MICROCAR M.GO DCI specifications — approved in Switzerland
8.2 HP
Max power
25.0 Nm
Max torque
45 km/h
Top speed
425 kg
Curb weight
6MC410
| Power | 8.2 HP (6.0 kW) @ 3 200 rpm |
| Torque | 25.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 45 km/h |
| Weight/power ratio | 51.83 kg/HP |
| Displacement | 478 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 2 / en ligne-DI |
| Transmission | s |
| Drivetrain | AV |
| Engine | LDW492-E4 |
| Curb weight | 425 kg |
| Gross weight | 792 kg |
| Length | 3 000 mm |
| Width | 1 500 mm |
| Height | 1 550 mm |
| Wheelbase | 1 978 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 2 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 92.0 g/km |
| Consumption | 3.60 l/100km |
| Tires | 145/80R13: 4 - 5x13 |
| Tires (option) | 155/65R14: 4.5 - 5.5x14 |
| Manufacturer | LIGIER GROUP, F-03200 ABREST |
| Approval date | 04/01/2018 |
| Type approval no. | 6MC410 |
6MC407
| Power | 5.4 HP (4.0 kW) @ 3 200 rpm |
| Torque | 26.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 45 km/h |
| Weight/power ratio | 88.89 kg/HP |
| Displacement | 480 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 2 / en ligne-DI |
| Transmission | s |
| Drivetrain | AV |
| Engine | LDW492DCI |
| Curb weight | 480 kg |
| Gross weight | 680 kg |
| Length | 3 010 mm |
| Width | 1 500 mm |
| Height | 1 550 mm |
| Wheelbase | 1 978 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 2 |
| Doors | 2 |
| Tires | 145/60R13, 145/70R13, 145/80R13: 4 - 5x13 |
| Tires (option) | 145/65R14, 155/65R14: 4.5 - 5.5x14 |
| Manufacturer | LIGIER GROUP, F-03200 ABREST |
| Approval date | 13/05/2016 |
| Type approval no. | 6MC407 |