MIA VE79 specifications — approved in Switzerland
21.8 HP
Max power
58.0 Nm
Max torque
91 km/h
Top speed
839 kg
Curb weight
1MP701
| Power | 21.8 HP (16.0 kW) @ 3 000 rpm |
| Torque | 58.0 Nm |
| Top speed | 91 km/h |
| Weight/power ratio | 38.49 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / mot. électrique |
| Transmission | s |
| Drivetrain | AR |
| Engine | AA78A1768 |
| Curb weight | 839 kg |
| Gross weight | 1 044 kg |
| Length | 2 870 mm |
| Width | 1 650 mm |
| Height | 1 546 mm |
| Wheelbase | 1 915 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 3 |
| Doors | 2+1 |
| Energy category | A |
| Tires | 155/65R14 75T: 4.5x14 DP28, 5.0x14 DP28 |
| Tires (option) | 165/45R16 74V: 5 1/2x16 DP24 |
| Manufacturer | MIA ELECTRIC SAS, F-79140 Cerizay |
| Approval date | 18/10/2012 |
| Type approval no. | 1MP701 |
3ML801
| Power | 21.8 HP (16.0 kW) @ 3 000 rpm |
| Torque | 58.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 91 km/h |
| Weight/power ratio | 38.53 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / mot. électrique |
| Transmission | s |
| Drivetrain | AR |
| Engine | AA78A1768 |
| Curb weight | 840 kg |
| Gross weight | 1 170 kg |
| Length | 3 190 mm |
| Width | 1 650 mm |
| Height | 1 546 mm |
| Wheelbase | 2 235 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 1 |
| Doors | 2+1 |
| Tires | 155/65R14 75T: 4.5x14 DP28, 5.0x14 DP28 |
| Tires (option) | 165/45R16 74V: 5 1/2x16 DP24 |
| Manufacturer | MIA ELECTRIC SAS, F-79140 Cerizay |
| Approval date | 18/10/2012 |
| Type approval no. | 3ML801 |