MG ZS Hybrid specifications — approved in Switzerland
102.0 HP
Max power
128.0 Nm
Max torque
168 km/h
Top speed
1 495 kg
Curb weight
AXB401
| Power | 102.0 HP (75.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 128.0 Nm @ 4 500 rpm |
| Top speed |
| 168 km/h |
| Weight/power ratio | 14.66 kg/HP |
| Displacement | 1 498 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-Inj |
| Transmission | Automatique 3 rapports |
| Drivetrain | avant |
| Engine | 15FHC |
| Curb weight | 1 495 kg |
| Gross weight | 1 890 kg |
| Length | 4 430 mm |
| Width | 1 818 mm |
| Height | 1 635 mm |
| Wheelbase | 2 606 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| Energy category | D |
| Tires | 215/55R17 98V: 7x17 ET38 |
| Tires (option) | 215/50R18 96V: 7x18 ET38 |
| Manufacturer | SAIC Motor Corporation Limited, 201203 Shanghai - China |
| Approval date | 30/03/2026 |
| Type approval no. | AXB401 |
1MZ317
| Power | 102.0 HP (75.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 128.0 Nm @ 4 500 rpm |
| Top speed | 168 km/h |
| Weight/power ratio | 14.26 kg/HP |
| Displacement | 1 498 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-Inj |
| Transmission | Automatique 3 rapports |
| Drivetrain | avant |
| Engine | 15FHC |
| Curb weight | 1 455 kg |
| Gross weight | 1 830 kg |
| Length | 4 430 mm |
| Width | 1 818 mm |
| Height | 1 635 mm |
| Wheelbase | 2 606 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 113.0 g/km |
| Consumption | 5.00 l/100km |
| Energy category | D |
| Tires | 215/60R16 95H: 6.5x16 ET41 |
| Manufacturer | SAIC Motor Corporation Limited, 201203 Shanghai - China |
| Approval date | 14/11/2025 |
| Type approval no. | 1MZ317 |
1MZ318
| Power | 102.0 HP (75.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 128.0 Nm @ 4 500 rpm |
| Top speed | 168 km/h |
| Weight/power ratio | 14.56 kg/HP |
| Displacement | 1 498 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-Inj |
| Transmission | Automatique 3 rapports |
| Drivetrain | avant |
| Engine | 15FHC |
| Curb weight | 1 485 kg |
| Gross weight | 1 880 kg |
| Length | 4 430 mm |
| Width | 1 818 mm |
| Height | 1 635 mm |
| Wheelbase | 2 606 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 115.0 g/km |
| Consumption | 5.10 l/100km |
| Energy category | D |
| Tires | 215/55R17 98V: 7x17 ET38 |
| Tires (option) | 215/50R18 96V: 7x18 ET38 |
| Manufacturer | SAIC Motor Corporation Limited, 201203 Shanghai - China |
| Approval date | 14/11/2025 |
| Type approval no. | 1MZ318 |
1MZ319
| Power | 102.0 HP (75.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 128.0 Nm @ 4 500 rpm |
| Top speed | 168 km/h |
| Weight/power ratio | 14.66 kg/HP |
| Displacement | 1 498 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-Inj |
| Transmission | Automatique 3 rapports |
| Drivetrain | avant |
| Engine | 15FHC |
| Curb weight | 1 495 kg |
| Gross weight | 1 890 kg |
| Length | 4 430 mm |
| Width | 1 818 mm |
| Height | 1 635 mm |
| Wheelbase | 2 606 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 115.0 g/km |
| Consumption | 5.10 l/100km |
| Energy category | D |
| Tires | 215/55R17 98V: 7x17 ET38 |
| Tires (option) | 215/50R18 96V: 7x18 ET38 |
| Manufacturer | SAIC Motor Corporation Limited, 201203 Shanghai - China |
| Approval date | 14/11/2025 |
| Type approval no. | 1MZ319 |
1MN358
| Power | 102.0 HP (75.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 128.0 Nm @ 4 500 rpm |
| Top speed | 168 km/h |
| Weight/power ratio | 14.56 kg/HP |
| Displacement | 1 498 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-Inj |
| Transmission | Automatique 3 rapports |
| Drivetrain | avant |
| Engine | 15FHC |
| Curb weight | 1 485 kg |
| Gross weight | 1 880 kg |
| Length | 4 430 mm |
| Width | 1 818 mm |
| Height | 1 635 mm |
| Wheelbase | 2 606 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 115.0 g/km |
| Consumption | 5.10 l/100km |
| Energy category | D |
| Tires | 215/55R17 98V: 7x17 ET38 |
| Tires (option) | 215/50R18 96V: 7x18 ET38 |
| Manufacturer | SAIC MOTOR CORPORATION LIMITED., 201203 PRC-Shanghai |
| Approval date | 16/08/2024 |
| Type approval no. | 1MN358 |
1MN359
| Power | 102.0 HP (75.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 128.0 Nm @ 4 500 rpm |
| Top speed | 168 km/h |
| Weight/power ratio | 14.66 kg/HP |
| Displacement | 1 498 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-Inj |
| Transmission | Automatique 3 rapports |
| Drivetrain | avant |
| Engine | 15FHC |
| Curb weight | 1 495 kg |
| Gross weight | 1 890 kg |
| Length | 4 430 mm |
| Width | 1 818 mm |
| Height | 1 635 mm |
| Wheelbase | 2 606 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 115.0 g/km |
| Consumption | 5.10 l/100km |
| Energy category | D |
| Tires | 215/55R17 98V: 7x17 ET38 |
| Tires (option) | 215/50R18 96V: 7x18 ET38 |
| Manufacturer | SAIC MOTOR CORPORATION LIMITED., 201203 PRC-Shanghai |
| Approval date | 16/08/2024 |
| Type approval no. | 1MN359 |
1MN357
| Power | 102.0 HP (75.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 128.0 Nm @ 4 500 rpm |
| Top speed | 168 km/h |
| Weight/power ratio | 14.26 kg/HP |
| Displacement | 1 498 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-Inj |
| Transmission | Automatique 3 rapports |
| Drivetrain | avant |
| Engine | 15FHC |
| Curb weight | 1 455 kg |
| Gross weight | 1 830 kg |
| Length | 4 430 mm |
| Width | 1 818 mm |
| Height | 1 635 mm |
| Wheelbase | 2 606 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 113.0 g/km |
| Consumption | 5.00 l/100km |
| Energy category | D |
| Tires | 215/60R16 95H: 6.5x16 ET41 |
| Manufacturer | SAIC MOTOR CORPORATION LIMITED., 201203 PRC-Shanghai |
| Approval date | 16/08/2024 |
| Type approval no. | 1MN357 |