MERCEDES-BENZ GLS 400 d specifications — approved in Switzerland
330.5 HP
Max power
700.0 Nm
Max torque
238 km/h
Top speed
2 505 kg
Curb weight
1MJ508
| Power | 330.5 HP (243.0 kW) @ 4 200 rpm |
| Torque | 700.0 Nm @ 1 200 rpm |
| Top speed |
| 238 km/h |
| Weight/power ratio | 7.58 kg/HP |
| Displacement | 2 925 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 9 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 656929 |
| Curb weight | 2 505 kg |
| Gross weight | 3 250 kg |
| Length | 5 209 mm |
| Width | 1 956 mm |
| Height | 1 798 mm |
| Wheelbase | 3 135 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 6 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 252.0 g/km |
| Consumption | 9.60 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV+AR= 275/55R19 111V: 8.5x19 ET62.5 / 275/50R20 XL 113W: 8.5x20 ET62.5/62.6, au ch. AR= 8.5x20 ET35.5 |
| Tires (option) | AV= 275/45R21 107Y: 10x21 ET44/62.5/62.6 / AR= 315/40R21 111Y: 11x21 ET42/55 |
| Manufacturer | MERCEDES-BENZ AG, 70372 Stuttgart |
| Approval date | 13/01/2020 |
| Type approval no. | 1MJ508 |
1MH887
| Power | 330.5 HP (243.0 kW) @ 4 200 rpm |
| Torque | 700.0 Nm @ 1 200 rpm |
| Top speed | 238 km/h |
| Weight/power ratio | 7.53 kg/HP |
| Displacement | 2 925 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 9 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 656929 |
| Curb weight | 2 490 kg |
| Gross weight | 3 250 kg |
| Length | 5 209 mm |
| Width | 1 956 mm |
| Height | 1 798 mm |
| Wheelbase | 3 135 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 6 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 261.0 g/km |
| Consumption | 9.90 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV+AR=275/55R19 111V: 8.5x19 DP62.5 / 275/50R20 XL 113W: 8.5x20 DP62.5/62.6, au ch. AR= 8.5x20 DP35.5 |
| Tires (option) | AV=275/45R21 107Y: 10x21 DP44/62.5/62.6 / AR=315/40R21 111Y: 11x21 DP42/55 |
| Manufacturer | MERCEDES-BENZ AG, 70372 Stuttgart |
| Approval date | 09/05/2019 |
| Type approval no. | 1MH887 |