MERCEDES-BENZ GLK250 BluEC specifications — approved in Switzerland
204.0 HP
Max power
500.0 Nm
Max torque
210 km/h
Top speed
1 925 kg
Curb weight
1MF671
| Power | 204.0 HP (150.0 kW) @ 3 800 rpm |
| Torque | 500.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed |
| 210 km/h |
| Weight/power ratio | 9.44 kg/HP |
| Displacement | 2 143 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 7 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 651912 |
| Curb weight | 1 925 kg |
| Gross weight | 2 500 kg |
| Length | 4 544 mm |
| Width | 1 840 mm |
| Height | 1 666 mm |
| Wheelbase | 2 755 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 159.0 g/km |
| Consumption | 6.10 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 235/60R17 102V: 7.5x17 DP47.5 |
| Tires (option) | 235/50R19 99V M+S: 7.5x19 DP47 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 20/09/2013 |
| Type approval no. | 1MF671 |
1ME863
| Power | 204.0 HP (150.0 kW) @ 3 800 rpm |
| Torque | 500.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 210 km/h |
| Weight/power ratio | 9.44 kg/HP |
| Displacement | 2 143 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 7 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 651912 |
| Curb weight | 1 925 kg |
| Gross weight | 2 500 kg |
| Length | 4 544 mm |
| Width | 1 840 mm |
| Height | 1 666 mm |
| Wheelbase | 2 755 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 159.0 g/km |
| Consumption | 6.10 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 235/60R17 102V: 7.5x17 DP47.5 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 09/03/2012 |
| Type approval no. | 1ME863 |