MG S9 PHEV specifications — approved in Switzerland
142.8 HP
Max power
230.0 Nm
Max torque
200 km/h
Top speed
2 235 kg
Curb weight
| Power | 142.8 HP (105.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 230.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed | 200 km/h |
| Weight/power ratio | 15.65 kg/HP |
| Displacement | 1 496 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout |
| 4-temp / 4 / ligne-T-DI-Pin |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | avant |
| Engine | 15FKE |
| Curb weight | 2 235 kg |
| Gross weight | 2 717 kg |
| Length | 4 983 mm |
| Width | 1 967 mm |
| Height | 1 778 mm |
| Wheelbase | 2 915 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 7 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 52.0 g/km |
| Consumption | 2.30 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 245/50R20 102W: 7.5x20 ET41 |
| Tow cap. (braked) | 2 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | SAIC Motor Company, Shangai - China |
| Approval date | 30/01/2026 |
| Type approval no. | 1MZ335 |