MERCEDES-BENZ GLS 450 specifications — approved in Switzerland
367.2 HP
Max power
500.0 Nm
Max torque
246 km/h
Top speed
2 460 kg
Curb weight
| Power | 367.2 HP (270.0 kW) @ 6 100 rpm |
| Torque | 500.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 246 km/h |
| Weight/power ratio | 6.7 kg/HP |
| Displacement | 2 999 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout |
| 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 9 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 256930 |
| Curb weight | 2 460 kg |
| Gross weight | 3 230 kg |
| Length | 5 209 mm |
| Width | 1 956 mm |
| Height | 1 798 mm |
| Wheelbase | 3 135 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 6 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 263.0 g/km |
| Consumption | 11.60 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV+AR 275/55R19 111V: 8.5x19 ET62.5 / 275/50R20 XL 113W: 8.5x20 ET62.5/62.6 au ch. AR 8.5x20 ET35.5 |
| Tires (option) | AV 275/45R21 107Y: 10x21 ET44/62.5/62.6 / h= 315/40R21 111Y: 11x21 ET42/55 |
| Manufacturer | MERCEDES-BENZ AG, 70372 Stuttgart |
| Approval date | 07/07/2020 |
| Type approval no. | 1MJ739 |