MICRO COMPACT CAR Smart specifications — approved in Switzerland
70.7 HP
Max power
108.0 Nm
Max torque
135 km/h
Top speed
815 kg
Curb weight
1MN814
| Power | 70.7 HP (52.0 kW) @ 5 470 rpm |
| Torque | 108.0 Nm @ 2 200 rpm |
| Top speed |
| 135 km/h |
| Weight/power ratio | 11.53 kg/HP |
| Displacement | 599 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 3 / en ligne-inj-T |
| Transmission | m6s |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 13 |
| Curb weight | 815 kg |
| Gross weight | 990 kg |
| Length | 2 500 mm |
| Width | 1 537 mm |
| Height | 1 529 mm |
| Wheelbase | 1 812 mm |
| Body type | Ouvert avec capote / hardtop |
| Seats | 2 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 123.0 g/km |
| Consumption | 5.20 l/100km |
| Energy category | C |
| Tires | AV= 145/65R15 72T: 4x15 DP+27 / AR= 175/55R15 77T: 5.5x15 DP- 1 |
| Tires (option) | AV= 135/70R15 70Q M+S: 3.5x15 DP+20,5 / AR= 175/55R15 77Q M+S: 5.5x15 DP- 1 |
| Manufacturer | MICRO COMPACT CAR smart GMBH, D-71272 RENNINGEN |
| Approval date | 21/06/2002 |
| Type approval no. | 1MN814 |
1MN813
| Power | 70.7 HP (52.0 kW) @ 5 470 rpm |
| Torque | 108.0 Nm @ 2 200 rpm |
| Top speed | 135 km/h |
| Weight/power ratio | 11.39 kg/HP |
| Displacement | 599 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 3 / en ligne-inj-T |
| Transmission | m6s |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 13 |
| Curb weight | 805 kg |
| Gross weight | 980 kg |
| Length | 2 500 mm |
| Width | 1 515 mm |
| Height | 1 529 mm |
| Wheelbase | 1 812 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 2 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 121.0 g/km |
| Consumption | 5.10 l/100km |
| Energy category | C |
| Tires | AV= 145/65R15 72T: 4x15 DP+27 / AR= 175/55R15 77T: 5.5x15 DP- 1 |
| Tires (option) | AV= 135/70R15 70Q M+S: 3.5x15 DP+20,5 / AR= 175/55R15 77Q M+S: 5.5x15 DP- 1 |
| Manufacturer | MICRO COMPACT CAR smart GMBH, D-71272 RENNINGEN |
| Approval date | 21/06/2002 |
| Type approval no. | 1MN813 |
1MN810
| Power | 61.2 HP (45.0 kW) @ 5 250 rpm |
| Torque | 88.0 Nm @ 2 250 rpm |
| Top speed | 135 km/h |
| Weight/power ratio | 12.99 kg/HP |
| Displacement | 599 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 3 / en ligne-inj-T |
| Transmission | m6s |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 13 |
| Curb weight | 795 kg |
| Gross weight | 980 kg |
| Length | 2 500 mm |
| Width | 1 515 mm |
| Height | 1 529 mm |
| Wheelbase | 1 812 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 2 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 123.0 g/km |
| Consumption | 5.20 l/100km |
| Energy category | C |
| Tires | AV= 145/65R15 72T: 4x15 DP+27 / AR= 175/55R15 77T: 5.5x15 DP- 1 |
| Tires (option) | AV= 135/70R15 70Q M+S: 3.5x15 DP+20,5 / AR= 175/55R15 77Q M+S: 5.5x15 DP- 1 |
| Manufacturer | MICRO COMPACT CAR smart GMBH, D-71272 RENNINGEN |
| Approval date | 26/01/2001 |
| Type approval no. | 1MN810 |
1MN809
| Power | 61.2 HP (45.0 kW) @ 5 250 rpm |
| Torque | 88.0 Nm @ 2 250 rpm |
| Top speed | 135 km/h |
| Weight/power ratio | 13.15 kg/HP |
| Displacement | 599 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 3 / en ligne-inj-T |
| Transmission | m6s |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 13 |
| Curb weight | 805 kg |
| Gross weight | 990 kg |
| Length | 2 500 mm |
| Width | 1 537 mm |
| Height | 1 529 mm |
| Wheelbase | 1 812 mm |
| Body type | Ouvert avec capote / hardtop |
| Seats | 2 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 123.0 g/km |
| Consumption | 5.20 l/100km |
| Energy category | C |
| Tires | AV= 145/65R15 72T: 4x15 DP+27 / AR= 175/55R15 77T: 5.5x15 DP- 1 |
| Tires (option) | AV= 135/70R15 70Q M+S: 3.5x15 DP+20,5 / AR= 175/55R15 77Q M+S: 5.5x15 DP- 1 |
| Manufacturer | MICRO COMPACT CAR smart GMBH, D-71272 RENNINGEN |
| Approval date | 26/01/2001 |
| Type approval no. | 1MN809 |
1MN805
| Power | 54.4 HP (40.0 kW) @ 5 250 rpm |
| Torque | 80.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 135 km/h |
| Weight/power ratio | 14.61 kg/HP |
| Displacement | 599 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 3 / en ligne-inj-T |
| Transmission | m6s |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 13 |
| Curb weight | 795 kg |
| Gross weight | 980 kg |
| Length | 2 500 mm |
| Width | 1 515 mm |
| Height | 1 529 mm |
| Wheelbase | 1 812 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 2 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 123.0 g/km |
| Consumption | 5.20 l/100km |
| Energy category | C |
| Tires | AV= 145/65R15 72T: 4x15 DP+27 / AR= 175/55R15 77T: 5.5x15 DP- 1 |
| Tires (option) | AV= 135/70R15 70Q M+S: 3.5x15 DP+20,5 / AR= 175/55R15 77Q M+S: 5.5x15 DP- 1 |
| Manufacturer | MICRO COMPACT CAR smart GMBH, D-71272 RENNINGEN |
| Approval date | 29/09/2000 |
| Type approval no. | 1MN805 |
1MN808
| Power | 54.4 HP (40.0 kW) @ 5 250 rpm |
| Torque | 80.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 135 km/h |
| Weight/power ratio | 14.8 kg/HP |
| Displacement | 599 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 3 / en ligne-inj-T |
| Transmission | m6s |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 13 |
| Curb weight | 805 kg |
| Gross weight | 990 kg |
| Length | 2 500 mm |
| Width | 1 537 mm |
| Height | 1 529 mm |
| Wheelbase | 1 812 mm |
| Body type | Ouvert avec capote / hardtop |
| Seats | 2 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 123.0 g/km |
| Consumption | 5.20 l/100km |
| Energy category | C |
| Tires | AV= 145/65R15 72T: 4x15 DP+27 / AR= 175/55R15 77T: 5.5x15 DP- 1 |
| Tires (option) | AV= 135/70R15 70Q M+S: 3.5x15 DP+20,5 / AR= 175/55R15 77Q M+S: 5.5x15 DP- 1 |
| Manufacturer | MICRO COMPACT CAR smart GMBH, D-71272 RENNINGEN |
| Approval date | 29/09/2000 |
| Type approval no. | 1MN808 |
1MN804
| Power | 54.4 HP (40.0 kW) @ 5 250 rpm |
| Torque | 80.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 135 km/h |
| Weight/power ratio | 14.8 kg/HP |
| Displacement | 599 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 3 / en ligne-inj-T |
| Transmission | m6s |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 12 / 13 |
| Curb weight | 805 kg |
| Gross weight | 990 kg |
| Length | 2 500 mm |
| Width | 1 537 mm |
| Height | 1 529 mm |
| Wheelbase | 1 812 mm |
| Body type | Ouvert avec capote / hardtop |
| Seats | 2 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 115.0 g/km |
| Consumption | 4.80 l/100km |
| Energy category | B |
| Tires | essieu 1: 145/65R15 72T, 145/65R15 73Q M+S: 4x15 DP+27, 135/70R15 70Q M+S: 3.5x15 DP+20.5 |
| Tires (option) | essieu 2: 175/55R15 77T, 175/55R15 77Q M+S: 5.5x15 DP- 1 |
| Manufacturer | MICRO COMPACT CAR smart GMBH, D-71272 RENNINGEN |
| Approval date | 22/02/2000 |
| Type approval no. | 1MN804 |
1MN802
| Power | 54.4 HP (40.0 kW) @ 5 250 rpm |
| Torque | 80.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 135 km/h |
| Weight/power ratio | 14.61 kg/HP |
| Displacement | 599 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 3 / en ligne-inj-T |
| Transmission | m6s |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 12 / 13 |
| Curb weight | 795 kg |
| Gross weight | 980 kg |
| Length | 2 500 mm |
| Width | 1 515 mm |
| Height | 1 529 mm |
| Wheelbase | 1 812 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 2 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 115.0 g/km |
| Consumption | 4.80 l/100km |
| Energy category | B |
| Tires | essieu 1: 135/70R15 70T, 135/70R15 70Q M+S: 3.5x15 DP+20.5: 145/65R15 72T, 145/65R15 72Q M+S: 4x15 DP27 |
| Tires (option) | essieu 2: 175/55R15 77T, 175/55R15 77Q M+S: 5.5x15 DP- 1: 155/60R15 73Q M+S: 5x15 DP-6 |
| Manufacturer | MICRO COMPACT CAR smart GMBH, D-71272 RENNINGEN |
| Approval date | 01/10/1998 |
| Type approval no. | 1MN802 |
1MN806
| Power | 44.9 HP (33.0 kW) @ 5 250 rpm |
| Torque | 70.0 Nm @ 3 000 rpm |
| Top speed | 135 km/h |
| Weight/power ratio | 17.71 kg/HP |
| Displacement | 599 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 3 / en ligne-inj-T |
| Transmission | m6s |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 11 |
| Curb weight | 795 kg |
| Gross weight | 980 kg |
| Length | 2 500 mm |
| Width | 1 515 mm |
| Height | 1 529 mm |
| Wheelbase | 1 812 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 2 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 118.0 g/km |
| Consumption | 4.90 l/100km |
| Energy category | B |
| Tires | AV= 145/65R15 72T, 145/65R15 73Q M+S: 4x15 DP+27 / 135/70R15 70Q M+S: 3.5x15 DP+20.5 |
| Tires (option) | AR= 175/55R15 77T, 175/55R15 77Q M+S: 5.5x15 DP- 1 |
| Manufacturer | MICRO COMPACT CAR smart GMBH, D-71272 RENNINGEN |
| Approval date | 29/09/2000 |
| Type approval no. | 1MN806 |
1MN801
| Power | 44.9 HP (33.0 kW) @ 5 250 rpm |
| Torque | 70.0 Nm @ 3 000 rpm |
| Top speed | 135 km/h |
| Weight/power ratio | 17.71 kg/HP |
| Displacement | 599 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 3 / en ligne-inj-T |
| Transmission | m6s |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 11 |
| Curb weight | 795 kg |
| Gross weight | 980 kg |
| Length | 2 500 mm |
| Width | 1 515 mm |
| Height | 1 529 mm |
| Wheelbase | 1 812 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 2 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 115.0 g/km |
| Consumption | 4.80 l/100km |
| Energy category | B |
| Tires | essieu 1: 135/70R15 70T, 135/70R15 70Q M+S: 3.5x15 DP+20.5: 145/65R15 72T, 145/65R15 73Q M+S: 4x15 DP27 |
| Tires (option) | essieu 2: 175/55R15 77T, 175/55R15 77Q M+S: 5.5x15 DP- 1: 155/60R15 73Q M+S: 5x15 DP-6 |
| Manufacturer | MICRO COMPACT CAR smart GMBH, D-71272 RENNINGEN |
| Approval date | 01/10/1998 |
| Type approval no. | 1MN801 |
1MN811
| Power | 40.8 HP (30.0 kW) @ 4 200 rpm |
| Torque | 100.0 Nm @ 1 800 rpm |
| Top speed | 135 km/h |
| Weight/power ratio | 19.98 kg/HP |
| Displacement | 799 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 3 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m6s |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 61 |
| Curb weight | 815 kg |
| Gross weight | 990 kg |
| Length | 2 500 mm |
| Width | 1 537 mm |
| Height | 1 529 mm |
| Wheelbase | 1 812 mm |
| Body type | Ouvert avec capote / hardtop |
| Seats | 2 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 90.0 g/km |
| Consumption | 3.40 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | AV= 135/70R15 70T: 3.5x15 DP+20.5, 4.0x15 DP+27 |
| Tires (option) | AR= 175/55R15 77T: 5.5x15 DP- 1 |
| Manufacturer | MICRO COMPACT CAR smart GMBH, D-71272 RENNINGEN |
| Approval date | 26/01/2001 |
| Type approval no. | 1MN811 |
1MN807
| Power | 40.8 HP (30.0 kW) @ 4 200 rpm |
| Torque | 100.0 Nm @ 1 800 rpm |
| Top speed | 135 km/h |
| Weight/power ratio | 19.73 kg/HP |
| Displacement | 799 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 3 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m6s |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 61 |
| Curb weight | 805 kg |
| Gross weight | 990 kg |
| Length | 2 500 mm |
| Width | 1 515 mm |
| Height | 1 529 mm |
| Wheelbase | 1 812 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 2 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 90.0 g/km |
| Consumption | 3.40 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | AV= 135/70R15 70T: 3.5x15 DP+20.5, 4.0x15 DP+27 |
| Tires (option) | AR= 175/55R15 77T: 5.5x15 DP- 1 |
| Manufacturer | MICRO COMPACT CAR smart GMBH, D-71272 RENNINGEN |
| Approval date | 29/09/2000 |
| Type approval no. | 1MN807 |
1MN803
| Power | 40.8 HP (30.0 kW) @ 4 200 rpm |
| Torque | 100.0 Nm @ 1 800 rpm |
| Top speed | 135 km/h |
| Weight/power ratio | 19.73 kg/HP |
| Displacement | 799 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 3 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m6s |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 61 |
| Curb weight | 805 kg |
| Gross weight | 990 kg |
| Length | 2 500 mm |
| Width | 1 515 mm |
| Height | 1 529 mm |
| Wheelbase | 1 812 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 2 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 90.0 g/km |
| Consumption | 3.40 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | essieu 1: 135/70R15 70T, 135/70R15 70Q M+S: 3.5x15 DP+20.5 |
| Tires (option) | essieu 2: 175/55R15 77T, 175/55R15 77Q M+S: 5.5x15 DP -1 |
| Manufacturer | MICRO COMPACT CAR smart GMBH, D-71272 RENNINGEN |
| Approval date | 09/12/1999 |
| Type approval no. | 1MN803 |