MICROCAR Dué specifications — approved in Switzerland
8.2 HP
Max power
21.0 Nm
Max torque
45 km/h
Top speed
420 kg
Curb weight
6MC409
| Power | 8.2 HP (6.0 kW) @ 3 000 rpm |
| Torque | 21.0 Nm @ 1 800 rpm |
| Top speed | 45 km/h |
| Weight/power ratio | 51.22 kg/HP |
| Displacement | 498 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 2 / en ligne |
| Transmission | s |
| Drivetrain | AV |
| Engine | LDW502/E4 |
| Curb weight | 420 kg |
| Gross weight | 787 kg |
| Length | 2 871 mm |
| Width | 1 500 mm |
| Height | 1 497 mm |
| Wheelbase | 1 829 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 2 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 90.0 g/km |
| Consumption | 3.50 l/100km |
| Tires | 145/80R13: 4 - 5x13 |
| Tires (option) | 155/65R14: 4.5 - 5.5x14 |
| Manufacturer | LIGIER GROUP, F-03200 ABREST |
| Approval date | 04/01/2018 |
| Type approval no. | 6MC409 |
6MC406
| Power | 5.4 HP (4.0 kW) @ 3 000 rpm |
| Torque | 17.0 Nm @ 1 700 rpm |
| Top speed | 45 km/h |
| Weight/power ratio | 87.96 kg/HP |
| Displacement | 505 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 2 / en ligne-DI |
| Transmission | s |
| Drivetrain | AV |
| Engine | LDW502/M3 |
| Curb weight | 475 kg |
| Gross weight | 675 kg |
| Length | 2 877 mm |
| Width | 1 500 mm |
| Height | 1 497 mm |
| Wheelbase | 1 829 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 2 |
| Doors | 2 |
| Tires | 145/60R13, 145/70R13, 145/80R13: 4 - 5x13 |
| Tires (option) | 145/65R14, 155/65R14: 4.5 - 5.5x14 |
| Manufacturer | LIGIER GROUP, F-03200 ABREST |
| Approval date | 13/05/2016 |
| Type approval no. | 6MC406 |