MG ZS 1.5 specifications — approved in Switzerland
106.1 HP
Max power
141.0 Nm
Max torque
175 km/h
Top speed
1 290 kg
Curb weight
| Power | 106.1 HP (78.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 141.0 Nm @ 4 500 rpm |
| Top speed | 175 km/h |
| Weight/power ratio | 12.16 kg/HP |
| Displacement | 1 498 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout |
| 4-temp / 4 / en ligne Inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 15S4C |
| Curb weight | 1 290 kg |
| Gross weight | 1 695 kg |
| Length | 4 323 mm |
| Width | 1 809 mm |
| Height | 1 628 mm |
| Wheelbase | 2 577 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 149.0 g/km |
| Consumption | 6.60 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 205/60R16 96V: 6.5x16 ET41 |
| Tires (option) | 215/55R17 94V: 7x17 ET41 |
| Tow cap. (braked) | 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | SAIC MOTOR CORPORATION LIMITED., 201203 PRC-Shanghai |
| Approval date | 05/02/2024 |
| Type approval no. | 1MN323 |