MERCEDES-BENZ GLS 580 specifications — approved in Switzerland
489.6 HP
Max power
700.0 Nm
Max torque
250 km/h
Top speed
2 545 kg
Curb weight
1XZ343
| Power | 489.6 HP (360.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 700.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed |
| 250 km/h |
| Weight/power ratio | 5.2 kg/HP |
| Displacement | 3 982 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 9 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 176980 |
| Curb weight | 2 545 kg |
| Gross weight | 3 250 kg |
| Length | 5 209 mm |
| Width | 1 956 mm |
| Height | 1 798 mm |
| Wheelbase | 3 135 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 6 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 296.0 g/km |
| Consumption | 13.00 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV+AR 275/55R19 111V: 8.5x19 ET62.5 / 275/50R20 XL 113W: 8.5x20 ET62.5/6 2.6, au ch. AR 8.5x20 ET35.5 |
| Tires (option) | AV 275/45R21 107Y: 10x21 ET44/62.5/62.6 / AR 315/40R21 111Y: 11x21 ET42 /55 |
| Manufacturer | MERCEDES-BENZ AG, 70372 Stuttgart |
| Approval date | 30/01/2023 |
| Type approval no. | 1XZ343 |
1XX421
| Power | 489.6 HP (360.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 700.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 5.2 kg/HP |
| Displacement | 3 982 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 9 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 176980 |
| Curb weight | 2 545 kg |
| Gross weight | 3 250 kg |
| Length | 5 209 mm |
| Width | 1 956 mm |
| Height | 1 798 mm |
| Wheelbase | 3 135 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 6 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 287.0 g/km |
| Consumption | 12.60 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV+AR=275/55R19 111V: 8.5x19 ET62.5 / 275/50R20 XL 113W: 8.5x20 ET62.5/62.6, au ch. AR= 8.5x20 ET35.5 |
| Tires (option) | AV=275/45R21 107Y: 10x21 ET44/62.5/62.6 / AR=315/40R21 111Y: 11x21 ET42/55 |
| Manufacturer | MERCEDES-BENZ AG, 70372 Stuttgart |
| Approval date | 09/12/2021 |
| Type approval no. | 1XX421 |
1MJ845
| Power | 489.6 HP (360.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 700.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 5.2 kg/HP |
| Displacement | 3 982 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 9 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 176980 |
| Curb weight | 2 545 kg |
| Gross weight | 3 250 kg |
| Length | 5 209 mm |
| Width | 1 956 mm |
| Height | 1 798 mm |
| Wheelbase | 3 135 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 6 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 296.0 g/km |
| Consumption | 13.00 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV+AR 275/55R19 111V: 8.5x19 ET62.5 / 275/50R20 XL 113W: 8.5x20 ET62.5/6 2.6, au ch. AR 8.5x20 ET35.5 |
| Tires (option) | AV 275/45R21 107Y: 10x21 ET44/62.5/62.6 / AR 315/40R21 111Y: 11x21 ET42 /55 |
| Manufacturer | MERCEDES-BENZ AG, 70372 Stuttgart |
| Approval date | 02/10/2020 |
| Type approval no. | 1MJ845 |
1MJ740
| Power | 489.6 HP (360.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 700.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 5.2 kg/HP |
| Displacement | 3 982 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 9 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 176980 |
| Curb weight | 2 545 kg |
| Gross weight | 3 250 kg |
| Length | 5 209 mm |
| Width | 1 956 mm |
| Height | 1 798 mm |
| Wheelbase | 3 135 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 6 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 297.0 g/km |
| Consumption | 13.10 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV+AR 275/55R19 111V: 8.5x19 ET62.5 / 275/50R20 XL 113W: 8.5x20 ET62.5/62.6 au ch. AR 8.5x20 ET35.5 |
| Tires (option) | AV 275/45R21 107Y: 10x21 ET44/62.5/62.6 / AR 315/40R21 111Y: 11x21 ET42/55 |
| Manufacturer | MERCEDES-BENZ AG, 70372 Stuttgart |
| Approval date | 07/07/2020 |
| Type approval no. | 1MJ740 |
1MJ310
| Power | 489.6 HP (360.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 700.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 5.2 kg/HP |
| Displacement | 3 982 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 9 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 176980 |
| Curb weight | 2 545 kg |
| Gross weight | 3 250 kg |
| Length | 5 209 mm |
| Width | 1 956 mm |
| Height | 1 798 mm |
| Wheelbase | 3 135 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 6 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 287.0 g/km |
| Consumption | 12.60 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV+AR=275/55R19 111V: 8.5x19 ET62.5 / 275/50R20 XL 113W: 8.5x20 ET62.5/62.6, au ch. AR= 8.5x20 ET35.5 |
| Tires (option) | AV=275/45R21 107Y: 10x21 ET44/62.5/62.6 / AR=315/40R21 111Y: 11x21 ET42/55 |
| Manufacturer | MERCEDES-BENZ AG, 70372 Stuttgart |
| Approval date | 19/07/2019 |
| Type approval no. | 1MJ310 |