MERCEDES-BENZ GLS 500 specifications — approved in Switzerland
455.6 HP
Max power
700.0 Nm
Max torque
250 km/h
Top speed
2 470 kg
Curb weight
1MH671
| Power | 455.6 HP (335.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 700.0 Nm @ 1 800 rpm |
| Top speed |
| 250 km/h |
| Weight/power ratio | 5.42 kg/HP |
| Displacement | 4 663 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 9 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 278928 |
| Curb weight | 2 470 kg |
| Gross weight | 3 250 kg |
| Length | 5 127 mm |
| Width | 1 934 mm |
| Height | 1 834 mm |
| Wheelbase | 3 075 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 7 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 324.0 g/km |
| Consumption | 14.30 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 275/55R19 111W, 265/55R19 109H M+S: 8.5x19 DP62 |
| Tires (option) | 275/50R20 109W: 8.5x20 DP62 / 295/40R21 XL 111Y: 10x21 DP46 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 25/07/2018 |
| Type approval no. | 1MH671 |
1MH262
| Power | 455.6 HP (335.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 700.0 Nm @ 1 800 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 5.4 kg/HP |
| Displacement | 4 663 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 9 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 278928 |
| Curb weight | 2 460 kg |
| Gross weight | 3 250 kg |
| Length | 5 127 mm |
| Width | 1 934 mm |
| Height | 1 834 mm |
| Wheelbase | 3 075 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 7 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 264.0 g/km |
| Consumption | 11.30 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 275/55R19 111W, 265/55R19 109H M+S: 8.5x19 DP62 |
| Tires (option) | 275/50R20 109W: 8.5x20 DP62 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 07/03/2017 |
| Type approval no. | 1MH262 |
1MG755
| Power | 455.6 HP (335.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 700.0 Nm @ 1 800 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 5.37 kg/HP |
| Displacement | 4 663 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 9 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 278928 |
| Curb weight | 2 445 kg |
| Gross weight | 3 250 kg |
| Length | 5 127 mm |
| Width | 1 934 mm |
| Height | 1 834 mm |
| Wheelbase | 3 075 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 7 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 264.0 g/km |
| Consumption | 11.30 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 275/55R19 111W, 265/55R19 109H M+S: 8.5x19 DP62 |
| Tires (option) | 275/50R20 109W: 8.5x20 DP62 |
| Manufacturer | DAIMLER AG, D-70546 STUTTGART |
| Approval date | 17/09/2015 |
| Type approval no. | 1MG755 |