MERCEDES-BENZ GLS 350d specifications — approved in Switzerland
258.4 HP
Max power
620.0 Nm
Max torque
220 km/h
Top speed
2 475 kg
Curb weight
1MH376
| Power | 258.4 HP (190.0 kW) @ 3 400 rpm |
| Torque | 620.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed |
| 220 km/h |
| Weight/power ratio | 9.58 kg/HP |
| Displacement | 2 987 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 9 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 642826 |
| Curb weight | 2 475 kg |
| Gross weight | 3 250 kg |
| Length | 5 127 mm |
| Width | 1 934 mm |
| Height | 1 834 mm |
| Wheelbase | 3 075 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 7 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 203.0 g/km |
| Consumption | 8.00 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 265/60R18 110V: 8x18 DP56.5 |
| Tires (option) | 275/55R19 111V, 265/55R19 109H M+S: 8.5x19 DP62 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 18/09/2017 |
| Type approval no. | 1MH376 |
1XR352
| Power | 258.4 HP (190.0 kW) @ 3 400 rpm |
| Torque | 620.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 220 km/h |
| Weight/power ratio | 9.5 kg/HP |
| Displacement | 2 987 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 9 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 642826 |
| Curb weight | 2 455 kg |
| Gross weight | 3 250 kg |
| Length | 5 127 mm |
| Width | 1 934 mm |
| Height | 1 834 mm |
| Wheelbase | 3 075 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 7 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 199.0 g/km |
| Consumption | 7.60 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 265/60R18 110V: 8x18 DP56.5 |
| Tires (option) | 275/55R19 111V, 265/55R19 109H M+S: 8.5x19 DP62 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 14/08/2017 |
| Type approval no. | 1XR352 |
1XQ357
| Power | 258.4 HP (190.0 kW) @ 3 400 rpm |
| Torque | 620.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 220 km/h |
| Weight/power ratio | 9.5 kg/HP |
| Displacement | 2 987 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 9 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 642826 |
| Curb weight | 2 455 kg |
| Gross weight | 3 250 kg |
| Length | 5 127 mm |
| Width | 1 934 mm |
| Height | 1 834 mm |
| Wheelbase | 3 075 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 7 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 199.0 g/km |
| Consumption | 7.60 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 265/60R18 110V: 8x18 DP56.5 |
| Tires (option) | 275/55R19 111V, 265/55R19 109H M+S: 8.5x19 DP62 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 21/03/2017 |
| Type approval no. | 1XQ357 |
1MH260
| Power | 258.4 HP (190.0 kW) @ 3 400 rpm |
| Torque | 620.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 220 km/h |
| Weight/power ratio | 9.58 kg/HP |
| Displacement | 2 987 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 9 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 642826 |
| Curb weight | 2 475 kg |
| Gross weight | 3 250 kg |
| Length | 5 127 mm |
| Width | 1 934 mm |
| Height | 1 834 mm |
| Wheelbase | 3 075 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 7 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 199.0 g/km |
| Consumption | 7.60 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 265/60R18 110V: 8x18 DP56.5 |
| Tires (option) | 275/55R19 111V, 265/55R19 109H M+S: 8.5x19 DP62 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 07/03/2017 |
| Type approval no. | 1MH260 |
1XP778
| Power | 258.4 HP (190.0 kW) @ 3 400 rpm |
| Torque | 620.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 220 km/h |
| Weight/power ratio | 9.5 kg/HP |
| Displacement | 2 987 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 9 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 642826 |
| Curb weight | 2 455 kg |
| Gross weight | 3 250 kg |
| Length | 5 127 mm |
| Width | 1 934 mm |
| Height | 1 834 mm |
| Wheelbase | 3 075 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 7 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 199.0 g/km |
| Consumption | 7.60 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 265/60R18 110V: 8x18 DP56.5 |
| Tires (option) | 275/55R19 111V, 265/55R19 109H M+S: 8.5x19 DP62 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 29/12/2016 |
| Type approval no. | 1XP778 |
1MG753
| Power | 258.4 HP (190.0 kW) @ 3 400 rpm |
| Torque | 620.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 220 km/h |
| Weight/power ratio | 9.5 kg/HP |
| Displacement | 2 987 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 9 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 642826 |
| Curb weight | 2 455 kg |
| Gross weight | 3 250 kg |
| Length | 5 127 mm |
| Width | 1 934 mm |
| Height | 1 834 mm |
| Wheelbase | 3 075 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 7 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 199.0 g/km |
| Consumption | 7.60 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 265/60R18 110V: 8x18 DP56.5 |
| Tires (option) | 275/55R19 111V, 265/55R19 109H M+S: 8.5x19 DP62 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 17/09/2015 |
| Type approval no. | 1MG753 |