MG ZT 180 specifications — approved in Switzerland
176.8 HP
Max power
240.0 Nm
Max torque
215 km/h
Top speed
1 560 kg
Curb weight
| Power | 176.8 HP (130.0 kW) @ 6 500 rpm |
| Torque | 240.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed | 215 km/h |
| Weight/power ratio | 8.82 kg/HP |
| Displacement | 2 497 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout |
| 4-temp / 6 / V-inj |
| Transmission | Automatique 5 rapports |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 25K4F |
| Curb weight | 1 560 kg |
| Gross weight | 2 030 kg |
| Length | 4 747 mm |
| Width | 1 778 mm |
| Height | 1 417 mm |
| Wheelbase | 2 746 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 259.0 g/km |
| Consumption | 10.90 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 225/45R18 91V/W: 7.5x18 DP50 |
| Tires (option) | 215/50R17 90V/W: 7.0x17 DP50: 7.5x17 DP50 |
| Manufacturer | MG ROVER GROUP LTD, GB-B31 2TB Birmingham |
| Approval date | 14/02/2002 |
| Type approval no. | 1MN314 |