MERCEDES-BENZ GLK350CDI EC specifications — approved in Switzerland
265.2 HP
Max power
620.0 Nm
Max torque
232 km/h
Top speed
1 925 kg
Curb weight
1XK122
| Power | 265.2 HP (195.0 kW) @ 3 800 rpm |
| Torque | 620.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed |
| 232 km/h |
| Weight/power ratio | 7.26 kg/HP |
| Displacement | 2 987 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 7 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 642835 |
| Curb weight | 1 925 kg |
| Gross weight | 2 500 kg |
| Length | 4 544 mm |
| Width | 1 840 mm |
| Height | 1 666 mm |
| Wheelbase | 2 755 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 179.0 g/km |
| Consumption | 6.90 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 235/60R17 102V: 7.5x17 DP47.5 |
| Tires (option) | 235/50R19 99V M+S: 7.5x19 DP47 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 16/03/2015 |
| Type approval no. | 1XK122 |
1MF677
| Power | 265.2 HP (195.0 kW) @ 3 800 rpm |
| Torque | 620.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 232 km/h |
| Weight/power ratio | 7.26 kg/HP |
| Displacement | 2 987 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 7 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 642835 |
| Curb weight | 1 925 kg |
| Gross weight | 2 500 kg |
| Length | 4 544 mm |
| Width | 1 840 mm |
| Height | 1 666 mm |
| Wheelbase | 2 755 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 179.0 g/km |
| Consumption | 6.90 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 235/60R17 102V: 7.5x17 DP47.5 |
| Tires (option) | 235/50R19 99V M+S: 7.5x19 DP47 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 20/09/2013 |
| Type approval no. | 1MF677 |
1MF425
| Power | 265.2 HP (195.0 kW) @ 3 800 rpm |
| Torque | 620.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 232 km/h |
| Weight/power ratio | 7.26 kg/HP |
| Displacement | 2 987 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 7 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 642835 |
| Curb weight | 1 925 kg |
| Gross weight | 2 500 kg |
| Length | 4 544 mm |
| Width | 1 840 mm |
| Height | 1 666 mm |
| Wheelbase | 2 755 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 179.0 g/km |
| Consumption | 6.90 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 235/60R17 102V: 7.5x17 DP47.5 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 19/03/2013 |
| Type approval no. | 1MF425 |
1ME869
| Power | 265.2 HP (195.0 kW) @ 3 800 rpm |
| Torque | 620.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 232 km/h |
| Weight/power ratio | 7.26 kg/HP |
| Displacement | 2 987 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 7 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 642835 |
| Curb weight | 1 925 kg |
| Gross weight | 2 500 kg |
| Length | 4 544 mm |
| Width | 1 840 mm |
| Height | 1 666 mm |
| Wheelbase | 2 755 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 179.0 g/km |
| Consumption | 6.90 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 235/60R17 102V: 7.5x17 DP47.5 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 09/03/2012 |
| Type approval no. | 1ME869 |
1ME144
| Power | 231.2 HP (170.0 kW) @ 3 800 rpm |
| Torque | 540.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 225 km/h |
| Weight/power ratio | 8.13 kg/HP |
| Displacement | 2 987 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 7 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 642832 |
| Curb weight | 1 880 kg |
| Gross weight | 2 500 kg |
| Length | 4 528 mm |
| Width | 1 840 mm |
| Height | 1 683 mm |
| Wheelbase | 2 755 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 209.0 g/km |
| Consumption | 8.00 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 235/60R17 102V: 7.5x17 DP47.5 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 11/01/2010 |
| Type approval no. | 1ME144 |