 mm |
| Height | 1 683 mm |
| Wheelbase | 2 755 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 179.0 g/km |
| Consumption | 6.80 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | AV+AR= 235/60R17 102V: 7.5x17 DP47.5 / AR= 255/55R17 104V: 8x17 DP57 |
| Tires (option) | AV+AR= 235/50R19 99V: 7.5x19 DP47 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 23/09/2009 |
| Type approval no. | 1MD947 |
1MD939
| Power | 170.0 HP (125.0 kW) @ 4 800 rpm |
| Torque | 400.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 205 km/h |
| Weight/power ratio | 10.53 kg/HP |
| Displacement | 2 143 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 651916 |
| Curb weight | 1 790 kg |
| Gross weight | 2 385 kg |
| Length | 4 528 mm |
| Width | 1 840 mm |
| Height | 1 683 mm |
| Wheelbase | 2 755 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 158.0 g/km |
| Consumption | 6.00 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 235/60R17 102V: 7.5x17 DP47.5 |
| Tow cap. (braked) | 2 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 20/07/2009 |
| Type approval no. | 1MD939 |